Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

26.09.2013

Europejski Dzień Języków

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Języków. Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych. Język polski uważany jest za jeden z trudniejszych europejskich języków. Zobaczcie, jak radzą sobie z nim obcokrajowcy.

 

25.09.2013

Konkursy

Tuwimowe malowanie

Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu zaprasza dzieci z klas 0 - III do udziału w konkursie plastycznym pt. "Tuwimowe malowanie".


Prace plastyczne do wierszy Juliana Tuwima wykonane dowolną techniką należy złożyć w bibliotece do 8 listopada 2013 roku.
Regulamin konkursu


List do ulubionego bohatera lub idola

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie wspólnie ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie literackim pt. "List do ulubionego bohatera lub idola".

List musi być napisany odręcznie i czytelnie, a jego adresat może być postacią fikcyjną. Termin nadsyłania prac upływa 16 października 2013 r. Więcej informacji na plakacie


24.09.2013

Blog roku 2013

Nasza strona bierze udział w konkursie "Nauczycielski blog roku 2013", zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji Dzieci i Młodzieży „Omnibus”. Trzymajcie kciuki.


23.09.2013

Życie za życie

Dzisiaj przypada 10. rocznica śmierci Zofii Chądzyńskiej (1912-2003), pisarki i tłumaczki, autorki powieści psychologicznych dla młodzieży, m.in. Życie za życie, Statki, które mijają się nocą, Wstęga pawilonu. Foto

Polecam Wam jedną z powieści Zofii Chądzyńskiej z naszego księgozbioru, zatytułowaną "Rekma, czyli życie za życie." Książka jest szybką lekcją dorastania i dojrzałości. Opowiada historię chłopca, który popełnia błędy, a ich konsekwencje odbierają mu ważną dla niego rzecz.


Głównym bohaterem jest czternastoletni chłopiec. Marek, osierocony przez ojca, pozostawiony samemu sobie przez matkę, która pogrążyła się w rozpaczy po stracie męża, próbuje radzić sobie najlepiej jak umie. Nauczony głównie szorstkości i nieuprzejmości, w ten sam sposób traktuje swoje otoczenie. W klasie jednak imponuje jego styl bycia, z nauczycielami wojuje głupimi żartami i wagarami, jednak gdy objawia się jego talent pływacki, wszystko to uchodzi mu na sucho. Nauczyciele przeciągają go za uszy z klasy do klasy, byle tylko pływał nadal i reprezentował szkołę. Jednak gdy przychodzi nowa wychowawczyni, bardzo zasadnicza i surowa, Marek w końcu otrzymuje bezcenną lekcję od życia, ale również traci szansę na udział w zawodach.

Co było dalej, przekonajcie się sami. Zapraszam do biblioteki.

Źródło 
Zofia Chądzyńska: Rekma, czyli życie za życie. Łódź, Akapit Press. ISBN 83-86129-27-1

21.09.2013

XII Konkurs Poetycki „Ogrody Jesieni”

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza do udziału w XII już edycji konkursu dla poetów „Ogrody Jesieni”. Swoje prace należy przesłać do 15 listopada 2013 r. Więcej informacji na plakacie i na stronie MDK: http://www.mdkboleslawiec.eu/. Zaprszamy do udziału.



20.09.2013

Rocznica bajkopisarza

Dzisiaj przypada 150. rocznica śmierci Jacoba Ludwiga Karla Grimma (1785-1863), niemieckiego filologa, współautora Baśni braci Grimm (z bratem Wilhelmem). Warto po raz kolejny przypomnieć sobie jedne z najpiękniejszych baśni.

Baśnie braci Grimm to cykl baśni spisanych przez niemieckich pisarzy i językoznawców, braci Wilhelma i Jacoba Grimmów. Zbiór ten, powstały na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych, stał się klasyką literatury, przetłumaczoną na wiele języków. /Wikipedia/


Obejrzyj prezentację o Braci Grimm i ich najpopularniejszych baśniach .

Źródło własne 



Zagraj

Sprawdź, czy wiesz jakie to baśnie.

Źródło własne

17.09.2013

100. rocznica urodzin Miry Lobe

Dzisiaj jest 100. rocznica urodzin Miry Lobe (1913-1995), austriackiej pisarki, autorki książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Babcia na jabłoni.

Mira Lobe (ur. 17 września 1913 w Görlitz, zm. 6 lutego 1995 w Wiedniu) – austriacka autorka książek dla dzieci. Po skończeniu szkoły zamierzała podjąć studia na wydziale germanistyki i historii sztuki. Jednak z powodu żydowskiego pochodzenia musiała zrezygnować z tych planów. W 1936 wyjechała do Palestyny wraz rodziną. Latem 1940 wyszła za aktora i reżysera Friedricha Lobe.
Jej najbardziej znaną książką jest wydana w 1965 roku  Babcia na jabłoni. Info: Wikipedia. Foto: http://yiddishkayt.org


Babcia na jabłoni

Mały chłopiec Andi nie ma babci. Jest mu przykro, ponieważ niektórzy jego koledzy ze szkoły mają nawet dwie babcie, a one zabierają ich na karuzelę lub przywożą im prezenty. Andi lubi przesiadywać na gałęzi dużej jabłoni rosnącej w jego ogrodzie. Tam wymyślił sobie swoją babcię, z którą w wyobraźni chodzi do wesołego miasteczka, łapie dzikie konie, pływa żaglowcem i która na wszystko mu pozwala. /Wikipedia/

Chcielibyście pobawić się babcią? 


16.09.2013

Międzynarodowy Dzień Kropki

16. września po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to globalne święto kreatywności, odwagi i współpracy.

W naszej szkole w kropkowym święcie wzięła udział grupa uczniów uczestniczących w zajęciach świetlicy socjoterapeutycznej. Obejrzeliśmy film ukazujący pochodzenie i znaczenie święta. Uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas może być mistrzem w jakiejś dziedzinie. Porozmawialiśmy o naszych mocnych stronach, pasjach i talentach, opowiedzieliśmy o swoich marzeniach. Później własne refleksje przelaliśmy na papier.

Obejrzyjcie film o Vashi – dziewczynce, od której się wszystko zaczęło oraz naszą pracę i jej efekty.




Polska wersja filmu powstała w wyniku współpracy nauczycieli 
działających w społeczności eduzmieniaczy Supwerbelfrzy.pl

15.09.2013

Moja ulubiona postać bajkowa

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie zaorasza do udziału w konkursie Moja ulubiona postać bajkowa.

Zadaniem uczestników w wieku 6-9 lat jest nadesłanie pracy plastycznej, w formie płaskiej, wykonanej w dowolnej technice, przedstawiającej swoją ulubioną postać bajkową.

Zadaniem uczestników w wieku 10-13 lat jest nadesłanie pracy literackiej napisanej w dowolnym gatunku (opowiadanie, opis, wiersz itp.) przedstawiającej bajową postać, jej przygodę itp.

Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną pracę w terminie do 30.09.2013r. (liczy się data stempla pocztowego) na adres Europejskiego Centrum Bajki.

Więcej informacji na stronie konkursu: http://www.stolica-bajek.pl/uwaga-konkurs-ak676.php
Zapraszam do udziału.

9.09.2013

Książki na ulicach

Zapraszam do obejrzenia niezwykłych ulicznych dzieł z motywem książki, które stworzyła amerykańska artystka Tracy Lee Stum. Wyjątkowo realistyczne obrazy są świetną iluzją, która potrafi oszukać nawet najodważniejsze osoby. Oto kilka projektów z motywem literackim znajdujących się na ulicach indyjskich miast, m.in. w Bhuban, Kalkucie i Jaipur.







7.09.2013

Światowy Dzień Umiejętności Czytania

W 1965 r. UNESCO ogłosiło 8 września Międzynarodowym Dniem Walki z Analfabetyzmem nazywanym również Światowym Dniem Umiejętności Czytania. Święto to obchodzone jest na świecie od ponad czterdziestu lat. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna w dzisiejszym świecie jest umiejętność pisania i czytania.

Sprawdźcie, jak wyglądają u Was te umiejętności. Zagrajcie w grę językową.

Uratuj króliczka

Zabawa polega na wskazaniu pojedynczych liter i jak najszybszym odgadnięciu ukrytego wyrazu.



5.09.2013

Dzień Postaci z Bajek

Dzisiaj swoje święto mają Postacie z Bajek, które mogą także świętować 5. listopada. Chcecie przyłączyć się do uroczystości? Jeśli tak, to proponuję Wam bajkowe zabawy.

Dzwoneczek i inne wróżki

Spróbuj odnaleźć różnice pomiędzy obrazkiem, a jego odbiciem lustrzanym.



Filmowe postacie bajkowe

Kto to jest? 




Połącz postacie z rekwizytami.




3.09.2013

Ministerstwo Książki

Zapraszam Was na „wycieczkę” do magicznego świata książek popularnego portalu promującego czytelnictwo Przecinek i Kropka. Ministerstwo Książki w ciekawej interaktywnej formie pokazuje historii pisma i książek, etapy ich powstawania, rodzaje książek. Poznacie też książki przyszłości i zagracie z książkami.


2.09.2013

Tolkienowska rocznica

Dzisiaj przypada 40. rocznica śmierci Johna Ronalda Reuela Tolkiena (1892-1973), angielskiego filologa i pisarza, prekursora literatury fantasy, autora powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz trylogii Władca Pierścieni.

Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, stał się jednym z pionierów współczesnej literatury fantasy. Jest autorem wielu opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie: powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem, Władca Pierścieni, Silmarillion.
/Wikipedia/

Z tej okazji mam dla Was niespodziankę.

Obejrzyjcie zwiastun filmowej adaptacji książki
Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkiena



Sprawdźcie swoją znajomość książki i filmu.
Rozwiążcie test.




1.09.2013

Nowa strona w nowym roku

Rozpoczynamy nowy rok szkolny. Wkrótce zaproponuję Wam nowe konkursy, projekty i i inne atrakcje związane z książką. Już dziś możecie zajrzeć na naszą stronę o lekturach. Została przebudowana i uaktualniona.


Znajdziecie tutaj spis lektur i harmonogram omawiania. Krótkie biogramy autorów, teksty utworów, ciekawostki, informacje i atrakcyjne zadania sprawią, że na pewno polubicie lektury, czego Wam serdecznie życzę w nowym roku szkolnym. Zapraszam na stronę.

Konkursy