11.10.2010

O książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece możecie znaleźć książki o różnej tematyce. Warto wiedzieć, co i gdzie się mieści, bo wtedy samodzielnie można wyszukać coś najodpowiedniejszego dla siebie. Znając biblioteczne działy, poruszacie się między regałami sprawnie i pewnie. Dlatego poświęćcie chwilkę czasu i pozwólcie oprowadzić się po naszym księgozbiorze.

Przede wszystkim pamiętajcie, że książki ułożone są tematycznie, w działy, a w każdym dziale alfabetycznie według nazwisk autorów.

L jak lektury

Najbardziej znanym i najczęściej przez Was odwiedzanym działem jest oczywiście dział lektur (L), w którym czeka na Was wszystko to, o czym mówicie i piszecie na polskim. By się nie denerwować, że zabrakło lektury, przychodźcie zaraz po zapowiedzi omawiania. Nie czekajcie do ostatniej chwili. Warto wiedzieć, że w tym bibliotecznym zakątku obowiązuje podział na klasy.


Bw – czyli bajeczki i opowiadania dla najmłodszych

B jak baśnie

Najmłodszych, od klasy pierwszej do trzeciej, zapraszamy (co nie oznacza, że dla starszych wstęp tam jest wzbroniony) do działów oznaczonych symbolami Bw i B. W pierwszym z nich zebrane są wszystkie bajeczki i opowiadania dla młodszych dzieci, wśród których goszczą opowieści o znanych wielu czytelnikom takich postaciach jak: Pingu, Krecik, czy Miś Guziczek. W drugim dziale (B) znajdziecie wszystkie przepiękne baśnie świata, nie tylko Andersena czy braci Grimm.

Ob – to powieści i opowiadania obyczajowe

Jeśli lubicie czytać o przyjaźni, pierwszej miłości, o szkolnym lub rodzinnym życiu waszych rówieśników, to udajcie się do działu oznaczonego symbolem Ob, gdzie znajdziecie powieści i opowiadania obyczajowe; między innymi książki o Mikołajku.

P – czyli powieści i opowiadania przygodowe

Gdy chcecie uczestniczyć w pasjonujących wydarzeniach i przeżyć przygodę, poczytać coś o żywej i wartkiej akcji, wybierzcie książkę z działu powieści i opowiadań przygodowych o symbolu P, w którym spotkacie się z Panem Samochodzikiem, trzema detektywami, bądź bohaterami książek Edmunda Niziurskiego. Czytając te powieści, czas szybko mija, a autor trzyma w napięciu do końca ostatniej strony.

Pf - powieści i opowiadania fantastyczne

Fani fantastyki swoje kroki powinni skierować do kącika powieści i opowiadania fantastyczne (Pf ), w którym króluje Harry Potter wraz z córką czarownic i dziełami Stanisława Lema.

Prz - powieści i opowiadania przyrodnicze

Przyrodników i wszystkich miłośników zwierząt zachęcamy do wędrowania między powieściami i opowiadaniami przyrodniczymi ( Prz ), których bohaterami są czworonożne, i nie tylko, małe i duże, stworzenia, na przykład pewna pajęczyca.

H – to powieści i opowiadania historyczne

Zainteresowani przeszłością Polski i świata zadowoleni będą z powieści i opowiadań historycznych ( H ), dzięki którym odwiedzą starożytny Egipt czy starożytną Grecję, dowiedzą się, jak to bywało w czasie panowania królów. Wszystko to dzięki ślicznej Tamit, Szubad żądającej ofiary czy Gniewkowi, synu rybaka, Ewy Nowackiej oraz Aliny Korty.

Hw – powieści i opowiadania z okresu II wojny światowej

Jeśli Wasze historyczne zainteresowania skupione są na okresie II wojny światowej, to szczególnie zapraszamy do działu Hw.

Pd – wiersze i wierszyki

Miłośników poezji zapraszamy do regału Pd, z wierszami poetów polskich i obcych.
Gdy wszystkie zakamarki i biblioteczne tajniki zostały odkryte, życzymy wszystkim samodzielnym udanych poszukiwań.

Do zobaczenia na bibliotecznym szlaku.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza