Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

24.04.2012

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Z okazji święta książki proponuję konkurs.

Na stronie naszej biblioteki znajdziecie opisy wielu ciekawych książek. Znajdują się one w działach: Fajną książkę przeczytałem, Co nowego w bibliotece? oraz Lubimy lektury.

Zadanie konkursowe polega na odnalezieniu tam opisu książki Robinson Crusoe - Daniela Defoe oraz odpowiedzi na dwa, umieszczone tam pytania. Odpowiedzi prześlijcie na adres: bibliotekabol@wp.pl. Pierwsza osoba, która to zrobi, otrzyma nagrodę – niespodziankę.Zapraszam do udziału w konkursie.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.


Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.


23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Źródło: Strona organizatora, Polska Izba Książki

0 komentarze:

Prześlij komentarz