13.10.2010

Warto przeczytać

W naszej bibliotece znajdą Państwo wiele ciekawych publikacji dotyczących wychowania dziecka, psychologii i pedagogiki. Zachęcamy do korzystania ze zbiorów. Poniżej prezentujemy krótkie recenzje wybranych pozycji.

Baum H. : Małe dzieci - duże uczucia. Kielce, 2002.

Dzieci odkrywają w zabawie swoje emocje. Książka ta jest skarbnicą pomysłów na zabawy, które ułatwiają dzieciom odkrywanie i doświadczanie różnorodnego i bogatego świata uczuć. Są to zabawy uczące rozpoznawania uczuć u siebie oraz u innych osób.


Braun D.: Badanie i odkrywanie świata z dziećmi. Kielce, 2002.

Przedstawione w niniejszej książeczce pomysły i propozycje nauki, poprzez odkrywanie i badanie świata, dają dzieciom możliwość samodzielnego zdobywania wiedzy w zabawie i eksperymentach oraz wspierają je w zbieraniu nowych doświadczeń. Są bodźcami dla dziecięcych działań, prób i wypraw odkrywczych oraz dodają odwagi do samodzielnych badań i wynalazczości.
Budzą one ciekawość dla fenomenów przyrody oraz przybliżają je, ilustrując w różnorodny sposób.Elias M. J., Tobias S. E., Friedlander B. S.: Dziecko emocjonalnie inteligentne. Ze wstępem Daniela Golemana, autora "Inteligencji emocjonalnej". Poznań, 1998.

Wychowanie zgodne z zasadami inteligencji emocjonalnej wykorzystuje określone, proste i ważne techniki, które rozwinęły się z praktycznych ćwiczeń, jakie autorzy prowadzili z rodzicami, rodzinami i w szkołach.
Podstawą takiego wychowania jest konstruktywna, pozytywna i twórcza praca rodziców nad własnymi emocjami oraz emocjami dzieci, z uwzględnieniem uwarunkowań biologicznych i roli uczuć w ludzkiej naturze.
To sprawia, że wychowanie według zasad inteligencji emocjonalnej jest w porównaniu z innymi technikami wychowawczymi zarówno nowatorskie, jak i realistyczne oraz praktyczne. Ten sposób wychowania służy w dużej mierze usunięciu stresów i przywróceniu w naszych rodzinach i relacjach z dziećmi odrobiny radości.

Forehand Rex, Long Nicholas: Jak wychowywać uparte dziecko. Warszawa, 2000.

Praktyczny poradnik dla rodziców dzieci upartych - w wieku od dwóch do sześciu lat, sprawiających kłopoty wychowawcze. Proponowany w książce pięciotygodniowy program pomaga zrozumieć, co kształtuje zachowanie małego uparciucha, uczy umiejętności efektywnego radzenia sobie z problemami wychowawczymi oraz przedstawia sposoby ''naprawy'' relacji nie tylko z dziećmi, lecz także między rodzicami. Autorzy poświęcają uwagę problemom związanym między innymi z:
- agresją dziecka
- nadpobudliwością
- nieposłuszeństwem
- rywalizacją między rodzeństwem
- lękami nocnymi
- napadami złości
- jedzeniem
- zasypianiem
- porannym wstawaniem.
Mówią też o wpływie konfliktowych sytuacji w rodzinie, rozwodów, depresji, alkoholizmu czy telewizji na psychikę dziecka i proponują konkretne rozwiązania.

Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? Dzieciom od 2 do 16 lat. Jasne reguły pomagają wychowywać. Gdańsk, 2001.

Podstawą skutecznego wychowywania jest konsekwentne wyznaczanie granic, umożliwiających dziecku orientację w otaczającym je świecie. R. J. MacKenzie omawia typowe błędy popełniane przez rodziców, wyznaczających dziecku zbyt sztywne, zbyt szerokie lub niestałe granice.
Opisuje granice odpowiednie dla dzieci na różnym etapie rozwoju oraz skuteczne metody ich ustalania. Omawia też problem komunikacji w rodzinie. Na przykładach zaczerpniętych z codziennego życia pokazuje, jak często rodzice, mimo najlepszych chęci, zupełnie nieświadomie przekazują dziecku wewnętrznie sprzeczne komunikaty.
Lekturę polecamy rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, którym zależy na nawiązaniu przyjacielskich relacji z dzieckiem, bez ryzyka utraty autorytetu.

Prekop J., Schweizer Ch.: Dzieci są gośćmi, którzy pytają o drogę. Poradnik dla rodziców. Kielce, 2001.

W tym poradniku dla rodziców zebrane zostały długoletnie doświadczenia psychologa dziecięcego i pediatry.
Wychowanie dziecka oznacza przede wszystkim bezwarunkowe zaakceptowanie go w wyjątkowości jego dziecięcej istoty. Przykłady z życia codziennego pokazują, w jaki sposób rodzice mogą towarzyszyć swoim dzieciom.
Shapiro S., Skinulis K. i R.: 50 sposobów jak radzić sobie z dziećmi w trudnych sytuacjach. Poznań, 1998.

Autorzy książki, doświadczeni terapeuci, wyszczególnili pięćdziesiąt typowych sytuacji wychowawczych, które zazwyczaj stają się zarzewiem konfliktu albo sprawiają, że czujesz się bezradny. W przystępny, krótki i dowcipny sposób podsuwają mądre, proste rozwiązania oraz wzorce rodzicielskich zachowań.
Rady zawarte w książce - praktyczne i oparte na przekonaniu, że dzieci w znacznej mierze kierują się własną mądrością - na pewno okażą się cenne dla wszystkich rodziców.Woititz Janet G. : Jak stworzyć dziecku wymarzone dzieciństwo i uniknąć błędów naszych rodziców. Gdańsk, 2001.

Nie wszyscy rodzice z sympatią myślą o własnym dzieciństwie, niektórzy z nich zachowali bowiem w pamięci bolesne wspomnienia. Przemoc, emocjonalna lub fizyczna, lęk, wstyd i poczucie winy niejednokrotnie pozostawiają trwałe ślady w psychice.
Jak oszczędzić tego wszystkiego własnym dzieciom i nie powielać błędów wychowawczych swoich rodziców? Jak stworzyć stabilny, dobrze funkcjonujący dom, w którym dzieci czułyby się bezpieczne, kochane i szanowane? Na te pytania stara się odpowiedzieć J.G. Woititz, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała z rodzinami, a swoje doświadczenia terapeutki, matki i autorki poczytnych książek wykorzystała w tej właśnie publikacji.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza