Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

30.10.2018

Jesienne drzewko czytelnicze

 Jesienią w bibliotece szkolnej "wyrosło" drzewko czytelnicze. I chociaż za oknami na drzewach coraz mniej liści, u nas wprost przeciwnie - jest ich coraz więcej. Chętni uczniowie zapisują tytuły oraz autorów swoich ulubionych książek na kolorowych listkach, które następnie przyklejane są na specjalnie przygotowanym drzewku. Przy okazji opowiadają o swoich ulubionych książkach i zachęcają kolegów do ich przeczytania. I tak "rośnie" drzewko czytelniczych inspiracji, które może służyć pomocą w wyborze "czegoś do poczytania".

Wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły, którzy jeszcze tego nie zrobili, zapraszamy do sprezentowania drzewku listka i podzielenia się swoimi czytelniczymi zainteresowaniami. Wraz z końcem jesieni podsumujemy akcję i stworzymy listę najbardziej polecanych książek przez naszych czytelników. Zapraszamy do biblioteki.

Zobaczcie, jak na drzewku przybywa liści. Który jest Twój?




28.10.2018

Robimy lapbooka

Lapbook to tekturowa teczka z przyklejonymi wewnątrz kolorowymi kartkami i karteczkami, rysunkami i zdjęciami, kopertkami i skrytkami, kieszonkami i książeczkami o najróżniejszych kształtach, zawierającymi informacje na wybrany temat.

Jest to własnoręcznie wykonana książka, której kształt i treść wynika z pomysłowości, kreatywności i wyobraźni nas samych. Lapbook jest więc rodzajem teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jego nazwa.

Jak wykonać lapbooka? Zobaczcie, to świetna zabawa.

  

Więcej informacji na temat lapbooka znajdziecie na stronie https://webowadbp.wixsite.com/lapbook.

27.10.2018

Czytelniczy projekt eTwinning

Właśnie został zaakceptowany przez Krajowe Biuro eTwinning nasz nowy projekt pt. "W labiryncie książek". Głównym celem projektu jest promocja książek dla dzieci i młodzieży, przede wszystkim polskich autorów i zachęcanie uczniów do czytania dla przyjemności poprzez różne działania twórcze z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej. 

W projekcie wezmą udział polskie szkoły w kraju i za granicą. Naszym głównym partnerem jest Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Brukseli. Uczestnikami projektu w naszej szkole będą różne grupy uczniów pod opieką pań: Izabeli Kulpy, Marzeny Medyńskiej i Teresy Prokowskiej. Na bieżąco będziemy informować o działaniach projektowych.

12.10.2018

O KSIĄŻKACH NA BIBLIOTECZNYCH PÓŁKACH

W tym tygodniu bibliotekę odwiedzili uczniowie klas czwartych. Zapoznali się z działami literatury oraz ich rozmieszczeniem w naszej bibliotece. Wspólnie obejrzeliśmy i krótko omówiliśmy obowiązujące lektury, a także razem z nauczycielkami języka polskiego ustaliliśmy harmonogram ich omawiania.


Czwartoklasiści obejrzeli wystawkę książek przyrodniczych, posłuchali fragmentów, opowiedzieli o swoich ulubionych książkach i zapoznali się z konkursami ogłoszonymi z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.



Więcej o konkursie na zakładkę do książki

10.10.2018

Zabawy z okładkami

Ogłaszamy kolejny konkurs z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tym razem proponujemy zabawę z okładkami ulubionych książek.

Pierwsza propozycja to SLEEVEFACE, czyli zdjęcie przedstawiające osobę fotografowaną z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Cała trudność polega na pomysłowym wkomponowaniu się w okładkę. Oto przyklad:

Żródło: Lustro biblioteki

Druga propozycja - ŻYWE OKŁADKI - jest nieco trudniejsza. Jest to fotografia przedstawiająca wizualizację okładki wybranej książki. W tym przypadku trzeba  przygotować scenografię, kostiumy, rekwizyty i jak najdokładniej przedstawić sytuację zilustrowaną na okładce książki. Przyklad:


9.10.2018

Konkurs na zakładkę do ksiązki

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do udziału w konkursie pt.

MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA

Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie, wybraną przez siebie techniką plastyczną i w dowolnym kształcie 

ZAKŁADKI 

reklamującej ulubioną książkę.

Na zakładki czekamy w bibliotece do 26 października 2018. 

  


6.10.2018

W labiryncie książek

W tym roku szkolnym planujemy zrealizować projekt eTwinning w języku polskim z elementami angielskiego, promujący książki dla dzieci i młodzieży, przede wszystkim polskich autorów. Bardzo zależy nam na udziale polskich szkół w kraju i za granicą.

Będziemy reklamować swoje ulubione książki w dowolny sposób. Zorganizujemy różne akcje czytelnicze na żywo i online. Wykorzystamy różne formy promocji i reklamy książki: book trailers, multimedialne książeczki, lapbook tradycyjny i wirtualny, blogi, komiksy itp. Będą gry i zabawy zachęcające do czytania. Spróbujemy też stworzyć własną grę.

Szukamy europejskich szkół prowadzących nauczanie w języku polskim. Zapraszamy do projektu.

4.10.2018

Światowy Dzień Zwierząt

W kalendarzu znajdziemy wiele dni poświęconych zwierzętom. Jest Dzień Psa i Dzień Kundelka, Dzień Kota, Pingwinów i Tygrysów i wiele innych, ale najbardziej znany jest październikowy Światowy Dzień Zwierząt, obchodzony czasem cały tydzień (Światowy Tydzień Zwierząt) albo nawet miesiąc (Październik – miesiącem zwierząt).

Często pytacie o książki o zwierzętach. Jest ich w naszej bibliotece bardzo dużo, większość znajduje się w dziale "Powieści i opowiadania przyrodnicze". W tym miesiącu możecie je także przejrzeć na specjalnej wystawce. Na kartach zebranych tam książek przeczytamy o zwierzętach dużych i małych; czworonożnych i leśnych; drapieżnych, groźnych i łagodnych . Spotkamy się ze zwierzęcymi przygodami i zwyczajami; radościami i smutkami. Warto się z nimi zaprzyjaźnić.


 Jedną z książek przyrodniczych znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki jest „Nasz przyjaciel Gumbo” Mel Friedman , Ellen Weiss. Jest to drugi tom cyklu „Klub ratowników zwierząt”. O czym opowiada książka? „Pewnego dnia spełnia się największe marzenie Lisy. Do jej domu trafia dwuletni szympans, którym dziewczynka ma się zaopiekować aż do jego powrotu do Zoo. Gumbo okazuje się bardzo mądrym i przyjaznym stworzeniem, chociaż potrafi wywołać w domu niezłą awanturę. Lisa nie wyobraża sobie, żeby jej milusiński z powrotem trafił do klatki dla zwierząt. Czy dziewczynkom uda się znaleźć nowy dom dla małpki? Dlaczego rodzice nie przepadają za szympansami? Jak pokazać "przepraszam" na migi? Do czego przydaje się telewizja? Przeczytasz o tym w drugim tomie opowieści o nieustraszonych Ratownikach Zwierząt.” (Źródło: http://ksiazki.wp.pl/)

Tę i wiele innych ciekawych książek ze zwierzętami w roli głównej znajdziecie w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do czytania. Mamy też niespodziankę. Trzy osoby, które jako pierwsze przyjdą do biblioteki i odpowiedzą na pytanie „W jakim dziale biblioteki znajdują się książki o zwierzętach?” otrzymają słodkie nagrody.



2.10.2018

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2018

Po raz kolejny w październiku, na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Bibliotek Szkolnych - święto, organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship).

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:

KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ

Nasza biblioteka także uczci to wyjątkowo dłuuugie święto wieloma akcjami czytelniczymi. Będą konkursy, projekty, spotkania z książkami, gry i zabawy. Zapraszamy do biblioteki.