Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

27.02.2014

Poznaj Solilandię

Odwiedź portal Czytamy Bajki i obejrzyj oraz posłuchaj drugiej części Solilandii - Wyprawa do Kryształowej Groty. Natomiast pierwszy tom serii - Pamiętnik wielickiego skrzata znajdziesz w naszej bibliotece. Zapraszam.

Solilandia to baśniowe królestwo skrzatów, ukryte głęboko pod ziemią. To także podziemna kraina zabaw w Kopalni Soli "Wieliczka", dwie serie książek dla dzieci, strona internetowa, zabawki, piosenki, spektakle, gry i w przyszłości filmy. Bajkowy świat powstał na postawie książek Beaty Kołodziej Solilandia: Pamiętnik wielickiego skrzata i Wyprawa do Kryształowej Groty. Więcej na stronie www.solilandia.pl


W ramach serii książek „Solilandia” pojawiły się baśniowe wątki dotyczące najpiękniejszych miejsc Polsce – m. in. Kopalni Soli Wieliczka, Krakowa, Nowego Sącza, Złotej Góry, Karpacza, Wrocławia, Beskidów, Puszczy Niepołomickiej, Karkonoszy i Bałtyku.

Źródła: http://czytamybajki.pl/http://www.solilandia.pl/

24.02.2014

Zostań autorem e-booka

StoryJumper to aplikacja umożliwiająca tworzenie i udostępnianie e-książeczek.

Korzystając z wybranego szablonu dodajemy tekst, wstawiamy własne obrazki lub zdjęcia opisujące naszą historyjkę, albo korzystamy z galerii ilustracji StoryJumper’a. Na zakończenie tworzymy okładkę i zapisujemy całą pracę.

Tak w skrócie wygląda tworzenie książeczki w programie StoryJumper. Dokłaną instrukcję krok po kroku zamieszczam w prezentacji.

Skorzystaj z okazji i zostań autorem e-booka. Powodzenia!

Prześlijcie linki do Waszych prac na mój adres: bibliotekabol@wp.pl


Oto przykład książeczki wykonanej w programie StoryJumper. Jest to opowieść napisana w ubiegłym roku przez wszystkich uczniów naszej szkoły. Pamiętacie?


22.02.2014

ROK KOLBERGA

Dzisiaj obchodzimy 200 rocznicę urodzin Oskara Kolberga. Z tej okazji w grudniu 2013 Sejm ogłosił 2014 Rokiem Kolberga.

Kim był  Oskar Kolberg?

Kompozytorem, etnografem i folklorystą o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie.  Wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii.

Organizował wyprawy w różne zakątki kraju w gronie zaprzyjaźnionych literatów, malarzy i muzyków. Odwiedzał wsie i miasteczka i tam zapisywał opowieści, mowę, obrzędy, przysłowia, muzykę i pieśni ludowe. Opisywał wiejskie chaty, ubiory, zwyczaje i sposób życia. Czasami jednak chłopi byli nieufni wobec obcych. Dlatego podczas badań korzystał z pomocy tamtejszych nauczycieli, właścicieli dworów, proboszczów.

Dzięki wieloletniej pracy zgromadził ogromny materiał dokumentacyjny do dziś wykorzystywany przez kompozytorów, nauczycieli muzyki, muzyków folkowych, zespoły amatorskie, a także przez badaczy i wszystkich pragnących poznać kulturę wsi polskiej XIX wieku.

W ramach obchodów Roku Kolberga powstała strona internetowa jemu poświęcona.

Źródła:
Instytut im. Oskara Kolberga
Rok Kolberga

21.02.2014

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego proponuję Wam kilka gier, dzięki którym macie okazję sprawdzić swoją znajomość języka polskiego.

Słowo do słowa

Wybierz wyrazy, które utworzą poprawne rozwiązanie (możesz ustawić je w dowolnej kolejności). Jeśli pomylisz się trzy razy, wrocisz na pierwszy poziom gry.


Ortograficzny pejzaż 

Teraz ortografia. Namalujcie ortograficzny pejzaż zaznaczając prawidłowe odpowiedzi. 


Zabawy ze słowami

W Ministerstwie Książki pobawcie się słowami.


Ortograficzny wiatrak

Kolejne zadanie ortograficzne


Zabawy słowne

Na koniec mnóstwo zabaw z polskimi słowami. Zapraszam.



Komu udało się przejść wszystkie gry? 
Pochwalcie się w komentarzu.

18.02.2014

Konkurs "Moja książka – nie książka"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska organizuje konkurs "Moja książka - nie książka". Świetny konkurs! Gorąco polecam!  Zadania konkursowe są bardzo ciekawe. Wystarczy napisać i wykonać książeczkę lub komiks elektroniczny.


Przygotowałam Wam instrukcje pokazujące, jak korzystać ze wskazanych w regulaminie  programów.

Strona konkursu: http://www.dbp.wroc.pl/

Formą prezentacji pracy konkursowej jest dla:
1) uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej - książeczka z napisanym przez uczestnika opowiadaniem na wybrany przez niego temat, ilustrowana rysunkami uczestnika, przesłana w formie skanu zapisanego w formacie pdf,

2) uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej - książeczka elektroniczna na wybrany przez uczestników temat wykonana w darmowym programie typu Storybird www.storybird.com, StoryJumper http://www.storyjumper.com/ lub podobne i przekazana przez przesłanie linku, pod którym można przeczytać książeczkę, oraz przesłanie w formie skanu zapisanego w formacie pdf,

Instrukcja korzystania z programu Storybird



Instrukcja korzystania z programu StoryJumper



3) uczniów gimnazjumkomiks elektroniczny na wybrany przez uczestników temat wykonany w darmowym programie typu Toondoo http://www.toondoo.com/ (status „prywatny”) lub podobny i przekazany przez podanie linku, pod którym komiks jest dostępny oraz przesłanie w formie skanu zapisanego w formacie pdf. Skorzystajcie z instrukcji.

Instrukcja wykonania komiksu w programie Toondoo


Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z terenu Dolnego Śląska. Realizatorem jest Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu.

Terminy przebiegu konkursu:
1) do dnia 21 marca 2014 r. - nadesłanie wykonanych prac drogą elektroniczną na adres konkursdbp@wroclaw.dbp.wroc.pl (plik w formacie pdf oraz link pod którym jest dostępna praca),
2) do dnia 11 kwietnia 2014 r. - ocena prac przez Komisję konkursową powołaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.,
3) do dnia 18 kwietnia 2014 r. - Gala podsumowująca Konkurs – uroczyste wręczenie nagród. Dokładna data zostanie podana na stronie www.dbp.wroc.pl oraz www.umwd.pl w zakładce Edukacja.

Szczegóły w bibliotece. Zapraszam.


16.02.2014

Zostań autorem i wydawcą swojej książki

Poznajcie ciekawy program Storybird, który umożliwia tworzenie własnych internetowych książeczek z obrazkami. Proponuje on potężną bazę ilustracji w różnych kategoriach tematycznych i stylach plastycznych. Gotowe prace można umieścić na stronie internetowej lub pokazać na portalu społecznościowym.

Przygotowałam Wam instrukcję w formie prezentacji, która pokaże jak wykonać książeczkę przy pomocy programu Storybird. Zapraszam.


Zobaczcie gotową książeczkę wykonaną przez naszą uczennicę.




14.02.2014

NASZ PROJEKT WŚRÓD NAJLEPSZYCH W EUROPIE

Projekt Noc w bibliotece znalazł się na liście najlepszych projektów, które dotarły do ostatniej rundy ewaluacyjnej Konkursu o Europejskie Nagrody eTwinning 2014. Wkrótce zostaną ogłoszeni zwycięzcy. Będą oni zaproszeni na ceremonię wręczenia nagród, która odbędzie się w Brukseli w kwietniu 2014 roku.

12.02.2014

Nowa gra w "Bibliotece od A do Z"

Na stronie Biblioteka od A do Z pojawiła się nowa gra. Pomaga w zapamiętaniu budowy książki. Przypominam, że na tej stronie znajduje się mnóstwo przydatnych informacji na temat książki, biblioteki i jej zbiorów. Jest tam także dział: Sprawdź się! Umieszczam w nim różne zadania-gry, dzięki którym możecie sprawdzić swoją wiedzę.

Dzisiaj gra o budowie książki. Powodzenia!

Praca własna

11.02.2014

Razem tworzymy lepszy internet

Dzisiaj obchodzimy jubileuszowy, 10. Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasłem tegorocznych obchodów jest "Razem tworzymy lepszy internet". Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.


Z tej okazji chcemy przypomnieć wszystkim, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Korzystając z internetu zastanówmy się, czy wykonywane przez nas działanie jest zgodne z prawem i nie sprawia komuś przykrości. Traktujmy innych użytkowników tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.


Internet jest wspaniałym źródłem wiedzy i rozrywki. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie odwiedzane przez nas strony są bezpieczne. Podczas ich przeglądania możemy trafić zarówno na treści dobre, jak i szkodliwe.

Wiecie, co to jest cyberprzemoc? Zobaczcie prezentację.


Więcej ciekawych prezentacji dotyczących bezpieczeństwa w internecie na stronie Edukator.pl.

Polecam inne ciekawe strony i materiały:

Zapraszam do Sieciakowej Szkoły.
Obejrzyjcie serię kreskówek "Owce w sieci"
Poznajcie bezpieczny internet - kursy.
Zestaw zabawnych filmów animowanych Krasnoludki 2.0.



10.02.2014

Zamkowe przygody

W tym roku realizujemy projekt Czy w tym zamku straszy? W związku z tym postanowiliśmy stworzyć przegląd książek, w których akcja, lub przynajmniej jej część dzieje się w zamku lub pałacu. Przypomnijmy sobie powieści dla dzieci i młodzieży opisujące życie albo przygody bohaterów w zamkach, ruinach starych warowni, w pięknych pałacach lub w ich pobliżu. Znacie takie książki?

Zapraszam do wspólnego tworzenia listy książek z zamkowymi przygodami. Jeśli znacie takie książki wpisujcie ich tytuły w komentarzach do tego posta. Ciekawa jestem Waszych propozycji.

Oto nasze pierwsze skojarzenia

Wakacje z duchami - Adama Bahdaja


Książka opowiada o perypetiach grupki chłopców tropiących tajemnicze duchy w zamku, w pobliżu którego spędzają wakacje. Chłopcy postanawiają dowiedzieć się, czy zjawy są prawdziwe.


Harry Potter – Joanne Kathleen Rowling


Harry jest uczniem Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie – szkoły kształcącej przyszłych czarodziejów, mieszczącej się w zamku o nazwie Hogwart.

Więcej zamkowych przygód:



9.02.2014

Weź udział w komiksowym konkursie

Zgodnie z obietnicą zaczynam prezentować Wam instrukcje programów, które należy wykorzystać w konkursie MOJA KSIĄŻKA - NIE KSIĄŻKA. Konkurs odbywa się w kilku kategoriach wiekowych. Zaczynamy od gimnazjum.

Zadaniem konkursowym jest napisanie komiksu na wybrany przez Was temat i wykonanie go w darmowym programie Toondoo: http://www.toondoo.com/ (status „prywatny”) lub podobnym i zgłoszenie go do konkursu przez podanie linku, pod którym komiks elektroniczny jest dostępny oraz przesłanie w formie skanu zapisanego w formacie pdf. Komiks powinien liczyć od 15 do 20 stron. W miejscu na słowa kluczowe (tagi) należy wpisać „konkurs dbp”.

Prace w formie elektronicznej należy przesłać na adres: konkursdbp@wroclaw.dbp.wroc.pl

Komiksy powinna być autorstwa uczestnika. W konkursie mogą brać udział jedynie te prace, które nie zostały nigdzie opublikowane ani nie brały udziału w żadnym konkursie.

Przewidziane są nagrody rzeczowe dla każdej kategorii za zajęcie pierwszego, drugiego miejsca i trzeciego miejsca. Wyniki zostaną ogłoszone do dnia 18 kwietnia 2014 r. podczas gali podsumowującej konkurs.

Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu.

To już wszystko. Napiszcie komiks i opracujcie w programie Toondoo. Skorzystajcie z instrukcji, którą dla Was przygotowałam.



Zainteresowanych zapraszam do biblioteki. Doradzę i pomogę.


7.02.2014

Legendy polskie Anny Świrszczyńskiej

Dzisiaj przypada 105. rocznica urodzin Anny Świrszczyńskiej ( 1909 – 1984), poetki, dramatopisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży głównie o tematyce historycznej i legendarnej, m.in. Tabakierka króla Stasia, Opowieści dawnej treści, Paź królowej Barbary.

Anna Świrszczyńska wydała także własne opracowania polskich legend. Wiele z nich znajdziecie w naszej bibliotece. Przypominam i zapraszam do czytania.






5.02.2014

Poradniki narzędziowe

Internet oferuje nam bogate możliwości wspierania i uatrakcyjniania zajęć. Czasem jednak nadmiar i język aplikacji mogą utrudniać wybór i korzystanie z nich. Postaram się pomóc. Zapraszam na naszą stronę zawierającą bogaty zbiór narzędzi, opisanych i opatrzonych przykładami ich wykorzystania.


Opracowałam też instrukcje - samouczki wybranych programów, szczególnie przydatnych w bibliotece. Zapraszam do korzystania i składania propozycji (w komentarzach) kolejnych samouczków.



Podobny program, raczej dla młodszych uczniów.



Programy do tworzenia elektronicznych komiksów







Tworzenie animowanych filmików



Chmury słów



Multimedialny plakat



3.02.2014

Biblioteczne

Sprawdź, czy znasz słowa związane z książką i biblioteką.

Połącz pary

http://LearningApps.org/view635181

Rozwiąż krzyżówkę

http://LearningApps.org/view638069

Budowa książki

Zabawy z lekturami klas I-III

Autor: Teresa Prokowska
Jan Brzechwa: Wybrane wiersze
Zagraj sam lub zaproś do gry kolegów




ZOO
Teleskopka i Teleskopek poszli zwiedzić ZOO. Zobaczyli dużo różnych zwierząt. Pomóż im je uporządkować. Dopasuj obrazek do nazwy zwierzęcia.


Znaki Zodiaku
Poniższy tekst pochodzi z lektury "Dzieci Pana Astronoma". Wpisz brakujące znaki Zodiaku. Jeśli masz trudności, zajrzyj do tekstu.Powodzenia!


Jan Grabowski - Czarna owieczka
Ułóż puzzle wykonane z pięknych ilustracji pani Marii Orłowskiej-Gabryś.
/Nasza Księgarnia, 1995/
preview40 piecepreview48 piece

Tove Jansson: Opowiadania z Doliny Muminków
Sprawdź, czy dobrze znasz bohaterów książki



Zgadnij, kto to jest


Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn



Nie płacz, koziołku - S. Michałkow



Baśniopisarze





Polska - Europa

Na Wawelu

http://www.kula.gov.pl/krakow/wawel/

W Warszawie - Zamek Królewski
http://www.kula.gov.pl/warszawa/zamki-i-palace/

Gdańsk
http://www.kula.gov.pl/gdansk/

Gniezno - godło i Popiel
http://www.kula.gov.pl/gniezno/

Toruńskie pierniki i Kopernik
http://www.kula.gov.pl/torun/

Podróż po Europie

Europejskie flagi

Gry pochodzą ze stron:


Tak czytaliśmy w styczniu

Tak wyglądają wyniki czytelnictwa w poszczególnych klasach w styczniu. Gratuluję czytelnikom miesiąca, a wszystkich zapraszam do częstszego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek.

Przyjdźcie, a na pewno znajdziecie coś ciekawego dla siebie.

Niezdecydowanym ułatwią wybór nasze strony: Lubimy lekturyFajną książkę przeczytałemCo nowego w bibliotece.