Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

30.06.2013

Wakacyjne gry

Nareszcie wakacje. Jeśli podczas wakacyjnych zabaw przyjdzie Wam ochota na gry komputerowe, zajrzyjcie na kilka ciekawych stron. Znajdziecie tam wiele atrakcyjnych propozycji.



W lipcu można bezpłatnie korzystać z gier znajdujących się na stronie CIUFCIA






29.06.2013

Książka na wakacje

Wakacje to dla wielu z nas czas odpoczynku z książką w ręku. Nie mamy już obowiązków lekturowych, możemy czytać to, co lubimy najbardziej. Niektórzy już dawno zaplanowali sobie wakacyjne czytanie, ale są też tacy, którzy chętnie by coś przeczytali, ale nie bardzo wiedzą, co. 

Może skorzystacie z naszych podpowiedzi?

Tajemnica kempingu - Martin Widmark


Lasse, Maja i Miranda, korzystając z ostatnich dni wakacji, rozbijają namiot na kempingu nad jeziorem. Panuje tu przyjemna, leniwa atmosfera. Wkrótce jednak spokój zostaje zburzony serią drobnych kradzieży i coraz bardziej tajemniczym zachowaniem pozostałych mieszkańców kempingu.

Lato z Agatą - Renata Opala


Rysiek i Wojtek spędzają wakacje nad morzem, tam poznają Agatę. Dziewczyna w męskiej paczce? Czemu nie, tym bardziej że to niezwykła i bardzo tajemnicza dziewczyna. A do tego pojawia się zwariowany naukowiec Leonidas i... góra lodowa.
Źródło: Wydawnictwo Skrzat

Wakacje Emilki - Joanna Klugmann


Emilce i Julii - dwóm siedmiolatkom, które wraz ze swoimi mamami spędzały lato nad ciepłym morzem - niełatwo było się poznać. Gdy jedna się rozpakowywała, druga już spacerowała po morskim brzegu. Gdy ta wróciła na kolację, tamta znów poszła się na spacer...
Źródło: Wydawnictwo Skrzat

Lato Stiny - Lena Anderson


Stina spędza lato u dziadka na wyspie. Łowią razem ryby, a Stina zbiera patyki, piórka i inne ciekawe rzeczy, które morze wyrzuciło na brzeg. Czasem wokół wyspy szaleje sztorm, a wtedy dobrze, że w pobliżu jest dziadek.



Marzysz o poszukiwaniu skarbów? Lubisz fascynujące zagadki? Jeśli tak, koniecznie poznaj Agatę! Agata Halata ma już dość szkoły i okropnego Marcina, który ciągle jej dokucza. Nadchodzą upragnione wakacje. Agata wyjeżdża z rodzicami nad morze i spotyka tam… nie kogo innego jak nieznośnego kolegę!
Źródło: Wydawnictwo Skrzat



Piątka z Bukowej Góry to grupa przyjaciół, którzy zawsze mogą na siebie liczyć. Wspólnie przeżywają niezwykłe przygody, szukając rozwiązania niejednej tajemnicy. Nareszcie wakacje! Piątka Bukowej Góry ma kosmiczne plany...
Źródło: Wydawnictwo Skrzat


Tutaj znajdziecie więcej książek z wakacjami w tytule.

28.06.2013

Wakacje!

Życzę wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku, wspaniałych wrażeń oraz ciekawych przygód. 
Do zobaczenia za dwa miesiące!



21.06.2013

Mamy lato

Punktualnie o godzinie 7.04 Słońce wstąpiło w znak Raka, rozpoczynając tym samym astronomiczne lato.  Pierwszy dzień lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku, a następująca po nim noc — najkrótszą



Google, najpopularniejsza wyszukiwarka świata umieściła z tek okazji na swojej stronie głównej okolicznościowego Google Doodle'a w animowanej wersji.

Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia).

20.06.2013

220. rocznica urodzin Aleksandra Fredry

220 lat temu - 20 czerwca 1793 roku - urodził się jeden z najpopularniejszych polskich dramatopisarzy, autor m.in. Zemsty i Ślubów panieńskich.

Aleksander Fredro, hrabia (1793-1876) - polski komediopisarz, pamiętnikarz i poeta.

Najwybitniejsze komedie napisał w pierwszym okresie twórczości: Pan Geldhab, Mąż i żona, Pan Jowialski, Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca, Zemsta i Dożywocie. W drugim okresie twórczości, po 18-letnim milczeniu, wyróżnić trzeba Wielkiego człowieka do małych interesów.

Uważany za najwybitniejszego polskiego komediopisarza, Fredro był także bajkopisarzem oraz twórcą aforyzmów zebranych w tomie Zapiski starucha.

O rocznicy urodzin hrabiego przypomina dziś również Google Doodle.



Źródło: http://literat.ug.edu.pl/zemsta/

16.06.2013

Wakacje z bohaterem literackim - wyniki

Jury konkursu "Wakacje z moim ulubionym bohaterem literackim" postanowiło przyznać I miejsce Paulinie Wolskiej z klasy VI a za piękną pracę wykonaną grafiką komputerową. Gratulujemy.



15.06.2013

Czytelnicy roku

Czytelnicy roku

Klasy I-III
Julia Matkowska - kl. 2d - 56 książek
Karina Janik – kl. 2c – 45 książek
Alicja Fernandez – kl. 1a – 41 książek
Martyna Kowalska – kl. 1b - 41 książek


Klasy IV-VI
Magda Sawin – kl. 6c – 36 książek 
Aleksander Komarek - kl. 6b - 35 książek
Nicola Skomska – kl. 6c – 31 książek



12.06.2013

Wspomnienia z Warszawy

W dniach 7-8 czerwca odbyła się w Warszawie uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych projektów eTwinning. Wzięła w niej udział sześcioosobowa reprezentacja naszej szkoły.

Nasza  delegacja spędziła niezapomniane chwile w słonecznej Warszawie - zwiedziliśmy stolicę, imponujący gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i bawiliśmy się w Centrum Nauki Kopernik. Było wspaniale.

Obejrzyjcie zdjęcia z naszej wycieczki.


A tak wygląda gmach jednej z najpiękniejszych europejskich bibliotek - Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.













11.06.2013

Prezentacja projektu

Prezentacja projektu "Noc w bibliotece".

Zapraszamy do obejrzenia.



10.06.2013

I miejsce w Polsce

Nasz projekt „Noc w bibliotece” został uznany za najlepszy w Polsce w kategorii szkół podstawowych. Uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych projektów eTwinning odbyła się w Warszawie w dniach 7-8 czerwca. Wzięła w niej udział sześcioosobowa reprezentacja naszej szkoły. Nagrody, dyplomy i listy gratulacyjne za zajęcie pierwszego miejsca otrzymaliśmy od Ministerstwa Edukacji – z rąk Pani Wiceminister Joanny Berdzik, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Narodowego Biura Kontaktowego Programu eTwinning.


7.06.2013

Spotkanie z Martą Fox

Niecodzienną okazję do zobaczenia i posłuchania pani MARTY FOX- znanej, popularnej autorki książek dla młodzieży – miała grupa uczennic z klas II i III GIMNAZJUM.

Czytelniczki dobrze zaznajomione z twórczością gościły w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu, gdzie poznały opowieści z życia rodziny literatki, odkryły tajemnice warsztatu pisarskiego. Uczestniczki nie tylko z zaciekawieniem słuchały, ale także zadawały pytania, a miły gość nie stronił od wypowiedzi na temat pierwszych miłości czy opinii o współczesnej młodzieży.

Spotkanie przebiegło we wspaniałej atmosferze. Zdecydowanie utwierdziło w fascynacji powieściami bohaterki. Na pewno skłoniło do sięgnięcia po dzieła miłośniczki kapeluszy, do czego serdecznie wszystkich zachęcamy.


5.06.2013

Przeboje książkowe

Wiele przebojów książkowych trafiło na ekrany kinowe i telewizyjne. Potraficie rozpoznać ekranizacje znanych baśni, powieści i opowiadań? Spróbujcie. Zapraszam do zabawy.










Gry zostały wykonane w programie Blubbr
Więcej o aplikacji TUTAJ

1.06.2013

Dzień Dziecka

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest od roku 1950 w dniu 1 czerwca. Od 1952 r. stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.Od roku 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Grafika: http://www.mycutegraphics.com/