Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

30.11.2012

Andrzejki

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. 29 listopada nazywany jest także dniem podejmowania najwłaściwszych decyzji.

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w samotności. Wierzono, że w andrzejkową noc towarzyszą nam duchy i chochliki, dlatego też wróżby mają szansę się spełnić.

Z czasem przekształciły się w zbiorową zabawę, podczas której wszyscy pragną poznać swoją przyszłość za pomocą różnorodnych wróżb.

Istnieje mnóstwo wróżb andrzejkowych. Najpopularniejsze to:

Lanie wosku na wodę przez kluczyk. Roztopiony wosk trzeba przelać przez otwór w kluczu, a potem z uformowanych w ten sposób figur przepowiadać przyszłość. Można ją odczytywać pod światło, co cień pokaże. Co oznaczają niektóre kształty? Oto przykłady:
czapka oznacza kłopot;
brama – otwartą drogę do szczęścia;
dzban – zdrowie;
półksiężyc – przygodę;
drzewo – dobry los.

Rzucanie butem - dziewczyny rzucają but za siebie. Odwrócony do drzwi noskiem zapowiada szybkie zamążpójście. 

Ustawianie butów – trzeba ustawić buty w rządku, a następnie przekładając kolejno każdy ostatni na początek, kierując kolejkę w stronę otwartych drzwi. Ten, który pierwszy dotrze za próg zdobywa dla jego właściciela powodzenie w miłości.

Wróżenie z jabłek – obiera się jabłka ze skórki, a z obierek odczytuje pierwszą literę imienia przyszłego męża.

Nadgryzione jabłko – przed położeniem się spać panny powinny nadgryźć jabłko. Jeśli w nocy przyśni im się chłopak jedzący jabłko, oznacza, że będzie on prawdopodobnie przyszłym mężem.

Kartki pod poduszką - wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami męskimi, a rano po przebudzeniu się wyciągamy jedną z kartek i odczytujemy z niej imię przyszłego męża.

Serce z papieru – innym sposobem na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru dużego serca i napisanie na nim imion męskich, następnie nakłuwanie go igłą od tyłu. Imię na jakie trafi igła to, oczywiście, imię przyszłego narzeczonego.

Imieniny Andrzeja to także przepowiadanie pogody. Zobaczmy, co nas czeka w najbliższym czasie:

• Gdy Andrzej z wichrami, złe czasy przed nami.
• Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
• Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
• Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
• Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja.

Źródło: Marzena Kuźmińska: Święta z tradycją. Warszawa, 2007.

29.11.2012

Wszystkie zwierzęta duże i małe ...

W tym tygodniu w bibliotece szkolnej spotykamy się ze zwierzęcymi bohaterami książek. Większość opowiadań o zwierzętach znajduje się w działach: "Powieści i opowiadania przyrodnicze" oraz "Bajeczki i opowiadania dla najmłodszych". Na kartach zebranych tam książek przeczytamy o zwierzętach dużych i małych; czworonożnych i leśnych; drapieżnych, groźnych i łagodnych. Spotkamy się ze zwierzęcymi przygodami i zwyczajami; radościami i smutkami. Warto się z nimi zaprzyjaźnić.

Podczas naszych spotkań przypominamy sobie znanych zwierzęcych bohaterów, czytamy fragmenty książek oraz poznajemy powiedzenia i przysłowia, w których występują zwierzęta. Oto niektóre z nich:

Biały kruk
Chodzić spać z kurami
Ranny ptaszek
Farbowany lis
Czarna owca
Strzelić byka.

Zabawne objaśnienia niektórych powiedzeń poznajemy czytając historyjki o Bartusiu z książki Grzegorza Kasdepke "Co to znaczy ... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń". Autor, w lekki i pogodny sposób tłumaczy w niej najpopularniejsze związki frazeologiczne, z którymi spotykamy się na co dzień.








26.11.2012

Spotkanie z misiami w bibliotece

Urodziny pluszowego misia świętowały dzisiaj w bibliotece maluchy z oddziału przedszkolnego. W czytelni czekała na nich wystawa pluszaków i książeczek o misiach.


Dzieci opowiedziały i pokazały swoich ulubieńców oraz dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o misiowych bohaterach książek i filmów. Posłuchały opowiadania o Misiu Uszatku i zaprezentowały namalowane specjalnie z tej okazji portrety misiów oraz pobawiły się w misiowe zabawy.






 
Wiele radości sprawiło także przeglądanie kolorowych książeczek o niedźwiadkach.



Maluchy doskonale poradziły sobie z trudnym zadaniem: pomogły głodnemu misiowi dotrzeć do miodu odnajdując właściwą drogę w labiryncie.


Po zakończeniu spotkania wykonały piękną wystawkę swoich prac na tablicy przed klasą i umówiły się na kolejną wizytę w bibliotece.  



A teraz zaśpiewajcie misiową piosenkę.



SPOTKANIE Z ANDRZEJEM MARKIEM GRABOWSKIM

Uczniowie klasy 1b z wychowawczynią, Ireną Bartosz 23 listopada 2012 roku zostali zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu na spotkanie z Andrzejem Markiem Grabowskim – autorem książek dla dzieci, programów telewizyjnych oraz ponad 400 piosenek, takich jak, np. „Kulfon, co z ciebie wyrośnie/”, „Witaminki”, czy „Kropelka złotych marzeń”.

A. M. Grabowski współtworzył i prowadził programy telewizyjne: Fasola, Tik-Tak, jako Pan Tik Tak, Wyprawy profesora Ciekawskiego oraz Ciuchcię i Budzika. Wydał kilkanaście książek: „Zając Poziomka” ( wraz z Ewą Chotomską), „Kulfon i Monika”, „Zapraszamy do przygody”, „Dziwne historyjki”, „Wielkie przeboje Krzysia Profesorka i Fasolek”, „Pirat Jędruś”, „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”, „Przeboje Profesora Ciekawskiego”, „Zenek i mrówki” oraz najnowszą „Afera smoka Nudożera”.

W 1983 roku, wraz z Ewą Chotomską, założył znany dziecięcy zespół wokalno-taneczny „Fasolki”, dla którego komponował piosenki. Sympatyczny gość był również twórcą, redaktorem naczelnym i producentem miesięcznika dla dzieci „Ciuchcia”.

Po spotkaniu, które przebiegało w milej i zabawnej atmosferze dzieci zakupiły książki pisarza oraz otrzymały autografy.

Irena Bartosz

25.11.2012

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi najsympatyczniejsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.

Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia kolekcji najpopularniejszych misiów świata. Są wśród nich także maskotki różnych zawodów sportowych.

Bamse to szwedzka postać z kreskówki.

Baloo jest jednym z bohaterów "Księgi dżungli" Rudyarda Kiplinga.

Brother Bear to film wytwórni Walta Disneya z 2003 roku.

Troskliwe Misie zostały pokazane w wielu krajach i wszędzie nazwały się inaczej: Die Glücksbärchis (Niemcy), Los Cariñositos (Hiszpania), Halinallet (Finlandia), Les Bisounours (Francja), Les Câlinours (Kanada), Gli orsetti del cuore (Włochy), Care Bears (Portugalia), Ursinhos Carinhosos (Brazylia), Szíves Bocsok (Węgry), Kærleiksbirnirnir (Islandia), Los Ositos Cariñosos (Argentyna), Krambjörnar (Szwecja), Kælebjørnene (Dania), Care Bears (Norwegia) i Troskliwe misie (Polska).

Colargol to fikcyjna postać stworzona przez francuskiego pisarza Olga Pouchine w 1950 roku.

Fozzie to Muppet, stworzony przez Jima Hensona.


Gumisie - bohaterowie amerykańskiego animowanego serialu telewizyjnego.

Humphrey to postać z kreskówki stworzona przez studio Walta Disneya w 1950 roku.

Miś Uszatek jest polską postacią z animowanego serialu TV. Został stworzony wspólnie przez polskiego pisarza Czesława Janczarskiego i rysownika Zbigniewa Rychlickiego.

Paddington urodził się w Peru, gdzie mieszkał z rodzicami. Jest fikcyjną postacią w literaturze dla dzieci, powstałą w 1956 roku, kiedy Michael Bond pewnego wieczoru przed świętami szybko musiał kupić kilka prezentów.

Petzi
Rasmus Klump jest komiksem dla małych dzieci, stworzonym w 1951 roku przez duńskie małżeństwo Carla i Wilhelm Hansen.


Pimboli jest niedźwiadkiem, urodzonym w Puszczy Pimbocausienne. Jest bardzo bliskim przyjacielem Diddl.

Rupert to postać z komiksu dla dzieci. Postać została stworzona przez angielskiego artystę Mary Tourtel i pojawiła się w Daily Express w dniu 8 listopada 1920 roku.

SuperTed jest walijskim animowanym serialem telewizyjnym o misiu z magiczną super mocą. Pierwszy odcinek został wyemitowany w dniu 1 listopada 1982 roku.

Tatty Teddies został wykonany przez Mike'a Payne w 1987 roku i od razu stał się wielkim hitem. Misie są publikowane pod marką "Me To You" w wielu językach w wielu różnych krajach.

Kubuś Puchatek jest fikcyjną postacią literacką stworzoną przez A. A. Milne.

Yogi jest niedźwiedziem, który pojawia się w filmach animowanych stworzonych przez Hanna-Barbera Studio.

Maskotki

Berlino był oficjalną maskotką 12. Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Berlinie, Niemcy.

Bumsi był maskotką Pucharu Świata w biathlonie w Antholz, Włochy - 2007 .

Hidy i Howdy były maskotkami Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Calgary w 1988 roku.

Misha - maskotka Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku.

Interesujące źródło o misiach: http://www.mibepa.info/indexe.htm

Jeszcze więcej misiów znajdziecie na stronie naszego projektu Mój przyjaciel miś.

Zapraszam także do misiowych zabaw.

Lubisz układać puzzle? To coś dla Ciebie.

Czesław Janczarski - Miś Uszatek

preview42 piecepreview40 piece

preview35 piecepreview32 piece