Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

28.04.2013

Konkurs na najciekawszą zakładkę do książki

Zakładka do książki przydaje się każdemu czytelnikowi. Dzięki niej unikamy zaginania rogów, zaznaczania ołówkiem. Może nią być widokówka z wakacji, zwykła karteczka lub obrazek. Zakładka może być również wykonana samodzielnie według własnego pomysłu.

Zapraszamy do konkursu na własnoręcznie wykonaną zakładkę do książki.

Technika i materiały użyte do wykonania zakładki są dowolne. Może być tradycyjny rysunek, wyklejanka albo inna technika. Mogą być użyte dowolne płaskie materiały nie brudzące i nie niszczące książki. Format pracy dowolny. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę.

Przy ocenie prac jury będzie brało pod uwagę: pomysłowość, różnorodność materiałów wykorzystanych do wykonania zakładki, oryginalność i estetykę.

Najciekawsze prace konkursowe zostaną nagrodzone.

Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 15 maja 2013 roku.

Przykłady ciekawych i nietypowych zakładek znajdziecie tutaj: http://pinterest.com/sp1bol/zakadki-do-ksiazek/

Foto: http://www.lonnies.dk/2012/08/printables-foxy-bookmarks/



23.04.2013

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich



Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.



23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Źródło: Strona organizatora


Z okazji święta książki mam dla Was konkurs.

Wiele przebojów książkowych trafiło na ekrany kinowe i telewizyjne. Potraficie rozpoznać ekranizacje popularnych książek? Spróbujcie. Zapraszam do zabawy.




20.04.2013

Interaktywne obrazki

Niedawno w bibliotece opracowaliśmy interaktywne obrazki wykorzystując okładki naszych ulubionych książek. Przećwiczyliśmy ciekawy program ThingLink i znaleźliśmy dużo ciekawych informacji i stron o książkach.

To są niektóre ulubione książki Waszych kolegów. Może Wy także chcielibyście polecić swoje? Zapraszam.















18.04.2013

Nocne spotkanie w bibliotece

Zapraszamy do obejrzenie filmu z naszego nocnego spotkania w bibliotece. Zobaczcie sami, jak było wesoło.

Więcej o Nocy w bibliotece TUTAJ


15.04.2013

Piszemy opowiadania

Każdy z Was może być twórcą. Możecie zostać autorami pięknie ilustrowanych książek. Umożliwia nam to program Storybird. Wystarczy wybrać piękne ilustracje wykonane przez artystów plastyków z dowolnej tematyki, napisać do nich własne opowiadanie i książka gotowa. Powodzenia!

Możecie też przesłać swoje opowiadania na adres biblioteki: bibliotekabol@wp.pl. Na pewno zostaną opublikowane.Zapraszam.

Oto historyjki Waszych kolegów.





12.04.2013

Dzień Czekolady

Delektujemy się nią od ponad 200 lat. Co prawda specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Pierwsza czekolada w tabliczkach powstała w 1839 r. w Niemczech, wyprodukowana została przez firmę Jordan & Timaeus z kakao, cukru i koziego mleka. Oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie.

Czekolada ma także swoje muzea. W jednym z nich, podczas pobytu w Niemczech, w ramach międzynarodowej wymiany, byli nasi uczniowie. Przywieźli zdjęcia i teraz możemy podziwiać niesamowite rzeźby z czekolady.










9.04.2013

45. rocznica śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej

Zofia Kossak-Szczucka (1890-1968) to polska powieściopisarka i publicystka, autorka książek poświęconych Śląskowi (m.in. „Nieznany kraj”, „Wielcy i mali”), utworów dla dzieci i młodzieży („Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”, „Topsy i Lupus”, „Bursztyny”), oraz powieści historycznych, wśród których najbardziej znane jest trylogia: „Krzyżowcy”, „Król trędowaty”, „Bez oręża”, tłumaczona na 16 języków. 

Książkę "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata" autorka napisała dla swoich dwóch starszych synów.


W 1930 roku  wydano "Legnickie pole". Powieść tę wydano także w języku niemieckim, czeskim i słoweńskim.

Źródła:
http://www.zofiakossak.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Kossak-Szczucka
http://www.empik.com/

8.04.2013

Rzeźbiarze książek

Książki nie zawsze służą do czytania. Są artyści, którzy tworzą ze starych książek niesamowite dzieła sztuki.

Su Blackwell 


Jacqueline Rush Lee


Cara Barer 


Brian Dettmer


3.04.2013

Krajowa Odznaka Jakości

Nasz najnowszy projekt eTwinning "Noc w bibliotece" otrzymał właśnie Krajową Odznakę Jakości. Odznaka Jakości jest przyznawana wyjątkowym projektom i oznacza osiągnięcie określonego krajowego i europejskiego standardu.


Krajowa Odznaka Jakości przyznawana jest przez Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning tym nauczycielom, których praca w ramach partnerstwa uznawana jest za wyróżniającą w naszym kraju.


2.04.2013

Światowy Dzień Książki dla Dzieci

Światowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. W tym roku gospodarzem dnia są Stany Zjednoczone, plakat projektował Ashley Bryan.

Źródło: http://www.ibby.pl/?p=504 


Światowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dniu urodzin H. Ch.Andersena. Sprawdźcie przy okazji, czy znacie tytuły filmów zrealizowanych na podstawie baśni Andersena.


1.04.2013

Noc w księgarni

Po zamknięciu księgarni książki nie stoją grzecznie na półkach! Kiedy już wyjdą wszyscy pracownicy i zamkną za sobą drzwi rozpoczyna się zabawa. Zobaczcie sami!

Po obejrzeniu filmu nie zdziwi Was chyba pytanie: Gdzie ja położyłem tę książkę?


Ciekawe też jest domino książkowe.


Znalezione w Sieci.