09.03.2013

Noc w bibliotece

W bieżącym roku szkolnym, w ramach programu eTwinning, grupa uczniów z klas IV c i VI b realizuje projekt "Noc w bibliotece" razem z uczniami z Czech, Słowacji i Słowenii. Wspólnie poznajemy nowe książki i piszemy własne opowiadania. Zachęcamy do czytania poprzez własnoręcznie wykonane komiksy, animacje i filmiki. Razem z naszymi partnerami tworzymy tematyczny ilustrowany audio-słownik angielsko-czesko-polsko-słowacko-słoweński.

Przyszedł też czas na sprawdzenie, jak naprawdę wygląda biblioteka nocą. W piątek, późnym wieczorem spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej i podczas trzygodzinnej zabawy przekonaliśmy się, że nocą biblioteka jest jeszcze ciekawsza, niż za dnia. Z książek wychodzą ich bohaterowie, wokół krążą duchy, czarownice i nietoperze, a czytanie i rozwiązywanie literackich zagadek sprawia wielką frajdę.

Spotkanie rozpoczęliśmy od nocnego zwiedzania całej szkoły, przyświecając sobie tylko latarkami. Nasłuchiwaliśmy dochodzących do nas dźwięków i wypatrywaliśmy wszystkich świateł, jakie przedostają się do szkoły nocą z zewnątrz.

Po powrocie do biblioteki rozpoczęły się literackie podchody, w ramach których wykonaliśmy 10 zadań. Poszukiwaliśmy zaginionych bohaterów i ich rekwizytów, porządkowaliśmy tytuły i rozwiązywaliśmy kalambury, rysowaliśmy chatkę czarownicy z zawiązanymi oczami i wygryzaliśmy duszka w waflu, balsamowaliśmy mumię i stroiliśmy wróżkę. Po odczytaniu zaszyfrowanego hasła – klucza dotarliśmy wreszcie do skarbu strzeżonego przez największego ducha.

Nasze nocne spotkanie zakończył wspólny teatrzyk cieni.