Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

31.10.2020

BIBLIOTEKA WYRÓŻNIONA

Wspaniała wiadomość na zakończenie MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH. 

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2019/2020.

Miniony rok szkolny był wyjątkowo trudny dla wszystkich ze względu na wybuch pandemii i wprowadzenie zdalnego nauczania, jednak według organizatorów nagrodzone i wyróżnione biblioteki twórczo wykorzystały nowe metody pracy w krzewieniu pasji do książek wśród dzieci i młodzieży.

Laureaci nagród i wyróżnień otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe, a sylwetki liderów oraz dorobek bibliotek zostaną przedstawione na stronie internetowej programu Cała Polska czyta dzieciom.


28.10.2020

POLECAM WAM KSIĄŻKĘ ...

 

Na zakończenie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na najciekawszą reklamę wybranej książki.

Reklama może być opracowana w formie:

  • FILMU - filmik może być nagrany telefonem komórkowym lub wykonany w programie umożliwiającym tworzenie prostych animacji (np. Biteable).
  • PLAKATU - z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych płaskich i przestrzennych, różnych faktur i materiałów (np. karton, filc, szary papier, sznurek, wstążki, guziki, kamyki, stare gazety, tkaniny, itp.).
  • PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ - wykonanej w programie PawerPoint lub innym, np. Genial.ly, Sway.
  • MAPY LITERACKIEJ - w postaci np. notatki graficznej (schetnotki), mapy myśli

Reklama powinna być atrakcyjną promocją książki i zawierać:

  • autora i tytuł książki,
  • głównych bohaterów (1-2),
  • temat (np. sensacja, przygoda ...),
  • hasłowe uzasadnienie wyboru (dlaczego polecasz),
  • ilustracje, zdjęcia, animacje, różne faktury i materiały.

Nie chodzi o streszczenie ani recenzję, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by oglądający chcieli po nią sięgnąć i przeczytać. 

Możecie wybrać dowolną książkę, a reklamę wykonać samodzielnie, ewentualnie z niewielką pomocą rodziny.

Termin nadsyłania prac (zdjęcie plakatu lub mapy, link do filmu, prezentacja) – do końca listopada 2020 r. na maila: bibliotekabol@wp.pl. 

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone i zamieszczone na stronie internetowej szkoły.

27.10.2020

NELA - mała reporterka

Gdy zwiedzanie świata jest mocno ograniczone, udaj się na wyprawę z wyjątkową podróżniczką i autorką pasjonujących przeżyć. 

Nikomu chyba nie musimy przedstawiać Neli - małej reporterki? Prosiliście o jej relacje z kolejnych podróży. I już są! Właśnie dotarł do biblioteki pokaźny pakiet książek - reportaży Neli z najróżniejszych zakątków świata. Kto pierwszy, ten lepszy. Zapraszamy.

26.10.2020

Tajemnica biblioteki - Martin Widmark

 Polecamy dzisiaj "Tajemnicę biblioteki" - Martina Widmarka, kolejną książkę z naszego "bibliotecznego" cyklu.

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" powstało w małym szwedzkim miasteczku Valleby. Prowadzą je koledzy z klasy, Lasse i Maja, pomagając komisarzowi policji w rozwiązywaniu rozmaitych zagadek kryminalnych. 

Głównym miejscem akcji czternastego tomu serii jest biblioteka miejska, z której zaczynają ginąć cenne książki. Wydaje się to niemożliwe, gdyż każda z nich jest zabezpieczona przed kradzieżą. Kto je kradnie i jak wynosi z budynku unikając włączenia się alarmu? Na prośbę komisarza policji Lasse i Maja obserwują bibliotekę i namierzają troje podejrzanych.

24.10.2020

LITERACKIE MIEJSCA

Wśród zakupów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w bibliotece pojawiła się książka Marcina Szczygielskiego ,,Arka Czasu”.

Klasy siódme podczas czytelniczych zajęć wykonywały pracę graficzną zatytułowaną ,, Droga do biblioteki”. Ilustracje powstawały na podstawie „Arki Czasu”.

Praca polegała na jak najwierniejszym odtworzeniu miejsc i ulic widzianych przez bohatera w trakcie okupacyjnych, niebezpiecznych wędrówek po DZIELNICY, czyli GETTCIE. Uczniom uświadamiano, że nie zawsze dostęp do bibliotek był tak łatwy jak dziś, a ową DROGĘ można łączyć nie tylko z trasą.

Działanie zrealizowane we współpracy z nauczycielką plastyki.

Polecamy wszystkie książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa




23.10.2020

Z jakiej książki pochodzi cytat?

Lubisz czytać? Znasz lektury szkolne? To quiz w sam raz dla ciebie!

Jeżeli rozpoznasz cytaty z 10 popularnych książek, będziesz mistrzem. Nie będzie łatwo. Niektóre zadania mogą być podchwytliwe...

Powodzenia!

22.10.2020

Polecamy!

Polecamy Wam dzisiaj dwie książki pisarza - podróżnika, Łukasza Wierzbickiego. 

Pierwsza opowiada o niezwykłej wyprawie podróżnika Kazimierza Nowaka do Afryki, który, jako pierwszy, przemierzył ten kontynent na rowerze

Druga książka jest ciekawą i prawdziwą historią o niedźwiadku Wojtku, który służył w polskim wojsku podczas II wojny światowej. Przebył z nim cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie o Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją. W jednostce nadano mu stopień kaprala.

Obie książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i są już dostępne w naszej bibliotece. Zapraszamy.


21.10.2020

MOJA WŁASNA KSIĄŻKA

Zapraszamy wszystkich uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 1 do udziału w konkursie czytelniczym. 
 
Zostańcie autorami, ilustratorami i wydawcami swojej własnej książeczki: nietypowej, niezwykłej, wyjątkowej w swojej formie, kształcie i treści. 
 
Wymyślając treść (może być bardzo krótka), poszukajcie inspiracji w książkach, które Was zaciekawiły, zainteresowały lub zachwyciły. Możecie także sięgnąć do własnych przeżyć i wyobraźni. 

Kiedy już wymyślicie, o czym będzie Wasza książka, zastanówcie się, jak i z czego ją zrobić. Treść książeczki na pewno podsunie Wam pomysł na jej kształt, formę i materiały, jakich użyjecie. Możecie korzystać z różnorodnych technik plastycznych płaskich i przestrzennych, różnych faktur i materiałów (np. karton, filc, szary papier, sznurek, wstążki, guziki, kamyki, stare gazety, tkaniny, itp.). 
 
Wykonajcie od 6 do 10 kartek książki w dowolnym kształcie, wielkości i z dowolnego materiału. Bawcie się, eksperymentujcie, próbujcie działać samodzielnie lub w grupach, możecie także poprosić o pomoc rodziców. 
 
Na Wasze wyjątkowe prace czekamy W BIBLIOTECE SZKOLNEJ do końca listopada. 
 
Na odwrocie pracy proszę umieścić dane autora: imię i nazwisko oraz klasę.

20.10.2020

Kto tam zerka na Kacperka?

 Marianna Bończa – Stuhr, Jerzy Stuhr ,,Kto tam zerka na Kacperka?”

Książka w pomysłowy sposób pokazuje miejsce zwane BIBLIOTEKĄ, odkrywa przed młodym człowiekiem najpiękniejsze wiersze polskiej literatury i za sprawą bohaterów-pierwszoklasisty Kacperka i tajemniczej Fiszki- zabiera w trzymającą w napięciu podróż . 

Wspaniale służy rozwijaniu czytelniczych pasji, może pomóc w trudnościach w czytaniu. Świetnie nadaje się do wspólnego, głośnego czytania, przeżycia poznawanych przygód oraz nawiązania książkowych przyjaźni.

Po tej lekturze nie pozostaje nic innego jak wybrać się do BIBLIOTEKI – AUTENTYCZNEGO MIEJSCA, do czego serdecznie wszystkich zapraszamy; i tych młodszych, i tych starszych.

19.10.2020

MNÓSTWO NOWOŚCI W BIBLIOTECE!

Uwaga! Z przyjemnością zawiadamiamy, że już są - książki zakupione w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

Pierwsza partia nowości i bestsellerów wybranych przez naszych czytelników rozgościła się już na  bibliotecznych stołach , wzbudzając zainteresowanie  wszystkich odwiedzających. Jeszcze chwila na niezbędne opracowanie i już tomy przyjemności wędrować mogą  do domów.

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI!










16.10.2020

Spotkanie on-line z Justyną Bednarek


Zapraszamy na spotkanie on-line z Justyną Bednarek, pisarką i dziennikarką. Autorka znana jest z książek: ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek : (czterech prawych i sześciu lewych)", „Nowe przygody skarpetek : (jeszcze bardziej niesamowite)”, „W to mi graj : bajki muzyczne” i wielu innych. 

Organizatorami spotkania są DKK działające w wojewódzkie łódzkim oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego. 

Aby dołączyć do wydarzenia: Kliknij w poniższy link: https://tiny.pl/74wjn

15.10.2020

W świecie czarownic

Lubicie zabawy z kodowaniem? Mamy dla Was zagadkę. Rozwiążcie SUDOKU z czarownicami, a później zajrzyjcie do biblioteki po książkę o tajemnicach, czarownicach i czarodziejach. Jest ich bardzo dużo. Pojawiły się także nowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na pewno razem coś wybierzemy. 


13.10.2020

Sara Pennypacker - Pax


„Pax” Sary Pennypacker - to cudowna, pełna emocji książka. Niedługo będzie dostępna także w naszej bibliotece.

Pewien chłopiec, wychowujący się bez matki, znajduje osieroconego liska, którego przygarnia i nazywa Pax. Mały lisek i chłopiec żyją sobie spokojnie do pewnego czasu …

Gdy wybucha wojna, ojciec musi wyjechać, by walczyć za kraj. Chłopiec zostaje przewieziony do dziadka, który nie akceptuje liska pod swoim dachem. Pax jest wypuszczony do lasu, gdzie zaczyna nowe życie. Tęsknota chłopca za przyjacielem staje się nieznośna, ucieka więc z domu dziadka i wyrusza na poszukiwanie liska żyjącego w lesie oddalonym o 500 km.

Czy uda mu się odnaleźć lisa?  Czy Pax pamięta o nim? Odpowiedź znajdziecie w książce Sary Pennypacker - Zosia
Okładka: http://iuvi.pl/ksiazka/



12.10.2020

Jaka to książka?

Ogłaszamy pierwszy szkolny konkurs w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

W związku z tym, że w tym tygodniu świętujemy także Europejski Tydzień Kodowania, nasz konkurs polega na odgadnięciu zagadek dotyczących książek. Przy pomocy kolorowych ikon zakodowałyśmy pięć książek.

Należy odgadnąć tytuły książek i podać ich autorów. Pierwsza osoba, która prawidłowo rozwiąże zadania i prześle swoją odpowiedź na adres: bibliotekabol@wp.pl otrzyma nagrodę - niespodziankę.


9.10.2020

Przygoda w Hogwarcie

 Na zakończenie tygodnia i zbliżający się Europejski Tydzień Kodowania mamy dla Was niespodziankę - wizytę w Hogwarcie.

Razem z autorką, panią Agnieszką Hejdą, zapraszamy do świata Harrego Pottera. Rozwiązujcie zagadki, zdobywajcie kolejne trofea, a po wyjściu z pokoju zagadek, sięgnijcie po książkę. Zapraszamy do biblioteki.

8.10.2020

Hulajnogą przez Smoczą wyspę

Polecamy kolejną książkę, zakupioną do biblioteki w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". 

Dominik Wieczorkiewicz, autor książki "Hulajnogą przez Smoczą wyspę" zaprasza do wspólnej podróży w poszukiwaniu smoków, Feniksa i jednorożców.

"Chciałbym Wam opowiedzieć, jak spełniłem swoje marzenie i hulałem po Smoczej Wyspie, czyli należącej do Jemenu niezwykłej wyspie Archipelagu Sokotra. Widziałem drzewa smocze, butelkowe... spotkałem piratów, poznałem wspaniałych ludzi!"

Zapraszamy do biblioteki.


7.10.2020

GORZKA CZEKOLADA

 Od dzisiaj będziemy prezentować książki, które już wkrótce trafią do nas w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

Na pierwszy ogień idzie "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach", którą napisali Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych i Katarzyna Terechowicz.

Polecamy 15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze: o szacunku, uczciwości, odpowiedzialności, wolności, sprawiedliwości, odwadze, życzliwości, przyjaźni, optymizmie i pięknie.

Jak rozumieć wolność i jak z niej korzystać? Czym jest życzliwość, jak ją rozpoznać, jak okazywać – i czy można ją wycenić? Dowiecie się z dwóch udostępnionych online opowiadań.


6.10.2020

NAJPIĘKNIEJSZE BIBLIOTEKI

Najstarsze, największe, zaskakujące i wyjątkowe. Jedne są jasne, przestronne i nowoczesne, w innych odczuwamy ciężar historii, jeśli na przykład są częścią starych klasztorów czy kilkusetletnich uniwersytetów. Wszystkie zachwycają i przyciągają czytelników jak magnez.

W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych zapraszamy do obejrzenia najpiękniejszych, naszym zdaniem, bibliotek świata. 

Oglądajcie, czytajcie o ciekawostkach związanych z bibliotekami, a następnie sprawdźcie, czy jesteście bibliotecznymi ekspertami. Powodzenia!


5.10.2020

Mała książka - wielki człowiek

Na dobry początek pierwszego tygodnia Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do wysłuchania piosenki "Mała książka - wielki człowiek".

Posłuchaliście? Wiecie już dlaczego zaproponowaliśmy Wam tę piosenkę? Niezdecydowanym dodatkowo dedykujemy naszą prezentację. 

Obejrzyjcie, posłuchajcie i biegiem do biblioteki. Czekamy na Was!


2.10.2020

Zagadka biblioteki

 Pierwszą książką o bibliotecznej tematyce, a właściwie serią, którą chcemy Wam zarekomendować w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, jest detektywistyczny cykl "Ignacy i Mela na tropie złodzieja" z wyborem zakończenia!

Tom "Zagadka biblioteki" bezpośrednio porusza biblioteczną tematykę, ale nie brakuje jej także w innych częściach, przede wszystkim za sprawą pracującej w bibliotece mamy bliźniaków. 

Z biblioteki, z gabloty zamykanej na klucz, w tajemniczych okolicznościach ginie cenny historyczny dokument. Ignacy i Mela postanawiają wytropić złodzieja. Czy wystarczy im sprytu i spostrzegawczości, żeby rozwiązać kryminalną zagadkę i pomóc ?

Jeśli lubicie książki, w których coś się dzieje i są zagadki do rozwikłania, "Ignacy i Mela na tropie złodzieja", będą dla was idealną propozycją. Przedstawiamy wszystkie części serii. Poczytajcie i posłuchajcie fragmentów. Zapraszamy także do biblioteki. Cała seria już wkrótce wzbogaci nasz księgozbiór.


1.10.2020

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2020

W październiku – jesiennym miesiącu, z okazji czasu szczególnie poświęconego roli i funkcji bibliotek - przypominamy naszym czytelnikom o ważności pomieszczeń wypełnionych  książkowymi regałami. 

1 października rozpoczyna się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tradycja tego święta ma już 20 lat. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Z książką Ci do twarzy”.

Jak zwykle w naszej szkole będzie mnóstwo atrakcji. Na początek proponujemy przegląd książek o bibliotekach, książkach i czytaniu. Może znacie jeszcze inne? Napiszcie w komentarzu.