Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

30.04.2020

#MOJAFLAGA

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja, obchodzimy w naszym kraju aż trzy ważne święta:
  • 1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. 
  • 2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 
  • 3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Każdego roku w naszej szkole organizowane są uroczystości upamiętniające majowe święta. W tym roku, wyjątkowo świętowanie musimy przenieść do Internetu. Zapraszamy Was do wspólnej akcji.

Zróbcie sobie zdjęcia z flagą lub sfotografujcie flagi umieszczone w waszym otoczeniu. Prześlijcie zdjęcia na adres: bibliotekasp1bol@gmail.com.

Wszystkie fotografie umieścimy w galerii i stworzymy z nich kolaż. Im więcej zdjęć, tym lepiej. Pokażmy, że jesteśmy razem i razem pokonamy trudny czas, a w przyszłym roku zorganizujemy wspaniałą majową uroczystość.

Tymczasem, poczytajcie o Konstytucji 3 maja i świętujcie z nami!



29.04.2020

KONKURS „LEGENDY POLSKIE”

Zbliżające się majowe święta to doskonała okazja do odkrywania tajemnic polskiej kultury, np. poprzez legendy polskie.

Przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym sami możecie zostać: piękną księżniczką, dzielnym rycerzem lub strasznym smokiem wyjętym prosto z Waszej ulubionej legendy! Zapraszamy do udziału!

Przypomnijcie sobie legendy polskie i weźcie udział w konkursie przygotowanym specjalnie dla was!

Co należy zrobić? Mamy dwie propozycje:
  1. Wykonajcie pracę plastyczną w dowolnej technice przedstawiającą wybraną postać z jednej, wybranej legendy polskiej (z listy poniżej). Zróbcie jedno zdjęcie swojej pracy i prześlijcie na adres: bibliotekabol@wp.pl.
  2. Wykonajcie zdjęcie przedstawiające siebie w samodzielnie przygotowanym kostiumie wybranej postaci z legendy polskiej  (z listy poniżej). Zdjęcie prześlijcie na adres: bibliotekabol@wp.pl.
Wybierzcie jedną z następujących legend polskich:



28.04.2020

NASZE CZYTANIE

Posłuchajcie! Zajrzyjcie na stronę Fundacji Słowo i Kropka.
Znajdziecie tutaj bajki i opowiadania z różnych stron świata, legendy i lektury szkolne czytane przez aktorów znanych i mniej popularnych.

Możecie posłuchać takich lektur jak „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza, „Katarynka” B. Prusa, „Brzydkie kaczątko” H. Ch. Andersena, „Mały książę” A. de Saint-Exupéry’ego, "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina i wielu innych. Niedługo będą pojawiać się kolejne tytuły. Zaglądajcie.

Wybraliśmy dla was fragmenty trzech znanych i popularnych książek. Pozostałe części znajdziecie na kanale projektu.










27.04.2020

Niesforni bohaterowie

Bohaterowie lubią czasem opuszczać swoje miejsca w książkach i wędrują po bibliotecznych półkach w poszukiwaniu przygody. Chowają się między książkami, mieszają tytuły, wciskają się do nieswoich powieści, ukrywają się w różnych bibliotecznych zakamarkach.

Musimy coś z tym zrobić. Pomóżcie zaprowadzić porządek.



24.04.2020

Bliżej niesamowitości i niezwykłości

Zapraszamy na spotkanie z tymi i z tym, co na co dzień niemożliwe. W proponowanych książkach nie brakuje czarodziei, czarnoksiężników, czarownic. Czytając odwiedzasz fantastyczne miejsca oraz niezwykłe krainy. Jak to przebiega? Czym się kończy? Co z tego wynika? Przeczytaj lub posłuchaj.
A może obejrzyj film. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem fantasy czy fantastyki. Spróbuj! To ponad wszystko mądre, pouczające czytadła.

A jeśli polecasz coś innego z proponowanego gatunku, to napisz na biblios1go2.pl@o2.pl.

23.04.2020

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jednak w tym roku, kiedy z powodu epidemii musimy przebywać w przymusowej izolacji, książki nabierają szczególnego znaczenia w naszym życiu. Nie tylko dlatego, że mamy więcej czasu na czytanie, ale także dlatego, że książki wzmacniają więzy między ludźmi.

Dzielmy się pasją do czytania i płynącą z niego wiedzą! 

Zapraszamy wszystkich do podzielenia się swoimi uwagami na temat ulubionych książek i zamiłowania do czytania. Zachęcamy do przesyłanie ich w dowolnej formie na nasz adres: bibliotekabol@wp.pl.

22.04.2020

Co dzisiaj czytamy?

Jaką książkę planujecie dzisiaj przeczytać? Nic wam nie przychodzi do głowy? To może skorzystacie z propozycji znalezionych na stronie Legalna Kultura.


Rafał Kosik, autor kultowej serii "Felix, Net i Nika", zaprasza do czytania opowiadania "Amelia i Kuba. Tajemnica celebryckiej wanny"

Jest to współczesna wersja legendy o warszawskiej Syrence. Tytułowi bohaterowie: jedenastolatkowie Amelia i Kuba oraz ich rodzeństwo, superinteligentny dziewięcioletni Albert i zwariowana sześciolatka Mi ratują Syrenkę uwięzioną w wannie warszawskiego apartamentowca. 



Opowiadanie można bezpłatnie pobrać w wybranym formacie (pdf, mobi, epub).

Obejrzyjcie też trailer najnowszej książki Rafała Kosika "Amelia i Kuba. Złota Karta" i przeczytać jej fragment. Czytajmy z Rafałem Kosikiem!

21.04.2020

PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ!

Jeśli chcesz oderwać się od rzeczywistości, zapomnieć na chwilę o wirusie czy wszelkich środkach ostrożności, przenieś się do czasów, kiedy życie wyglądało inaczej.


Ciekawe jak się podobało? Chętnie poczytamy o Twoich wrażeniach z historycznej wyprawy. Podziel się przeżyciami. Napisz i wyślij na: biblios1go2.pl@o2.pl.

20.04.2020

Ruszaj w świat!

Gdy opuszczanie miejsca zamieszkania jest ograniczone, zwiedzanie świata wręcz niemożliwe, wybierz się w podróż z wyjątkowymi wędrowcami i autorami pasjonujących przeżyć. Posłuchaj, poczytaj! Towarzysz dzielnym bohaterom. Wykorzystaj poniższe linki. Dołącz do tych, którzy nie musieli ZOSTAĆ W DOMU.

Szerokiej drogi! Zapraszamy! Zachęcamy!


Inni młodsi i starsi podróżnicy także zapraszają do zwiedzania:

17.04.2020

Mój dzień z książkami

Zapraszamy do zabawy polegającej na uzupełnieniu pustych miejsc tytułami przeczytanych przez was książek.

Zaczęłam dzień _____.
Przez okno zobaczyłam _____
i idących  _____,
żeby zdążyć _____.
Podeszłam do _____
i przygotowałam komputer _____.
Podczas zdalnej lekcji nauczyciel powiedział: _____
i zlecił mi zbadanie _____.
W czasie obiadu z _____
zauważyłam _____
pod _____.
Potem wróciłam do swojego pokoju _____
i uczyłam się _____.
Następnie obejrzałam _____ z _______
i powiedziałam dobranoc _____.

Bardzo jesteśmy ciekawi waszych pomysłów i zabawnych opowiadań. Najciekawsze zostaną nagrodzone po powrocie do szkoły.  Swoje prace przesyłajcie na adres: bibliotekabol@wp.pl.

Pomysłodawczynią zabawy jest blogerka książkowa Lireal. Oryginalny tekst Autorki dostosowaliśmy do aktualnej sytuacji.

16.04.2020

Z jakiej książki pochodzi cytat?

Lubisz czytać? Znasz lektury szkolne? To quiz w sam raz dla ciebie!

Jeżeli rozpoznasz cytaty z 10 najpopularniejszych lektur, będziesz mistrzem. Nie będzie łatwo. Niektóre zadania mogą być podchwytliwe...

Powodzenia!

15.04.2020

Pompon w rodzinie Fisiów

Dziś zapraszamy Was na fragment książki "Pompon w rodzinie Fisiów", który przeczyta jej autorka, Joanna Olech.

Mazurki, przysmaki, wygodny leżaczek... To właśnie smok Pompon lubi najbardziej. Jeśli macie w domu książkę, poczytajcie! Jeśli nie macie to posłuchajcie, jak autorka. Joanna Olech czyta fragment tej Zawsze Poprawiającej Humor książki :-)
‪#‎TerazCzasNaCzytanie‬

13.04.2020

MISTRZ PROMOCJI CZYTELNICTWA 2019

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu otrzymała WYRÓŻNIENIE w Ogólnopolskim Konkursie  Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich MISTRZ PROMOCJI CZYTELNICTWA 2019.

Jury konkursu „Mistrz Promocji Czytelnictwa” przyznało trzy nagrody główne i wyróżnienia za dokonania na rzecz upowszechnienia czytelnictwa w roku 2019. 

Nagrody główne otrzymały duże biblioteki miejskie, wyróżnienie jest więc ogromnym sukcesem. W podsumowaniu konkursu jury napisało: "Szczególne wyrazy uznania należą się  bibliotekom szkolnym, które wspierają proces dydaktyczny i w sposób atrakcyjny dla uczniów rozwijają ich pasje twórcze i zainteresowania".

8.04.2020

WIELKANOC W POEZJI

Czy wiecie, że powstało bardzo dużo wierszy związanych tematycznie ze świętami wielkanocnymi? Nie są one jednak tak popularne, jak bożonarodzeniowe. Warto więc usiąść i poczytać. Lepszej okazji nie będzie. Zapraszamy.

7.04.2020

Czytelniczo z uśmiechem!

Dziś książkowe propozycje dla osób, które lubią się śmiać; dla starszych i młodszych, dla wielbicieli ,,Zwiadowców”. Powszechnie wiadomo, że czytanie dostarcza różnych przeżyć, ale współcześnie dobry humor potrzebny jest szczególnie.

Zorganizuj sobie wesołą wędrówkę i poczytaj kolejny raz, albo poznaj, wesołe fragmenty wymyślone przez znanych i mniej znanych pisarzy, a zawarte na przykład w  tekstach:

Może są w domowej biblioteczce, jeśli nie, wykorzystaj zamieszczone obok linki do audiobooków. Jak wolisz!



Miłośników ,,Zwiadowców” zapraszamy na stronę, gdzie znaleźć można najśmieszniejsze cytaty z  tego bestselleru.

A jeśli chcesz polecić coś innego, wesołego, napisz  i wyślij na adres: biblios1go2.pl@02.pl  Tekst może być nagrodzony, opublikowany. Zachęcamy! Wielu rozśmieszaczy!

6.04.2020

KSIĄŻKĄ PRZEZ POKOLENIA

Empik ma dla Was wspaniały, rodzinny konkurs. Co należy zrobić?

Pokażcie lub opiszcie ulubionych bohaterów książek 3 pokoleń: dziadków, rodziców i dzieci. Jak wyglądałoby dzisiaj ich spotkanie?

Łapcie za książki, stare fotografie, pocztówki, kredki, farby – wszystkie chwyty dozwolone. Zaproście do zabawy wszystkich domowników.

Do wygrania czekają zestawy 3 książek i super gry rodzinnej!

Konkurs trwa do 10.04 do godz. 23:59.
Regulamin konkursu dostępny tutaj: https://bit.ly/3dKi24B

5.04.2020

MISTRZ PROMOCJI CZYTELNICTWA 2019

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu otrzymała WYRÓŻNIENIE w Ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich MISTRZ PROMOCJI CZYTELNICTWA 2019.

Jury konkursu „Mistrz Promocji Czytelnictwa” przyznało trzy nagrody główne i wyróżnienia za dokonania na rzecz upowszechnienia czytelnictwa w roku 2019.

Nagrody główne otrzymały duże biblioteki miejskie, wyróżnienie jest więc ogromnym sukcesem. W podsumowaniu konkursu jury napisało: "Szczególne wyrazy uznania należą się  bibliotekom szkolnym, które wspierają proces dydaktyczny i w sposób atrakcyjny dla uczniów rozwijają ich pasje twórcze i zainteresowania".


3.04.2020

Usiądź i posłuchaj

Ponownie zaglądamy do NINATEKI, skarbnicy interesujących informacji, materiałów i ciekawostek. Są tam także nagrania opowiadań, bajek oraz fragmentów książek czytanych przez znanych polskich aktorów.

Monika i Tosia lubią się przechwalać i wymyślają coraz bardziej niestworzone historie. Potem jest im głupio i źle śpią. Czy warto było tak kłamać? 

Przekonajcie się sami. Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie opowiadania "Przechwałki" Renaty Piątkowskiej w interpretacji Joanny Moro.


2.04.2020

ŚWIĘTO KSIĄŻKI DLA DZIECI

Światowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin największego bajkopisarza - Hansa Christiana Andersena. 

Z tej okazji mamy dla was niespodziankę. Czytajcie, oglądajcie, bawcie się!

1.04.2020

MAGICZNA SZKOŁA

Na stronie Ninateka znajdziecie wiele ciekawych propozycji: filmy, bajki, słuchowiska, spektakle teatralne. Warto tam zaglądać. Możecie, m.in. przypomnieć sobie "Akademię pana Kleksa". Ten wesoły film na pewno poprawi wam humor w trudnych czasach. Zapraszamy!

Pamiętacie, jak odbywała się nauka w Akademii? Jakim przedmiotom szkolnym odpowiadały zajęcia wymyślone prze pana Kleksa? Spróbujcie rozwiązać zagadkę.