Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.
Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.
Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach
W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.
Myślę, więc czytam
W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.
Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …
Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.
e-Twinning w bibliotece szkolnej
Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.
23.04.2015
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Datę tę wybrano nieprzypadkowo. 23 kwietnia to wyjątkowa data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy, jak np. Miguel de Cervantes i William Shakespeare.
W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami, mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. Do dzisiaj w Hiszpanii każdy kupujący książkę dostaje w prezencie różę. Ten zwyczaj przejęły też polskie księgarnie.
Na całym świecie organizowane są konferencje, debaty związane z książkami i czytelnictwem, uroczystości wręczenia nagród literackich czy spotkania autorskie.
My także możemy wziąć w udział w niektórych, np. zagłosować na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2014. Można to zrobić tutaj.
Można także prześledzić historię książki przygotowaną przez Publio.pl i wziąć udział w towarzyszącym jej konkursie.
Pracownicy bibliotek z całej Polski mogą wziąć udział w konkursie Po nitce do... książki!
22.04.2015
Dzień Ziemi
Tak Światowy Dzień Ziemi uczciła wyszukiwarka Google.
SOS dla zwierząt - Kelly McKain
Amy wraz z mamą przeprowadza się do White Horse Bay, gdzie nareszcie będzie mogła spełnić swoje marzenie - nauczyć się jeździć konno. W stadninie spotyka porywczą dziewczynkę, Leah, i już wkrótce obie przyjaciółki stawią czoła pierwszej wspólnej przygodzie. Amy zauważa rannego psa wysoko na klifach, ale nigdzie nie widać jego właścicieli. Zbliża się potężna burza, dziewczynki muszą więc szybko wymyślić jakiś plan...SOS dla zwierząt wkracza do akcji!
Pięciopsiaczki - Wanda Chotomska
Balbina urodziła szczeniaki. Pięć pachnących, miłych psiaczków. Szybko okazało się, że to okropne pięciosiusiaczki, po których trzeba ciągle wycierać podłogę. Pięciogryzaczki, postrach kapci i foteli. I że jest ich za dużo jak na jeden dom. Trzeba pięciopsiaczki oddać w dobre ręce. Karol i Karolina mają z tym pełno roboty!
Mały Rubi w tarapatach - Holly Webb
Kasia nie może uwierzyć, gdy rodzice zgadzają się, by dostała psa Na widok ślicznego szczeniaczka, jest pewna, że cała rodzina zakocha się w nim tak samo jak ona. Ale jej siostra Jola martwi się, jak kotka Pchełka zareaguje na nowego lokatora. Kasia twierdzi, że zwierzaki do siebie przywykną, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem. Za każdym razem, gdy Rubi próbuje bawić się z Pchełką, budzi w niej gniew i wpada w tarapaty. Pieska bardzo to smuci. Czy Pchełce i Rubiemu uda się zaprzyjaźnić?
Wielka wyprawa Karmuli Krystyny Drzewiwckiej.
Tytułowa bohaterka Karmula jest małą wiewiórką o wielkim sercu. Oczarowana opowieściami Białego Kruka o dalekim, pełnym tajemnic Świecie, opuszcza swój bezpieczny Park i wyrusza w Wielką Podróż. Podczas wędrówki przeżywa niezwykłe, dziwne, a czasem groźne przygody. Doświadcza nieznanych jej do tej pory uczuć, takich jak: strach, miłość, współczucie, przyjaźń, ból – tych wszystkich, które składają się na prawdziwe życie.
To tylko kilka książek przyrodniczych, z naszych zbiorów. Więcej znajdziecie w bibliotece na specjalnej wystawie. Zapraszam.
21.04.2015
Przygody Tomka Sawyera
Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens to amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta. Do jego najbardziej znanych powieści należą Przygody Tomka Sawyera, oraz Przygody Hucka. Pisarz nazywany często "ojcem amerykańskiej literatury".
/Wikipedia/
Przygody Tomka Sawyera
Przeczytaj i posłuchaj
Przygody Tomka Sawyera w serwisie Wolne Lektury
Obejrzyj
Obejrzyj zwiastun animowanej wersji Przygód Tomka Sawyera
Zagraj z Tomkiem
Tomek Sawyer to chłopiec o niesamowitej wyobraźni. Przeżywa całą masę przygód. Przeżyj z nim chwile emocji i Ty.

Źródło własne
Posłuchaj fragmentu książki i rozwiąż zadania multimedialne na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego
Źródło: http://gwo.pl/mark-twain-znakomity-pacykarz-m2755
Chciałbyś poznać więcej przygód Tomka i jego przyjaciela Hucka? Poproś w bibliotece o książkę pt. Przygody Hucka.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/9279/przygody-hucka
20.04.2015
Książki Hanny Januszewskiej
Hanna Januszewska napisała m.in.: Baśnie polskie, wiersze Z góry na Mazury, cykl Baśń o wędrującej Pyzie, opowieść Pierścionek pani Izabeli, wierszowaną opowieść O smoku wawelskim, książkę Bajki o czterech wiatrach, która została wpisana na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. Dokonała także nowych opracowań baśni Ch. Perraulta i H. Ch. Andersena.
Na wniosek dzieci Hanna Januszewska została Kawalerem Orderu Uśmiechu. Źródło: http://leksykony.interia.pl
Ksiązki Hanny Januszewskiej z naszej biblioteki
19.04.2015
Hasło na 10-lecie eTwinningu
Krajowe Biuro Programu eTwinning w Polsce zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w błyskawicznym konkursie na hasło lub dwuwiersz związany z 10-leciem eTwinningu.
Propozycje haseł należy przesłać do 20 kwietnia za pośrednictwem tego formularza.
Nauczyciele mogą wysłać swoje hasło, a także hasła wymyślone przez uczniów podając ich nazwiska.
Dla autora najciekawszego hasła przewidziano nagrodę niespodziankę.
6.04.2015
Czytelnicy marca
Zobaczcie, które klasy wypożyczyły najwięcej książek:
- wśród klas I - III - 1c - średnio 3,9 książek na ucznia, czyli 71 książek
- wśród klas IV-VI - 4a - średnio 2,3 książki na ucznia, czyli 56 książek
2.04.2015
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Co roku inny kraj jest gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem wówczas jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto: Książka moim oknem na świat wymyślił Wojciech Żukrowski.
W tym roku gospodarzem są Zjednoczone Emiraty Arabskie, a motto jest następujące: Wiele kultur – jedna opowieść. Przesłanie tegorocznej akcji przetłumaczyła na język polski Anna Onichimowska: Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie.
Źródło - tekst i fotografia: Instytut Książki
Z okazji dzisiejszego święta zapraszam do udziału w konkursie zorganizowanym przez Papiery biurowe POL. Dla 100 osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie, dlaczego lubią czytać, firma International Paper ufunduje książki nagrodzone w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren! Szczegóły na stronie organizatora: