Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

31.03.2015

Wielkanocne gry i zabawy

Wiosenno-wielkanocne gry i zabawy. Odszukajcie je w koszyczku i zagrajcie. Powodzenia.

Udało się? Doskonale.
Sprawdźcie, czy dotarliście do wszystkich gier. Oto one.
Pozbieraj z zajączkiem jajka


Pomaluj zebrane jajka

Źródło: http://grydladzieci.edu.pl/

A może inaczej udekorujesz jajko
http://www.gralandia.pl/

Po ciężkiej pracy czas na ćwiczenie pamięci i koncentracji. Spróbujcie zapamiętać i odtworzyć zademonstrowaną pisankę. 

Odszukaj 12 ukrytych jajek.


Ozdabiamy pisanki

Źródło: http://www.yummy.pl





Pokonaj wielkanocny labirynt




Gry pochodzą ze stron: 


25.03.2015

Światowy dzień czytania Tolkiena

Światowy dzień czytania Tolkiena przypada na 25 marca. Święto to zostało po raz pierwszy zorganizowane w 2003 roku z inicjatywy członków angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society). Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym także w Polsce. Z tej okazji zapraszam wszystkich miłośników Hobbita i innych mieszkańców Śródziemia do biblioteki na wspólne czytanie utworów Tolkiena.


John Ronald Reuel Tolkien znany jest przede wszystkim jako autor "Władcy Pierścieni" - trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie i została przeniesiona na ekrany kin. Tolkien napisał również kilka krótkich opowiadań, tzw. "Legendarium Śródziemia". W bibliotece znajdziecie zarówno trylogię "Władca Pierścieni", jak również nie mniej popularnego "Hobbita".

Na zachętę posłuchajcie, jak fragment swojego utworu czyta sam Autor.

24.03.2015

Znacie książki Juliusza Verne'a?

Dzisiaj mija 110. rocznica śmierci Juliusza Verne’a (1828-1905), francuskiego pisarza , uważanego za jednego z twórców literatury fantastycznej, autora m.in. Podróży do wnętrza Ziemi i W osiemdziesiąt dni dookoła świata.

Juliusz Verne napisał wiele powieści podróżniczych i fantastyczno - naukowych oraz (co jest mniej znane) powieści historyczne, geograficzne, kryminalne, sztuki teatralne i wiersze. Wiele z nich doczekało się swoich wersji filmowych.

Najbardziej znane są  książki:














Jedną z najpopularniejszych książek jest powieść W osiemdziesiąt dni dookoła świata. Przeczytajcie, obejrzyjcie i rozwiążcie zadania.

W osiemdziesiąt dni dookoła świata
Tajemniczy, bardzo elegancki dżentelmen zakłada się z przyjaciółmi, że objedzie świat w ciągu 80 dni. Zabiera w drogę nowego służącego, Passepartout, i wyrusza z Londynu w wielką podróż, pełną przygód i niespodziewanych zawrotów akcji. Po piętach depcze im angielski policjant – Fix, który jest przekonany, że to Fileas Fogg jest sprawcą kradzieży znacznej kwoty pieniędzy z londyńskiego banku.
/Greg/

Proponuję Wam zabawę z książką

Posłuchajcie fragmentu tekstu i rozwiążcie zadania multimedialne znajdujące się na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego
Źródło: http://gwo.pl/podjac-decyzje-m2799

Możecie też obejrzeć fragment animowanej wersji powieści  W 80 dni dookoła świata



Po obejrzeniu filmu spróbujcie odpowiedzieć na pytania.

Źródło własne


Wszystkie wymienione książki znajdziecie w bibliotece szkolnej. Zapraszam.


22.03.2015

Bohaterowie baśni Andersena


Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu - Filia Nr 1 przy ul. Staroszkolnej zaprasza uczniów klas 1-3 bolesławieckich szkół podstawowychj do udziału w konkursie plastycznym „Bohaterowie baśni Andersena”.

Prace plastyczne, wykonane dowolną techniką, przedstawiające jednego bądź wielu
bohaterów baśni Hansa Christiana Andersena można składać w MBP Filia Nr 1 przy ul. Staroszkolnej 6c lub w Bibliotece przy ul. Sądowej 8 do 10 kwietnia br.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 27.04.2015 r. o godz. 12.00 w Filia Nr 1
MBP przy ul. Staroszkolnej 6c.

REGULAMIN KONKURSU
OŚWIADCZENIE

Źródło: http://www.mbp.boleslawiec.pl/

20.03.2015

Mamy wiosnę!

Dzisiaj jest 79 dzień roku, początek astronomicznej wiosny. Będziemy się nią cieszyć 92 dni. Dzień potrwa 12 godz. 7 min i jest krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 39 min oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godz. i 25 min.

Wybierzcie się na spacer z aparatem fotograficznym i poszukajcie wiosennych znaków w naszym mieście. Z przyjemnością zamieszczę Wasze zdjęcia na naszej stronie internetowej. Czekam na nie w bibliotece lub pod adresem: bibliotekabol@wp.pl

W tym roku pierwszego dnia wiosny możemy także obserwować niecodzienne zjawisko jakim jest zaćmienie Słońca, w Polsce - częściowe. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 9.39 w południowo-zachodniej części Polski i będzie trwało do godz. 12.12 w północno-wschodniej części kraju.

Z tej podwójnej okazji wyszukiwarka Google opublikowała taką animację:



Z nadejściem wiosny jest związany ludowy zwyczaj topienia Marzanny, o którym już w XV wieku pisał Jan Długosz w „Kronikach”. Obrzęd topienia słomianej kukły wyobrażał symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła. Dawniej towarzyszące mu obrzędy magiczne miały wnieść do domu energię i radość życia oraz zapewnić urodzaj i powodzenie na cały rok.

W wielu kalendarzach pierwszy dzień wiosny jest jednocześnie pierwszym dniem roku. Po chińsku brzmi on „czun-wang-jue”, co znaczy „miesiąc księcia wiosny. W starożytnym Rzymie, Nowy Rok rozpoczynał się wiosną, a pierwszym miesiącem roku był marzec, stąd „idy marcowe”.


Polskie słowo „wiosna” ma długie korzenie, bowiem „ves” oznaczało jasność, światło i radość. Pierwszy kwiat wiosenny to prymula, czyli pierwiosnek.

A to nasza wiosenna animacja.



Zapraszam też do obejrzenia prezentacji o polskich wiosennych zwyczajach.

19.03.2015

Podsumowanie Wielkiej Ligi Czytelników

Czas na podsumowanie w naszej szkole ogólnopolskiego projektu i konkursu pt. Wielka Liga Czytelników.

Na czym polegał konkurs?

Uczniowie wypożyczali (w bibliotece szkolnej) książki z listy konkursowej i rozwiązywali testy z ich treści. Zadania te wykonywali w domu, podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze składali w bibliotece, gdzie zostały ocenione. Zgodnie z regulaminem punkty z kolejnych testów sumowały się. Aby zakwalifikować się do drużynowego półfinału należało zgromadzić co najmniej 700 punktów. Niestety, w naszej szkole nikt nie przekroczył tej granicy.

Laureatkami konkursu szkolnego zostały:

  1. miejsce zajęła - Ida Sałek - klasa 6 a
  2. miejsce - Julia Janeczko - klasa 4 b
  3. miejsce - Laura Gortych - klasa 2 a

15.03.2015

BAZGROŁ - CIEKAWY KONKURS

Zachęcam do udziału w konkursie literacko - plastycznym BAZGROŁ dla duetów artystycznych (dziecko-dziecko, dziecko-dorosły), pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.


W jury konkursu zasiadają: Grzegorz Kasdepke, Jurek Owsiak, Emilia Dziubak, Dorota Koman, Przemysław Truściński, Dariusz Rekosz oraz grupka dzieciaków - laureatów poprzednich edycji konkursu.

Zadaniem konkursowym jest wymyślenie, napisanie, zilustrowanie bajki / baśni lub opowiadania przez duety autorskie składające z dwójki dzieci bądź dziecka i osoby dorosłej (podział obowiązków dowolny), stworzenie komiksu, wykonanie książki artystycznej.

Uczestnicy przygotowują:
- baśń lub bajkę, której osobny wydruk mieścić się będzie maksymalnie na trzech znormalizowanych stronach A4 oraz dowolną ilość ilustracji, przy wykorzystaniu dowolnych technik graficznych, lub fotografii, którą mogą dodatkowo złożyć w książkę.
- komiks do 20 plansz formatu maksymalnie A3.
- Książki artystycznej do 20 stron formatu maksymalnie A3

Termin nadsyłania prac do 1 kwietnia 2015 r.

Jury dorosłe i dziecięce wyłoni swoich laureatów oraz przyzna wyróżnienia w następujących kategoriach:
- duet autorski za napisaną i zilustrowaną bajkę/baśń/opowiadanie,
- nagroda dziecięca - za wykorzystanie "gotowca"
- nagroda dziecięca dla najlepszej osobnej bajki/baśni
- nagroda dziecięca dla najlepszych osobnych ilustracji
- nagroda dziecięca dla najlepszych fotografii do tekstu
- nagroda dla komiksu
- nagroda dla książki artystycznej
- nagroda grupowa dla najbardziej zaangażowanego przedszkola, szkoły, biblioteki, domu kultury, szpitala / oddziału dziecięcego
Dodatkowo istnieje możliwość przyznania nagród w kategoriach nie wymienionych powyżej lub dodatkowych wyróżnień.

Wyniki konkursu zostaną podane na portalu organizatora na początku maja 2015 roku. Finał konkursu odbędzie się 15 maja 2015 roku o godz. 12.00 na Stadionie Narodowym.

13.03.2015

Tydzień Otwartej Edukacji

W dniach 9-13 marca 2015 na całym świecie obchodzony jest Tydzień Otwartej Edukacji, poświęcony dostępności zasobów edukacyjnych.

Otwarte Zasoby Edukacyjne to powszechnie dostępne zasoby (podręczniki, kursy, scenariusze lekcji i inne), udostępniane swobodnie, za darmo wraz z prawem do ich dalszego wykorzystywania i adaptacji.

Idea otwartej edukacji oznacza swobodę wykorzystania zasobów edukacyjnych, dostępnych bezpłatnie online i pozbawionych ograniczeń wynikających z prawa autorskiego. Otwarte zasoby edukacyjne każdy może nie tylko kopiować i wykorzystywać, ale także modyfikować i niezależnie rozpowszechniać.

W ramach międzynarodowego Tygodnia Otwartej Edukacji zapraszam do korzystania z bazy serwisu otwartezasoby.pl. Znajdziecie tam mnostwo materiałów, które możecie dowolnie wykorzystywać.

W Polsce głównym wydarzeniem w ramach Tygodnia Otwartej Edukacji są Otwarte Lekcje – warsztaty przygotowane przez Centrum Cyfrowe i Stowarzyszenie Otwarte! we współpracy z nauczycielami i ekspertami edukacyjnymi.

Poznaj zasady prawa autorskiego w ramach dozwolonego użytku edukacyjnego. Pozwala on w instytucjach oświaty za darmo kopiować, zmieniać i wykorzystywać treści. Infografika przygotowana przez Centrum Cyfrowe doskonale to objaśnia.


12.03.2015

Świat Dysku Terrego Pratchetta

Dzisiaj, w wieku 66 lat zmarł Terry Pratchett, wybitny brytyjski pisarz fantasy i science-fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Debiutował jako 13-latek w szkolnej gazetce. Pierwszą powieść opublikował w 1971 roku, był autorem ponad 70 książek. 40 z nich tworzyło cykl Świat Dysku.


Powieści te rozgrywały się w świecie mającym kształt dysku, podtrzymywanym przez cztery słonie stojące na wielkim żółwiu. Zamieszkują go tradycyjni bohaterowie powieści fantasy, które Autor obdarzył cechami współczesnych ludzi.


Pratchett napisał również trylogię dla dzieci Księgi nomów. Jej bohaterami są małe istoty pozaziemskie uwięzione na naszej planecie i usiłujące z niej zbiec.


Kolejna seria opowiada o przygodach Johnny'ego Maxwella. Poznajemy go jako niezwykłego 12-latka i towarzyszymy w jego codziennym życiu, które jest lekko pogmatwane i pełne dziwnych zdarzeń.

Na podstawie powieści Terrego Pratchetta powstają gry komputerowe, fabularne, komiksy i filmy, a jego książki zostały przetłumaczone na 33 języki.

Nie mogłam się powstrzymać przed umieszczeniem w tym miejscu kilku cytatów z książek Terrego Pratchetta. Przeczytajcie, a sami przekonacie się, dlaczego.

Człowiek nigdzie naprawdę nie był, póki nie wróci do domu.
Blask fantastyczny

To, że coś jest oczywiste nie oznacza jeszcze, że jest prawdą.
Trzy wiedźmy

Słowa ograniczają, czasami milczenie bywa wymowniejsze i zawiera w sobie więcej treści.
Ruchome obrazki

Trzeba uważać, kiedy wypowiada się życzenie. Nigdy nie wiadomo, kto może słuchać.
Muzyka duszy

Życie jest ciągiem następujących po sobie chwilowych rozwiązań.
Ciekawe czasy

Zawsze bierz pod uwagę fakt, że możesz się mylić.
Bogowie, honor, Ankh-Morpork

Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty.
Prawda

Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję.
Piekło pocztowe

Ze wszystkich sił we wszechświecie najtrudniej jest przezwyciężyć siłę przyzwyczajenia.
Johnny i zmarli

Źrodła:


2.03.2015

W lutym pięknie czytaliście

Poznajcie najlepszych czytelników lutego. Oto oni: 


A tak wyglądają wyniki czytelnictwa w poszczególnych klasach. W tym miesiącu wypożyczyliście naprawdę dużo książek. Zobaczcie, które klasy najwięcej:
  • wśród klas II i III - 1d - średnio 5,3 książki na ucznia, czyli 100 książek
  • wśród klas IV-VI - 4a - średnio 2,9 książki na ucznia, czyli 69 książek

Gratuluję najlepszym i życzę pozostałym podobnych wyników!