Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

31.12.2014

Szczęśliwego Nowego Roku


Dużo uśmiechu, sukcesów i wytrwałości w dążeniu do celu, zdrowia, samych słonecznych dni, spełnienia marzeń, szczęścia i powodzenia w całym 2015 roku. 

 SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

29.12.2014

JAK CZYTALIŚCIE W GRUDNIU?

Poznajcie najlepszych czytelników grudnia. Oto oni:


A tak wyglądają wyniki czytelnictwa w poszczególnych klasach. Najwięcej książek wypożyczyły klasy:
  • wśród klas II i III - 2a - średnio 2,5 książki na ucznia, czyli 71 książek
  • wśród klas IV-VI - 6c - średnio 1,6 książka na ucznia, czyli 33 książki

Gratuluję najlepszym i zachęcam wszystkich do czytania!

24.12.2014

Dzień jeden w roku


Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy;
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Drzewa ptakom, ptaki drzewom.
W wiewie wiatru płatkom śniegu.

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku;
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
A gdy wszyscy usną wreszcie
moc igliwia zapach niesie.

Seweryn Krajewski


22.12.2014

Wyślij kartkę


Zabaw się w czarodzieja i wyczaruj magiczną kartkę świąteczną. Wykorzystaj swoje zdjęcie i program Blingee.

O programie

Blingee: http://blingee.com/ 

Dodaj migające elementy i komentarze do własnych zdjęć, a następnie podziel się swoimi animowanymi kompozycjami ze znajomymi!

Ciekawe efekty świąteczne uzyskacie także korzystając z innych programów graficznych:



Ciekawostka

Zamieńcie się w tańczącego Świętego Mikołaja! 
Następnie wyślijcie je swoim przyjaciołom i życzcie im spokojnych i szczęśliwych 
świąt Bożego Narodzenia.



21.12.2014

Początek astronomicznej zimy

Dzisiaj przypada początek astronomicznej zimy - najkrótszy dzień roku 2014. Każdy kolejny dzień będzie już coraz dłuższy. O godz. 23.04 Słońce osiągnie najniższy punkt pod równikiem niebieskim i tym samym rozpocznie astronomiczną zimę. Dzień trwa 7 godz. 42 min i jest krótszy od najdłuższego o 9 godz. i 4 min. Znak zodiaku urodzonych 21 grudnia to Strzelec.  Zima potrwa 88 dni, do 21 marca 2015.

Tak początek astronomicznej zimy uczciła wyszukiwarka Google.



Na białe, mroźne Święta Bożego Narodzenia będziemy musieli poczekać być może do przyszłego roku. W tym roku raczej nie zobaczymy śniegu, możemy więc sami stworzyć sobie śnieżynki.

Możemy jednak sami sobie wyciąć śnieżynki korzystając z aplikacji snowflake. Na początku dość trudno operować nożyczkami, ale po kilku próbach można uzyskać np. takie dzieło:


Spróbujcie i pochwalcie się swoimi śnieżynkami. Przyślijcie na mój adres: bibliotekabol@wp.pl. Utworzymy galerię.


20.12.2014

Świąteczny czas

Już za kilka dni nadejdą najpiękniejsze święta w roku. Czas świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Przygotowania do świąt, oczekiwanie na prezenty są chyba nawet ciekawsze od samych świąt. Ta nutka niepewności, ciekawości, napięcia, która towarzyszy nam w tych dniach jest wyjątkowa.

Zapraszam do obejrzenia elektronicznej świątecznej wystawy. Przedstawia ona wybrane książki i opowiadania tematycznie związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie utwory znajdują się w zbiorach naszej biblioteki.



Pora już na świąteczną choinkę. 
Zapraszam do zabawy.



18.12.2014

O Jadwidze Korczakowskiej

Dzisiaj minęła 20. rocznica śmierci Jadwigi Korczakowskiej (1906-1994), poetki, pisarki, autorki książek dla dzieci, m.in. Spotkanie nad morzem.

Jadwiga Korczakowska (ur. 6 lutego 1906 w Słupi Nowej, zm. 18 grudnia 1994 w Otwocku) - polska pisarka, autorka wierszy, opowiadań i książek dla dzieci. Wydała blisko 50 pozycji książkowych (w tym zbiory opowiadań, wiersze). Była także autorką utworów scenicznych, scenariuszy i słuchowisk. Najbardziej znanymi utworami Jadwigi Korczakowskiej są Bułeczka i Spotkanie nad morzem.


Bułeczka to opowieść o dwóch dziewczynkach wychowanych w różnych środowiskach. Dziunia to rozpieszczona, rozkapryszona jedynaczka, która mieszka w mieście. Bułeczka pochodzi ze wsi. Na jej twarzy zawsze gości jednak uśmiech. Pewnego dnia dziewczynka ma zamieszkać z Dziunią. Początki są trudne…

Samolubna, wiecznie niezadowolona jedynaczka - dziewięcioletnia Danusia - spędza wakacje nad morzem, gdzie poznaje niewidomą dziewczynkę. Pod wpływam znajomości z nią zmienia swój stosunek do otoczenia. Elza natomiast zyskuje przyjaźń i nadzieję na odmianę życia, a może nawet... wyleczenie.

Źródła:
http://nk.com.pl/
http://www.empik.com/

17.12.2014

Co warto czytać?

Niedawno Centrum Edukacji Obywatelskiej przeprowadziło ankietę Co warto czytać?, dotyczącą listy lektur. Poproszono uczniów, nauczycieli, rodziców i inne, chętne osoby o podanie pięciu pozycji, które wg nich powinny być czytane w szkole i trzech pozycji, które powinny zniknąć z listy lektur.

Do opracowania wyników ankiety wybrano 10 najpopularniejszych odpowiedzi na tak i 10 najpopularniejszych odpowiedzi na nie. Wyniki przedstwiono w formie infografiki.


Okazuje się, że wybór nie był łatwy. Na liście pojawiły się te same książki przez jednych polecane do czytania, a przez innych odrzucane. Stąd wśrod wyników znajdziecie te same tytuły wśród książek wskazanych na TAK, jak i wskazanych na NIE.

16.12.2014

Wspominamy baśniopisarza

Dzisiaj przypada 155. rocznica śmierci Wilhelma Grimma (1786-1859), niemieckiego historyka literatury, zbieracza baśni i podań ludowych, brata Jacoba.

Wilhelm Karl Grimm był zbieraczem baśni i podań ludowych oraz autorem prac naukowych. Jako wydawca publikował legendy, mity i sagi niemieckie. Niektóre swoje dzieła tworzył i publikował wraz z bratem Jacobem; występowali wtedy jako bracia Grimm.

Baśnie braci Grimm to cykl baśni spisanych przez braci Wilhelma i Jacoba Grimmów. Zbiór ten, powstały na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych, stał się klasyką literatury, przetłumaczoną na wiele języków. /Wikipedia/


Obejrzyjcie animowaną wersję baśni O wilku i siedmiu koźlątkach



Jakie to baśnie?
Sprawdźcie, czy znacie baśnie braci Grimm.

Źródło własne


Obejrzyjcie prezentację o Braci Grimm i ich najpopularniejszych baśniach .

   
Źródło własne 

10.12.2014

Godzina Kodowania

Bierzemy udział w ogólnoświatowej inicjatywie o nazwie Godzina Kodowania, która  odbywała się w dniach 8-12 grudnia i była wspierana przez takie osoby jak: Bill Gates, Mark Zuckerberg, Prezydent Barak Obama. Akcja pokazała, że technologia informatyczna oraz programowanie nie są trudne i każdy może się tego szybko nauczyć.


Dzięki materiałom przygotowanym przez fachowców można uczyć się programowania przez zabawę. Akcja ta – to jak przekonują organizatorzy – pierwszy krok w podróży do wiedzy o tym, jak działa nowoczesna technologia i jak tworzyć w niej nowe aplikacje.

Na stronie http://studio.code.org/ lub http://godzinakodowania.pl/ znajduje się wiele ciekawych  kursów - zaliczenie wszystkich etapów danego kursu kończy się uzyskaniem certyfikatu The Hour of Code.

W Godzinie Kodowania można uczestniczyć przebywając w dowolnym miejscu, wystarczy dysponować 60 minutami wolnego czasu i urządzeniem podłączonym do Internetu. Wystarczy uważnie obejrzeć zamieszczone filmy instruktażowe, a następnie postępować zgodnie z dostępną na stronie projektu (godzinakodowania.pl) listą kroków. Nie przegapcie okazji - dołączcie do ponad 10 milionów osób, które wezmą udział w projekcie.

5.12.2014

Mikołaj i Mikołajek

Kim był Święty Mikołaj? Zastanawialiście się kiedyś?

Święty Mikołaj urodził się w III wieku w portowym mieście Patara, położonym nad Morzem Śródziemnym. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Tak np. ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. Wybrany na biskupa miasta Miry podbił sobie serca wiernych troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu jeszcze chwały. Dożył sędziwego wieku i po długich latach rządów odszedł 6 grudnia ok. 345 – 352 r. /Źródło: http://www.parafia-bolechowo.pl/index.php?q=5&id_akt=161&page=2/



Mikołajki z Mikołajkiem

Zapraszam też do spędzenie święta z najpopularniejszym literackim Mikołajem - bohaterm cyklu książek Mikołajek R. Goscinnego i J.J. Sempé. Na naszej stronie Lubimy lektury oprocz książek znajdziecie także zabawy z Mikołajkiem.

http://www.znak.com.pl/wirtualnaksiazka,id,3461

Zabawy z Mikołajem

Mam dla Was mikołajkowe prezenty - gry i zabawy z Mikołajem.

Zrób sobie Mikołaja

tak
Autor: Javier Caboblanco Brasero

lub tak
Autor: Joanna Palińska

Rozwiąż krzyżówkę

Autor: Monika Walkowiak. Adres: http://learningapps.org/watch?v=pn0dt2tmk

Pokoloruj Mikołaja

http://www.stnicholascenter.org/pages/coloring-book/

Zagraj w kółko i krzyżyk

http://www.stnicholascenter.org/pages/tic-tac-toe/


Zagraj w mikołajowe gry

W różnych miejscach domu Mikołaja znajdziecie bardzo dużo gier.
Klikajcie i grajcie. Powodzenia!

http://www.santagames.net/santa/living-room.htm



Zwyczaje związane ze Św. Mikołajem 
różnią się w poszczególnych krajach:

We Francji – Pere Noel zastępuje Mikołaja. Jest nim dziadek z białą brodą, którego imię przetłumaczyć można jako „bożonarodzeniowy ojciec”.

W Szwecji – skrzat roznosi podarki. Święty Mikołaj zniknął ze Szwecji już w XVI w. Zastąpił go karłowaty skrzat Jultomte, który zjawia się w Wigilię z workiem pełnym prezentów dla grzecznych dzieci..

W Holandii – Mikołaj przypływa statkiem. Uroczyste powitanie gościa z krainy wiecznych śniegów odbywa się 6 grudnia w porcie Schevingen w pobliżu Hagi. Od tego dnia zaczyna się świętowanie i obdarowywanie.

W Hiszpanii – dzieci piszą listy do Mikołaja. Prezenty dostają 6 grudnia. Puste skarpety, które wieszają przy łóżku lub przy kominku, Św. Mikołaj napełnia prezentami. Podobnie jest w Anglii - z tym, że dzieci dostają tam upominki w Wigilię.

W Belgii – Mikołaj zjawia się 5 grudnia i napełnia prezentami wystawione przez dzieci buty i koszyki. Dzieci ustawiają wokół domu siano, marchew i ziemniaki, czyli poczęstunek dla konia, którym przyjeżdża Św. Mikołaj.

Czechy i Słowacja – Mikulas pojawia się 6 grudnia. Spływa po złotej nitce rozciągniętej między niebem i ziemią. Towarzyszą mu anioł i czart – zły duch. 
 Źródło: Wikipedia

3.12.2014

I ty możesz zostać baśniopisarzem

Wyobraźcie sobie, ze trzymacie w ręku czarodziejskie pióro, które przeniesie Was w dalekie, nieznane strony, do niezwykłego Królestwa Baśni Andersena. Spotkacie tam znane Wam postacie. Przeżyjecie z nimi fantastyczne przygody, a jedną z nich opiszecie sami. Autor najciekawszej baśni zdobędzie tytuł „Odkrywca Krainy Baśni”.

Ten ciekawy konkurs proponuje Wam Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Hansa Christiana Andersena w Radomiu. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI.

Uczniowie piszą baśń, wiersz lub scenariusz spektaklu teatralnego według określonych kryteriów. Nauczyciele poloniści oceniają prace, a najlepsze przesyłają do organizatorów. Każda szkoła może nadesłać maksymalnie 3 prace.  Nagrodzone prace opublikowane zostaną na stronie internetowej organizatora www.psp2.radom.pl/konkurs, w numerze specjalnym gazetki szkolnej PSP nr 2 „Redaktorek” oraz w tomiku baśni pokonkursowych.

Termin nadsyłania prac: 23 stycznia 2015r.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród: 10 kwietnia 2015r.

Więcej: http://www.kuratorium.wroclaw.pl/

2.12.2014

JAK CZYTALIŚCIE W LISTOPADZIE?

Poznajcie najlepszych czytelników listopada. Oto oni:


A tak wyglądają wyniki czytelnictwa w poszczególnych klasach. Najwięcej książek wypożyczyły klasy:
  • wśród klas II i III - 2b - średnio 2,6 książek na ucznia, czyli 75 książek
  • wśród klas IV-VI - 4a - średnio 3,1 książka na ucznia, czyli 74 książki

Gratuluję najlepszym i zachęcam wszystkich do czytania!



1.12.2014

Kolorowe książki

Zakończyliśmy konkurs pt. "Kolorowe książki". Zadanie konkursowe polegało na znalezieniu jak największej liczby książek z trzema kolorami w tytule: niebieskim, czerwonym i zielonym (np. „Zielone kasztany” – Janusz Domagalik).


Postanowiliśmy nie wyłaniać zwycięzcy, gdyż okazało się, że podczas klasowych spotkań w bibliotece wspólnie zebraliśmy bardzo dużo kolorowych tytułów. Utoworzyliśmy z nich bardzo ciekawe wystawy w trzech kolorach.


Oto niektóre książki z kolorem niebieskim w tytule.

Tajemnica gangu niebieskich - Jurgen Banscherus
Za niebieskimi drzwiami - Marcin Szczygielski
Dlaczego niebo jest niebieskie? - Anna Podgórska
Dzień niebieskiego psa - Serge Brussolo
Tajemnica błękitnego zamczyska - Beata Wieczorek
Niebieski autobus - Barbara Kosmowska
Niebieski Płomień na Koszmary - Faria Laurue A.
Charlie Bone i niebieski wąż - Jenny Nimmo
Przygoda ma kolor niebieski - Renata Piątkowska
Rezerwat niebieskich ptaków - Ewa Nowak
Wspomnienia niebieskiego mundurka - Wiktor Gomulicki


Tutaj znajdziecie więcej niebieskich książek. Po kliknięciu na okładkę dowiecie się więcej o każdej książce.


Wybrane tytuły:
Klementyna lubi kolor czerwony - Krystyna Boglar
Clifford. Małe czerwone sanki – Norman Bridwell
Julka, Kuba i Czerwony Kapturek - Magda Bloch, Tomasz Kruczek
Czerwona kartka dla Sprężyny - Jacek Podsiało
Czerwone krzesło - Andrzej Maleszka
Czerwień Rubinu - Ruby Red
Dzieci czerwonego króla - Jenny Nimmo
Godzina pąsowej róży - Maria Kruger
Bractwo Szkarłatnych Liter - Andrzej Żak

Więcej:

Przykładowe zielone książki:


Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy M. Montgomery
Zielony i Nikt - Małgorzata Strzałkowska
Zielone kasztany - Janusz Domagalik
Zielony wędrowiec - Liliana Bardijewska
Franklin i zielony rycerz - Paulette Bourgeois
Tajemnica zielonej pieczęci - Hanna Ożogowska
Zielona brama – Janusz Meissner


Ale to jeszcze nie koniec zabawy. Poszukiwanie kolorowych tytułów trwa nadal. Możecie dodawać kolejne pozycje do naszych tablic lub wpisywać je w komentarzu do posta. Zapraszam!