Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

29.05.2014

Warsztaty papiernicze

Uczniowie klasy 5 c wzięli udział w warsztatach ręcznego czerpania papieru w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu. Prowadzący spotkanie, w stylizowanych strojach średniowiecznych, zapoznali uczestników spotkania z historią papieru.


Po krótkim wprowadzeniu rozpoczęły się warsztaty. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy, które kolejno poznawały tajniki sztuki papierniczej.

Członkowie pierwszej grupy własnoręcznie czerpali masę papierniczą na specjalnych sitach i po odciśnięciu nadmiaru wody otrzymywali niepowtarzalne arkusze papieru ozdobione płatkami kwiatów.



Druga grupa uczyła się barwić papier techniką japońską, a trzecia miała możliwość spróbowania trudnej sztuki pisania gęsim piórem oraz odciskania pieczęci lakowej z pierwszą  literką swojego imienia.


Wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę kartę z własnoręcznie czerpanego papieru, odbitą pieczęć lakową, barwioną kartkę papieru techniką japońską oraz samodzielnie wykaligrafowane imię gęsim piórem.

Bardzo dziękujemy za umożliwienie nam udziału w tych ciekawych zajęciach.

Źródło zdjęć: http://www.mbp.boleslawiec.pl/

20.05.2014

Młodzi autorzy

Każdy może zostać autorami pięknie ilustrowanych książek. Wielu z Was już się o tym przekonało. Zapraszam do czytania książek napisanych przez naszych uczniów.

Opracowaliśmy je w programie Storybird. Jest to bardzo prosta i ciekawa aplikacja. Wystarczy wybrać piękne ilustracje wykonane przez artystów plastyków z dowolnej tematyki, napisać do nich własne opowiadanie i książka gotowa. Tutaj znajdziecie instrukcję, którą dla Was przygotowałam.









Jeśli chcecie, aby i Wasze prace zostały pokazane i opublikowane na naszej stronie, prześlijcie link na adres biblioteki: bibliotekabol@wp.pl. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do biblioteki. Chętnie pomogę.

19.05.2014

Słowniki, słowniki

Dzisiaj uczniowie klas piątych zapoznawali się w bibliotece ze słownikami. Poznali rodzaje i podział słowników, ich przeznaczenie oraz wykorzystanie. Ćwiczyli sprawne wyszukiwanie haseł, zapoznali się z aparatem pomocniczym wydawnictw informacyjnych ułatwiającym szybkie dotarcie do potrzebnych treści. Samodzielnie wykonane ćwiczenia utrwaliły poznane metody poszukiwania informacji.




17.05.2014

Międzynarodowy Dzień Scratcha


17 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Scratcha. Mistrzowie Kodowania z naszej szkoły (wśród nich jest grupa biblioteczna) aktywnie biorą w nim udział. Przypominam, że uczestniczymy w ogólnopolskim programie Mistrzowie Kodowania, którego celem jest popularyzacja programowania w polskich szkołach. Posługujemy się językiem programowania o nazwie Scratch, opracowanym specjalnie dla dzieci w wieku od 9 do12 lat. Pozwala on w sposób wizualny tworzyć animacje, gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne atrakcyjne aplikacje.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Scratcha przygotowaliśmy wyjątkowe projekty. Oto one.







15.05.2014

NA GALI WE WROCŁAWIU

14 maja Dominik Chlastawa z klasy 5c wziął udział w uroczystej gali wręczenia nagród laureatom konkursu literacko-artystycznego Moja książka – nie książka zorganizowanego przez Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i zrealizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu. Dominik zajął III miejsce w konkursie, a w nagrodę otrzymał czytnik e-książek i inne upominki. W konkursie udział wzięło 120 szkół, ktore zgłosiły 480 prac. Jury wyłoniło 13 laureatów w poszczególnych grupach wiekowych.


Gala podsumowująca konkurs odbyła się w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Uroczystość wzbogaciły ciekawe prezentacje multimedialne: Jak powstała książka – od papirusu do iPada oraz Krótki szkic o długiej historii ekslibrisu. Na zakończenie obejrzeliśmy wystawę Sprawniejsi od sprawnych,  przygotowaną przez Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu oraz podziwialiśmy prace konkursowe wyeksponowane na specjalnej wystawie.









12.05.2014

Tydzień Bibliotek 2014

W dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek - w tym roku pod hasłem: Czytanie łączy pokolenia.

Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne fakty i dzieje minionych pokoleń, jak i współczesne teksty, a nawet wizje przyszłości. Starodawne druki doskonale funkcjonują obok nowoczesnych technologii, audio czy ebooków. W bibliotece spotykają się czytelnicy w różnym wieku i reprezentujący różne pokolenia. Wzystkich łączy zamiłowanie do książki i czytania.


UWAGA! KONKURS!

Obejrzyjcie plakat tegorocznego święta i zaproponujcie własną interpretację hasła Czytanie łączy pokolenia.

Może to być zdjęcie, rysunek, grafika, animacja lub całkiem inna forma prezentacji. Pracę możecie wykonać sami, ale możecie zrobić to z rodzicami lub dziadkami.

Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów. Czekam na prace do końca maja. Zapraszam do udziału!

Foto: Damian Kłaczkiewicz - plakat Tygodnia Bibliotek 2014
Żródło: http://www.sbp.pl/tydzienbibliotek/2014

9.05.2014

SKRADZIONE MĄDROŚCI

8 maja 2014 roku uczniowie  klasy 2 b pod opieką wychowawczyni, pani Ireny Bartosz uczestniczyli  w spektaklu  pt. „Skradzione mądrości”,  który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Bolesławcu. Pełne humoru i akcji przedstawienie o tym, że każda  przeczytana  książka  jest prawdziwą przygodą zostało przygotowane przez Teatr Edukacji i Profilaktyki  „Maska” z Krakowa.






8.05.2014

Bibliotekarze

Z okazji obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek chciałabym pokazać galerię znanych osób, które pracowały w zawodzie bibliotekarza.

Być może niektóre z nazwisk Was zaskoczą, gdyż kojarzą nam się z całkiem inną działalnością.



Foto: Giuseppe Arcimboldo - Bibliotekarz
Źródło: http://commons.wikimedia.org/

6.05.2014

Czytelnictwo w kwietniu

Tak wyglądają wyniki czytelnictwa w poszczególnych klasach w kwietniu. Gratuluję czytelnikom miesiąca i wszystkich zapraszam do częstszego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek.

Przyjdźcie, a na pewno znajdziecie coś ciekawego dla siebie.

Niezdecydowanym ułatwią wybór nasze strony: Lubimy lekturyFajną książkę przeczytałemCo nowego w bibliotece.



3.05.2014

223 lata temu Sejm uchwalił Konstytucję 3 Maja

Konstytucja 3 Maja, pierwsza konstytucja w Europie i po amerykańskiej druga na świecie, stanowi jedno z najdonioślejszych dokonań polskiego parlamentaryzmu. Została uchwalona w roku 1791 w wyniku obrad Sejmu Czteroletniego. Miała na celu reformę systemu politycznego Rzeczypospolitej i m. in. wprowadziła trójpodział władzy, zniosła konfederacje, liberum veto i wolną elekcję.

 Konstytucja została obalona w wyniku zawiązania przez część magnatów konfederacji targowickiej i przegranej wojny z Rosją. /Źródło: http://www.prezydent.pl/



Jan Matejko "Konstytucja 3 maja 1791 roku" - animacja przygotowana na wystawę "Duma Rzeczypospolitej" w Galerii Kordegarda w Warszawie.

2.05.2014

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Od 2004 roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji odbywają się uroczyste spotkania i przemarsze, a prezydent Bronisław Komorowski wręczy flagi wyróżnionym instytucjom.

Data 2 maja ma znaczenie historyczne. Tego właśnie tego dnia w roku 1945 żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie. Wydarzenie stało się symbolem zakończenia działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym Instytutu Pamięci Narodowej.


Sprawdźcie swoją znajomość flag różnych krajów biorąc udział w grach znajdujących się na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Powodzenia!

Zgadnij, jakiego państwa jest prezentowana flaga


Znajdź pasujące do siebie pary obrazków