Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

30.11.2014

140. rocznica urodzin Lucy Maud Montgomery

Dzisiaj obchodzimy 140. rocznicę urodzin Lucy Maud Montgomery (1874-1942), kanadyjskiej pisarki, autorki popularnego cyklu książek o Ani z Zielonego Wzgórza.
Ania z Zielonego Wzgórza to pierwsza część cyklu, opowiadająca o losach Ani Shirley, osieroconej dziewczynki wychowanej w Avonlea przez dwoje starszego rodzeństwa Marylę i Mateusza Cuthbertów. Wikipedia Foto



Świat Ani


Zapraszam do kraju Ani z Zielonego Wzgórza - Kanady. Razem z Anią Shirley możecie spędzić kilka chwil na Wyspie Księcia Edwarda, obejrzeć dom bohaterki książki.


Poznajcie też przyjaciółkę Ani, Dianę oraz Gilberta Blythe. Obejrzyjcie Zielone Wzgórze.



Jak wyobrażasz sobie Zielone Wzgórze i spacer z Anią po Wyspie Księcia Edwarda? Przedstaw swoją wizję w formie komiksu w programie Pixton
Obejrzyjcie przykład takiego komiksu.

Źródło własne

Zrób portret Ani z Zielonego Wzgórza w programie Voki. 
Przedstaw się w jej imieniu. 
Zobacz nasz awatar.


Źródło wlasne

Rozwiąż quizy

Dla nauczycieli
Scenariusz przedstawienia Herbatka u Lucy na stronie naszych publikacji.

  Polecam również  inne książki z dziewczynkami w roli głównej

Źródło własne

Wszystkie znajdziecie w naszej bibliotece. Zapraszam.

27.11.2014

WYBIERZMY WSPÓLNIE LEKTURY

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl od dzisiaj każdy może zaproponować lekturę dla uczniów szkół podstawowych. Zachęcamy do udziału w tej inicjatywie.

- Uczeń szkoły podstawowej po raz pierwszy styka się w niej z lekturami. To od tego, czy są ciekawe, wciągające, inspirujące, zależy, czy uczeń będąc nastolatkiem, a później dorosłym, sięgnie po książki – mówi minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszych uczniów! Takie, które pokochają. Takie, dzięki którym pokochają czytać. Formularz można znaleźć TUTAJ.

25.11.2014

Święto pluszowego misia

http://www.paddingtonbear.com/
25 listopada swoje święto obchodzi najsympatyczniejsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.

Zapraszam do biblioteki na spotkanie z misiami. Oprócz wystawki misiowych książeczek znajdziecie też inne niespodzianki. Czekamy na Was!


Proponuję Wam także misiowe gry i zabawy 

Znacie tych filmowych misiowych bohaterów?

Źródło własne

Misiowa kolorowanka

http://www.gralandia.pl/kolorowanka/2658-Niedzwiadki.html

Pomóż Kubusiowi zebrać miód


Obejrzyjcie prezentację i sprawdźcie, czy znacie przedstawione w niej misie.

Źródło własne

21.11.2014

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

UŚMIECHNIJ SIĘ! 
DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI!

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Na dworze jest szaro, buro i ponuro, a wokół nas wszyscy są dla siebie mili, życzliwi i uśmiechnięci. Takie przynajmniej jest założenie i przesłanie święta.

Pomysł Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień narodził się już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „Hello” do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.

Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość, życzliwość i uśmiech są zawsze na miejscu. Potwierdzają to przysłowia i złote myśli wieku znanych osób. Przekonajcie się sami.

















Źródła:
Jacek i Tomasz Illg: Wielka księga mądrości. Katowice, 2004.
Sylvano Gianduzzo: Aforyzmy. Płomyki mądrości. Warszawa, 1999.
Danuta i Włodzimierz Masłowscy: Przysłowia świata. Kęty, 1999.

20.11.2014

Książki naszych marzeń

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs „Książki naszych marzeń”. Zasady są proste, a nagrody świetne.

Konkurs umożliwia uczniom wybór książek, o przeczytaniu których marzą. Może ich być nawet 50. Jeśli jako szkoła przekonamy organizatorów, że to właśnie my powinniśmy wygrać, dostaniemy wszystkie książki z listy!

Jak przekonać MEN? Wystarczy, że przygotujemy na ten temat krótki film (do 120 sekund) i prześlemy go do MEN. Liczy się kreatywność, zabawa, radość i chęć czytania.

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W każdej z tych kategorii wybieranych zostanie trzech laureatów.

Mamy czas do 10 grudnia! Ogłoszenie wyników - jeszcze przed przerwą świąteczna!

Ogłaszam giełdę pomysłów! Zastanówcie się, jak zrealizować krótki, zabawny film na temat książek naszych marzeń. Liczy się każdy pomysł. Jeśli masz jakiś, biegnij do biblioteki i podziel się nim. Czekam i liczę na Was!

Więcej o konkursie

Foto: MEN

18.11.2014

Warto czytać

Niedawno natknęłam się na wyjątkowy plakat Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego i uzyskałam zgodę na jego publikację na naszej stronie. Uważam, że jest doskonąłą ilustracją naszych spotkań z książkami w tym tygodniu.

Poszczególne klasy, pod opieką pań polonistek biorą udział w zajęciach bibliotecznych na temat książek. Rozmawiamy o naszych ulubionych lekturach oraz o tym, jak można polecać i reklamować ciekawe książki.

Niektórzy opracowują ciekawe ilustrowane karty promujące wybrane książki, inni tworzą filmiki reklamowe Wkrótce pokażemy najciekawsze prace.

Zapraszam też do udziału w rodzinnym czytaniu i konkursie Wielka Liga Czytelników.

Po takich rekomendacjach wszyscy chętni wypożyczają książki z konkursowej listy lub po prostu wybrają sobie coś do poczytania.





14.11.2014

ROCZNICA URODZIN ASTRID LINDGREN

Dzisiaj mija kolejna rocznica urodzin najpopularniejszej szwedzkiej autorki książek dla dzieci - Astrid Lindgren. Co o niej wiemy?

Astrid Lindgren (ur. 14 listopada 1907 w Vimmerby, zm. 28 stycznia 2002 w Sztokholmie) – szwedzka autorka literatury dziecięcej. Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Książki o Pippi stały się największym szwedzkim bestsellerem wszech czasów dla dzieci. Przetłumaczono je na 73 języki, a łączna suma wydanych egzemplarzy przekroczyła w 2000 liczbę 10 mln. Wikipedia


Dzieci z Bullerbyn – książka dla dzieci napisana przez Astrid Lindgren w 1947 roku. Następne książki z tej serii to "Więcej o dzieciach z Bullerbyn" i "Wesoło jest w Bullerbyn". Polskie wydanie obejmuje wszystkie te trzy tytuły. W książce dziewczynka o imieniu Lisa opowiada o przygodach swoich i innych dzieci z osady (trzy zagrody) Bullerbyn w ciągu trzech kolejnych lat. Wikipedia.  Foto - Nasza Księgarnia



Więcej informacji o Astrid Lindgren i jej książkach znajdziecie na stronie:


Obejrzyj i posłuchaj fragmentu audiobooka "Dzieci z Bullerbyn"
Czyta Edyta Jungowska


Zadania
dotyczące "Dzieci z Bullerbyn"


Chcielibyście dowiedzieć się więcej o Szwecji? 
Wejdźcie na stronę. Sporo tam ciekawostek o tym kraju.


W Bullerbyn jest wesoło. Sprawdź.
 
  Źródło własne 

11.11.2014

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego są symbolami Polski. Dlatego w Święto Niepodległości przypnijmy nasze symbole narodowe.

Skąd wzięło się godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym Instytutu Pamięci Narodowej dla najmłodszych uczniów.


Polecam także animowaną historię Polski Tomasza Bagińskiego


7.11.2014

Wielka Liga Czytelników

Nasza biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiej projektu i konkursu Wielka Liga Czytelników. Głównym celem akcji jest tworzenie mody na rodzinne czytanie.

Na czym polega konkurs?

Uczniowie wypożyczają (w bibliotece szkolnej) książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Punkty z kolejnych testów sumują się. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi wystąpią w finale. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin. Całość imprezy odbędzie się w Katowicach pod nazwą „"IV Wielka Zabawa Rodzinna”".

Wszystkich zainteresowanych konkursem zapraszam do biblioteki.

5.11.2014

Dzień Postaci z Bajek

Jeszcze raz w tym roku świętujemy Dzień Postaci z Bajek. Święto obchodziliśmy także 5 września.

Każdy z nas ma swoich ulubionych bajkowych bohaterów, więc z przyjemnością ich przypominamy. Są wśród nich bohaterowie baśni i bajek, opowiadań, filmów i kreskówek – zapraszam do zabawy.

Czerwony Kapturek 
– mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, opisana po raz pierwszy przez Charles'a Perraulta. Często odwiedzała babcię mieszkającą w leśnym domku. Pewnego dnia spotkała złego wilka ...

Kopciuszek 
to przezwisko pięknej, pracowitej i dobrej dziewczynki, nadane jej przez złą macochę i samolubne przyrodnie siostry. Sytuacja ulega zmianie, kiedy Kopciuszek z pomocą wróżki udaje się na królewski bal, gdzie poznaje księcia. 

Koziołek Matołek 
jest postacią stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego i ilustratora Mariana Walentynowicza. Historia o koziołku z Pacanowa jest jedną z pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci. 

Krecik 
jest sympatyczną postacią z czeskiej bajki. Twórca postaci Krecika był Zdenek Miler. Krecik zdobył popularność wśród dzieci w ponad 60 krajach. Jest rozpoznawany na całym świecie.

Kubusia Puchatka 
stworzył brytyjski pisarz A.A.Milne'a. Książka oraz liczne filmy i seriale animowane przedstawiały losy Kubusia Puchatka oraz jego przyjaciół: Prosiaczka, Królika, Kłapouchego, Sowy, Mamy Kangurzycy, Maleństwa oraz Krzysia.

Pszczółka Maja 
jest znana i popularna nie tylko w Polsce. Twórcą postaci jest niemiecki pisarz Waldemar Bonsels. Serial animowany powstał przy współpracy wielu krajów i składa się z 52 odcinków.

Misia Uszatka 
wymyślili pisarz Czesław Janczarski oraz ilustrator Zbigniew Rychlicki. Animowany serial przedstawiał przygody tytułowego bohatera, czyli Misia Uszatka oraz jego przyjaciół.

Myszka Miki 
jest jedną z najbardziej znanych postaci animowanych. Została stworzona w studiu Walta Disneya. 

Pinokio 
jest postacią stworzona przez włoskiego pisarza Carla Collodiego. Historia Pinokia oraz jego ojca Dżepetto jest znana i popularna na całym świecie m.in. dzięki animowanym serialom oraz filmom pełnometrażowym. 

Piesek Reksio 
został stworzony przez Lechosława Marszałka z Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Seria bajki składała się z 68 odcinków i opowiadała historię pieska mieszkającego w budzie pod domem właścicieli podwórka. 

Rumcajsa 
wymyślił czeski pisarz Václav Čtvrtek. Rumcajs pochodził z Jiczyna i był szewcem, ale z konieczności został rozbójnikiem.

Królewna Śnieżka 
- bohaterka baśni braci Grimm, prześladowana przez złą macochę-czarownicę, zazdrosną o jej urodę. Śnieżka znajduje w lesie domek, należący do krasnoludków i zamieszkuje z nimi.

Która z przedstawionych postaci jest Waszą ulubioną? 

ZAGŁOSUJCIE W SONDZIE




Na koniec mały sprawdzian. 
Zagrajcie i zobzczcie, czy znacie przedstawione postacie.

Jak nazywa się ten bobohater baśni lub kreskówki?



Bohaterowie animowanych bajek