Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

29.09.2014

Dzień Głośnego Czytania

Uczniowie oddziału przedszkolnego naszej szkoły uczestniczyli dzisiaj w swojej pierwszej imprezie bibliotecznej. Doskonała okazją do wprowadzenia przedszkolaków w magiczny świat bajek, opowiadań i wierszy był obchodzony dzisiaj Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.


Po obejrzeniu biblioteki szkolnej i krótkiej rozmowie o jej przeznaczeniu maluch wysłuchały gragmentu baśni H. Ch. Andersena pt. Krasnoludek.


Gorąco zachęcam rodziców do czytania swoim pociechom, ponieważ rozwija ono wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.



24.09.2014

Przypomnijmy sobie Pana Samochodzika

Wczoraj minęła 20. rocznica śmierci Zbigniewa Nienackiego (1929 – 1994), prozaika, dziennikarza, autora powieści dla dzieci i młodzieży o tematyce przygodowo-sensacyjnej, m.in. cyklu o przygodach Pana Samochodzika.


Zadebiutował w wieku 17 lat. Największą sławę przyniosła mu seria powieści dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Pracował w licznych gazetach i czasopismach. W 1997 roku zamieszkał na stałe w urokliwej wsi Jerzwałd. Zadebiutował powieścią Związek poszukiwaczy skarbów drukowaną w odcinkach w czasopiśmie „Przyjaciel”.


Pierwszą książką było Uroczysko – właśnie tu po raz pierwszy pojawiła się postać detektywa – amatora i jednocześnie historyka sztuki pana Tomasza, zwanego – ze względu na jego dziwne i tajemnicze auto – Panem Samochodzikiem.

Seria o Panu Samochodziku obejmuje książki:
Pierwsza powieść, w której pan Tomasz, dzięki odziedziczonemu po wuju wehikułowi, nosi przezwisko "Pan Samochodzik" to Wyspa Złoczyńców.


Akcja powieści rozgrywa się nad brzegiem Wisły oraz na tytułowej wyspie, w okolicach Torunia i Ciechocinka. Pan Samochodzik poszukuje ukrytych tam podczas wojny zbiorów muzealnych. Okazuje się, że wcześniej ktoś je odnalazł, przeniósł w inne miejsce i usiłuje sprzedać. Trop pokazuje że mogła to być tamtejsza banda przestępców Barabasza. Dużą pomoc w szukaniu zbiorów okazują Tomaszowi harcerze z pobliskiego obozu. /Wikipedia/

Więcej o książkach Zbigniewa Nienackiego na stronie Wydawnictwa Gandalf:

Pan Samochodzik i Kapitan Nemo Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i zagadki Fromborka Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i templariusze Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Złota rękawica Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i człowiek z UFO Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Niewidzialni Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Winnetou Zbigniew Nienacki PAN SAMOCHODZIK I KSIĘGA STRACHÓW Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i NIESAMOWITY DWÓR Zbigniew Nienacki PAN SAMOCHODZIK I WYSPA ZŁOCZYŃCÓW Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Fantomas Zbigniew Nienacki Wyspa Złoczyńców Zbigniew Nienacki Niesamowity dwór Zbigniew Nienacki Księga strachów Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic Zbigniew Nienacki

Źródła:
Internetowy Klub Nienackofanów
Filmografia
Wikipedia
Encyklopedia szkolna. Język polski. Szkoła podstawowa, klasy IV-VI. Pod redakcją Marty Tomczyk. Kraków, Zielona Sowa, 2006

23.09.2014

Mimozami jesień się zaczyna ...

Deszczowa aura oznajmiła nam nadejście jesieni. Dzisiaj właśnie rozpoczyna się astronomiczna jesień. Od tej pory dni będą się stawać coraz krótsze, a noce dłuższe. Poza tym nowa pora roku niesie ze sobą także coraz niższe temperatury.

Posłuchajcie najpiękniejszej, moim zdaniem, piosenki o początku jesieni: Wspomnienie - Czesława Niemena. Obejrzyjcie też piękny, towarzyszący piosence filmik.


A może ktoś stworzy swój własny film o jesieni - najbardziej kolorowej porze roku. Wykorzystajcie własne zdjęcia, najlepiej jesiennego Bolesławca i okolic. Najciekawsze filmy umieszczę na stronie szkoły. Spróbujcie!

Dzisiejszy dzień potrwa 12 godz. 12 min i jest krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 35 min oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godz. i 29 min, a do końca pozostaje 99 dni.

Wyszukiwarka Google zamieściła okolicznościowe logo - tym razem animowane. TUTAJ możecie je obejrzeć.


22.09.2014

Harmonogram omawiania lektur

Zaktualizowany już został harmonogram omawiania lektur w poszczególnych klasach. Możecie sprawdzić i zaplanować sobie kolejność czytania wybranych przez Waszą klasę książek.

Tak wygląda terminarz na bieżący rok szkolny w klasach IV-VI:




Przypominam też o naszej lekturowej stronie LUBIMY LEKTURY. Znajdziecie tam oczywiście harmonogram oraz dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o książkach i ich autorach. Niektóre tytuły są tam dostępne online do czytania, słuchania lub oglądania. Po przeczytaniu możecie sprawdzić, ile zapamiętaliście, czy znacie bohaterów lub po prostu możecie pograć w gry związane z lekturami. 


Zapraszam!

16.09.2014

Lubimy lektury

Kolejni mili goście pojawili się dzisiaj w bibliotece. Byli nimi uczniowie klas drugich z wychowawczyniami. Wspólnie przypomnieliśmy zasady wypożyczania książek i zapoznaliśmy się z lekturami, które będą obowiązywały w tym roku szkolnym. Wystawka lektur oraz wybranych kolorowych i ciekawych książeczek pomogła drugoklasistom w wyborze „czegoś do poczytania”. Wszyscy natychmiast zagłębili się w lekturze i z entuzjazmem dzielili wrażeniami z pierwszego, pobieżnego przeglądania wybranych książek.









13.09.2014

Urodziny pana Tuwima

Foto: Wikipedia
Dzisiaj mija 120. rocznica urodzin Juliana Tuwima, jednego z najpopularniejszysch twórców wierszyków dla dzieci. Przypomnijmy sobie niektóre z nich.

Wszystkie znajdują się w książce


Zawiera ona najpopularniejsze wiersze dla dzieci. Wśród wielu innych znajdują się tutaj: Abecadło Lokomotywa, Ptasie radio, Rzepka, Spóźniony słowik, a także niezapomniane wiersze o słoniu Trąbalskim,  o Grzesiu kłamczuchu, o Zosi Samosi, o panu Hilarym, który zgubił okulary i o Murzynku Bambo. Więcej


Warzywa

Zapraszam do zabawy z warzywami

Odszukaj nazwy warzyw występujących w wierszu J. Tuwima

Źródło własne

Abecadło


Źródło własne

Ptasie radio

Foto: Empik

Inne wiersze

Obejrzyj, posłuchaj, przeczytaj

Wiersz Lokomotywa w znakomitym wykonaniu Artura Barcisia i Piotra Kramera.


Inna, mistrzowska interpretacja Lokomotywy


Ilustrowany wiersz Okulary na portalu Dziecionline


Czy na pewno znasz już wiersze Tuwima? Sprawdź sam.

http://www.zyraffa.pl/quizy/kat/lektury/wiersze_tuwim.html

  ZAPRASZAM DO TUWIMOWA!
 - naszej strony gier i zabaw z wierszami Tuwima.

12.09.2014

Urodzinowy portret Koszmarnego Karolka

10. września 2014 r. minęła 20 rocznica urodzin... Koszmarnego Karolka - ulubionego bohatera wielu z Was. Z tej okazji Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym "Urodzinowy portret Koszmarnego Karolka". Nagrodami w rozgrywkach będą książki ufundowane przez Wydawnictwo Znak.


Postać Koszmarnego Karolka stworzona została 20 lat temu przez amerykańską pisarkę i autorkę książek dla dzieci Francescę Simon. Od tego czasu książki z przygodami najniegrzeczniejszego chłopca na świecie, przetłumaczone na ponad 20 różnych języków.

Z okazji 20 rocznicy urodzin Koszmarnego Karolka Wydawnictwo Znak wydało 20 książek Franceski Simon w specjalnej urodzinowej szacie. Pozycje te mają okazję wygrać uczniowie szkół podstawowych, którzy wezmą udział w interklasowym konkursie plastycznym „Urodzinowy portret Koszmarnego Karolka”.

Zadanie konkursowe jest proste: należy przygotować portret Koszmarnego Karolka dowolną techniką, w dowolnej wielkości. Następnie przygotowaną pracę należy sfotografować i przesłać wykonane zdjęcia (1-3 sztuki) w formie elektronicznej do 12 października 2014 r. na adres: konkurs_materialy@interklasa.pl. Możecie też skorzystać z pomocy naszej biblioteki. Przynieście gotowe prace do biblioteki, ja zajmę się resztą.

Regulamin konkursu „Urodzinowy portret Koszmarnego Karolka” znajdziecie TUTAJ.

Gorąco zachęcam do udziału w konkursie wszystkich fanów książek Franceski Simon i nie tylko.

Jeśli chcecie zapoznać się z ciekawostkami o Koszmarnym Karolku, zajrzyjcie TUTAJ.

Źródło: http://www.interklasa.pl/

11.09.2014

Uśmiech i serce dla dzieci


Dzisiaj mija 120. rocznica urodzin Marii Kownackiej (1894-1982), pisarki, poetki, autorki sztuk scenicznych oraz popularnych książek dla dzieci i młodzieży.

Maria Ludwika Kownacka (1894 -1982) – pisarka, tłumaczka z jęz. rosyjskiego, autorka "Dziennika Dziecięcego" redagowanego w czasie powstania warszawskiego, sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych dla dzieci. Współpracowała z czasopismem "Płomyk".



Plastuś to mały ludzik z plasteliny, bardzo popularny wśród dzieci. Doskonale przekazuje on pierwsze doświadczenia i wzruszenia ze szkolnego życia. Co więcej, Plastuś nie jest tylko obserwatorem przygód uczniowskich, ale sam bierze w nich udział. Dotrzymuje kroku małej Tosi i jej kolegom w poznawaniu życia szkolnego, zasad koleżeństwa, porządku i poszanowania cudzej własności.  Więcej

Fragment książki do posłuchania w portalu Audioteka.
Czyta Joanna Pach.

Elektroniczne wydanie książki Marii Kownackiej "Plastusiowy

Pamiętnik" opracowane na podstawie wydania książkowego z 1936 roku.
Strona rodziny M. Olko.

Obejrzyj pierwszy odcinek filmu


Zapraszam do obejrzenia naszej prezentacji o życiu i twórczości pisarki.


Źródło: Wikipedia