Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

28.03.2014

Słowniki i słowniczki

Uczniowie klas szóstych wraz z nauczycielką języka polskiego wzięli dziś udział w zajęciach bibliotecznych poświęconych słownikom. Zajęcia w czytelni pozwoliły na zapoznanie się z wieloma różnymi słownikami. Oprócz najczęściej używanych słowników: ortograficzym, języka polskiego, frazeologicznego, poprawnej polszczyzny, wyrazów obcych i synonimów rozmawialiśmy o słownikach rzadziej używanych: terminów literackich, etymologicznym, wyrazów kłopotliwych, symboli, skrótów.

Ćwiczenia w wyszukiwaniu określonych haseł oraz wyborze odpowiedniego źródła usprawniły umiejętność korzystania z warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej.







27.03.2014

Co ze mnie wyrośnie?

W czasie Tygodnia z Internetem odbywają się w bibliotece spotkania z najmłodszymi uczniami naszej szkoły pod hasłem "Co ze mnie wyrośnie?". 

Podczas naszych spotkań próbujemy odpowiedzieć m.in. na takie pytania:
  • Czy pisarz-widmo to autor książek o duchach? 
  • Kiper to człowiek uczący innych jak uniknąć kipienia mleka? 
  • Jak wygląda praca na planie filmowym? 
Podczas zabawy odkrywamy tajemnicze i zaskakujące zawody. Zastanawimy się, co zrobić, aby to, czym będziecie zajmować się w życiu, było zgodne z zainteresowaniami i pasjami.

Nasze spotkania zaczynamy zabawą Mam talent do…. i okazuje się, że każdy z nas ma jakieś zdolności. Doskonałą zabawę zapewnia losowanie obrazków symbolizujących różne zawody i pantomimicznie przedstawianie ich na forum grupy. Jest jeszcze prezentacja rzadkich, dziwnych i mało znanych zawodów oraz rozmowa o tym, kim dzieci chciałyby być w przyszłości i co mogą zrobić, aby ich marzenia się spełnieniły.

Na zakończenie spotkania gramy w grę komputerową na stronie www.cozciebiewyrosnie.pl.


24.03.2014

Tydzień z Internetem

24 marca rozpoczyna się ogólnoeuropejska kampania Tydzień z Internetem. W Polsce w akcję włączyło się już blisko 400 instytucji i organizacji: biblioteki, szkoły, domy kultury, pracownie komputerowe i organizacje pozarządowe. Wśród nich jest także nasza biblioteka.

W czasie Tygodnia z Internetem (24 - 30 marca) odbywają się w bibliotece spotkania z najmłodszymi uczniami naszej szkoły pod hasłem "Co ze mnie wyrośnie?". 

Tydzień z Internetem  to ogólnoeuropejska akcja, wspierana przez Neelie Kroes, Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej i Komisarz Unii ds. Agendy Cyfrowej. Kampania odbędzie się już po raz czwarty. Celem tegorocznej edycji jest pokazanie, jak Internet i znajomość nowych technologii pomagają w poszukiwaniu pracy. W Polsce kampanię koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), prowadząca m.in. ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek.

Wszystkim polecam zabawną grę komputerową na stronie www.cozciebiewyrosnie.pl.

21.03.2014

Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji - święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku.

Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie cały kwiecień jest miesiącem poezji.

Przeczytajcie i posłuchajcie jednego z najpiękniejszych wierszy o poezji.


Wisława Szymborska - Niektórzy lubią poezję

Niektórzy
- czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

Lubią
- ale lubi się także rosół z makaronem,
lubi się komplementy i kolor niebieski,
lubi się stary szalik,
lubi się stawiać na swoim,
lubi się głaskać psa.

Poezje
- tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy.

Foto: Wikipedia
Wiersz: Poema.pl

20.03.2014

Przyszła wiosna!

Dzisiaj jest 80 dzień roku, początek astronomicznej wiosny. Będziemy się nią cieszyć 92 dni. Wybierzcie się na spacer z aparatem fotograficznym i poszukajcie wiosennych znaków w naszym mieście. Z przyjemnością zamieszcę je na naszej stronie internetowej. Czekam na zdjęcia w bibliotece lub pod adresem: bibliotekabol@wp.pl


Z nadejściem wiosny jest związany ludowy zwyczaj topienia Marzanny, o którym już w XV wieku pisał Jan Długosz w „Kronikach”. Obrzęd topienia słomianej kukły wyobrażał symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła. Dawniej towarzyszące mu obrzędy magiczne miały wnieść do domu energię i radość życia oraz zapewnić urodzaj i powodzenie na cały rok.

W wielu kalendarzach pierwszy dzień wiosny jest jednocześnie pierwszym dniem roku. Po chińsku brzmi on „czun-wang-jue”, co znaczy „miesiąc księcia wiosny. W starożytnym Rzymie, Nowy Rok rozpoczynał się wiosną, a pierwszym miesiącem roku był marzec, stąd „idy marcowe”.


Polskie słowo „wiosna” ma dlugie korzenie, bowiem „ves” oznaczało jasność, światło i radość. Pierwszy kwiat wiosenny to prymula, czyli pierwiosnek.

Tak wiosnę witają szkolni Mistrzowie Kodowania.



Zapraszam też do obejrzenia prezentacji o polskich wiosennych zwyczajach.

17.03.2014

Nowości w bibliotece

W naszej bibliotece pojawiły się nowe książki dlamłodszych i starszych czytelników. Znajdziecie je na wystawce NOWOŚCI, a poczytać o nich możecie na stronie Co nowego w bibliotece. Zapraszam! Kto pierwszy, ten lepszy!



14.03.2014

Tydzień Otwartej Edukacji

W dniach 10-15 marca 2014 na całym świecie obchodzony jest Tydzień Otwartej Edukacji, poświęcony dostępności zasobów edukacyjnych.

Otwarte Zasoby Edukacyjne to powszechnie dostępne zasoby (podręczniki, kursy, scenariusze lekcji i inne), udostępniane swobodnie, za darmo wraz z prawem do ich dalszego wykorzystywania i adaptacji.

Idea otwartej edukacji oznacza swobodę wykorzystania zasobów edukacyjnych, dostępnych bezpłatnie online i pozbawionych ograniczeń wynikających z prawa autorskiego. Otwarte zasoby edukacyjne każdy może nie tylko kopiować i wykorzystywać, ale także modyfikować i niezależnie rozpowszechniać.

W ramach międzynarodowego Tygodnia Otwartej Edukacji zapraszam do korzystania z bazy serwisu otwartezasoby.pl. Znajdziecie tam mnostwo materiałów, które możecie dowolnie wykorzystywać.

Źródło: http://koed.org.pl/tydzien-otwartej-edukacji-2014/

Poznaj zasady prawa autorskiego w ramach dozwolonego użytku edukacyjnego. Pozwala on w instytucjach oświaty za darmo kopiować, zmieniać i wykorzystywać treści. Infografika przygotowana przez Centrum Cyfrowe doskonale to objaśnia.



9.03.2014

MÓJ MAGICZNY ŚWIAT - laureaci konkursu

Przedstawiam laureatów konkursu Moje magiczne miejsce w kategorii prac plastycznych

I miejsce
  • Iga Kulczycka - kl. 3d
II miejsce
  • Adrianna Skóra - kl. 2b
  • Łukasz Matysiak - kl. 3d
  • Szymon Kozina - kl. 3d
III miejsce
  • Karolina Chlastawa - kl. 2b
  • Zofia Wojtowicz - kl. 3a
  • Maciej Duma - kl. 3d
  • Mateusz Makówka - kl. 3d
  • Marta Wysocka - kl. 3d
  • Emilia Zasłona - kl. 3d
  • Bartosz Zatylny - kl. 3d
  • Kacper Zwierz - kl. 3d
Wszystkie pozostałe prace otrzymały wyróżnienia.

Zapraszam do obejrzenia prac konkursowych:


Laureaci konkursu Moje magiczne miejsce - budowle, makiety

I miejsce
  • Dominik Chlastawa - kl. 5c i Karina Kruk - kl. 3d
II miejsce
  • Kaja Milewska - kl. 3a
III miejsce
  • Praca zbiorowa: Ada Izydorczyk, Maja Nitarska, Oliwia Zagdańska, Amelia Kołcio.
Wszystkie pozostałe prace otrzymały wyróżnienia.

Obejrzyjcie prace konkursowe:



Laureaci konkursu literackiego:

I miejsce: Aleksandra Kaźmierczak - kl. VI b
II miejsce: Ida Sałek - kl. V a
III miejsce: Daria Hodowana - kl. V c

Zapraszam do biblioteki, gdzie możecie obejrzeć wystawę  prac konkursowych.



8.03.2014

Dzień Kobiet

Create your own Animation Z okazji Dnia Kobiet przypomnijmy sobie książki, w których w rolach głównych występują dziewczęta. Jest ich bardzo dużo. Każda z bohaterek prowadzi nas do innego świata. Jedne podpowiadają, jak radzić sobie w domu i w szkole, w chwilach dobrych i trudnych, z przyjaciółmi i rodzicami, z innymi przeżywamy przygody, raz fantastyczne, innym razem całkiem realne.

Nie sposób wymienić wszystkich książek z dziewczęcymi bohaterkami. Przypomnę kilka tytułów ze zbiorów naszej biblioteki.

Jeśli chcielibyście polecić swoją ulubioną książkę, napiszcie o niej w komentarzu. Stwórzmy razem zestaw ciekawych książek o dziewczynkach. Zapraszam serdecznie.


Książka o dziewczynce, która który znalazła w szparze podłogi niebieski koralik. Karolcia szybko przekonała się, że spełnia on wszystkie życzenia swego właściciela, ale musiała być bardzo uważna, bo chrapkę na niego miała też zła czarownica Filomena. 


Pollyanna to historia rezolutnej dziewczynki, która uczy dorosłych swojej „gry w radość” – dostrzegania we wszystkim pozytywnych aspektów. Wkrótce bawią się z nią nawet najsmutniejsi ludzie w miasteczku.


Paula ma problemy. W szkole stała się nagle obiektem ataków i drwin. W tym samym czasie Judyta, jej najlepsza przyjaciółka, ląduje w szpitalu ze złamaną nogą, a Maxie wyjeżdża z mamą na rok do Stanów Zjednoczonych. Paula czuje się zupełnie samotna.



Ela z pozoru jest zwyczajną nastolatką – jak każda dziewczyna ma swoje pasje, marzenia i problemy z rówieśnikami. Jednak jej pochodzenie i pełna znaków zapytania przeszłość wciąż o sobie przypominają.

Ciekawa jestem Waszych ulubionych książek, w których w rolach głównych występują dziewczęta.

Napiszcie o nich w komentarzu. Zapraszam!

5.03.2014

Tydzień E-książki 2014

Tegoroczny Tydzień E-książki wlaśnie trwa. Na świecie jest obchodzony już po raz jedenasty, w Polsce po raz czwarty.

Jest to dobra okazja, aby spróbować czytać książki w formie elektronicznej. Możecie to zrobić w naszej bibliotece. Przypominam, że mamy czytniki książek elektronicznych. Zajrzyjcie i przekonajcie się jak czyta się książki z ekranu e-czytnika.

Możecie też pobrać e-booka za pośrednictwem naszej strony i przeczytać go. W Internecie dostępne są legalne darmowe kolekcje e-booków. Wybrałam miejsca z polskimi e-książkami.


Szczególnie gorąco polecam portal http://iczytam.pl/, oferujący bogaty zestaw darmowych e-książek do czytania i słuchania w pięknej multimedialnej formie. Wybrałam dla Was jedną z wielu książek i zapraszam do czytania.


Pozostałe miejsca

Wolne Lektury
Biblioteka cyfrowa tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska; oferująca lektury szkolne i inne książki.



Federacja Bibliotek Cyfrowych

Korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, przeszukujemy zasoby polskich bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie archiwa, muzea i ośrodki badawcze.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona

Biblioteka cyfrowa oferująca teksty literackie, naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, fotografie i inne, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.


Projekt Gutenberg http://www.gutenberg.org/

To chyba najbardziej znane miejsce w sieci gdzie można znaleźć bezpłatne treści. Większość tytułów jest w języku angielskim, ale jest też wiele pozycji w innych językach: francuskim, niemieckim, hiszpańskim. Dzieł w języku polskim pojawia się coraz więcej.


4.03.2014

Labirynty

Pmóż bohaterom literackim pokonać skomplikowane labirynty.
Pobierz i wydrukuj zadania.







 Pomóż Królewiczowi odnaleźć Kopciuszka


Zabawy z książkami





Harry Potter i kamień filozoficzny


Bohaterowie książek


Połącz bajkowe postacie z ich rekwizytami


Czy znasz baśnie? 


Kajtkowe przygody - Maria Kownacka

Ułóż puzzle - ilustrację przedstawiającą Kajtka - bohatera książki Marii Kownackiej "Kajtkowe przygody". /Skan:Maria Kownacka: Kajtkowe przygody. il. Stanislaw Rozwadowski. Nasza Księgarnia, 1989/

3.03.2014

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Foto: https://www.facebook.com/
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy, ustanowiony 25 lat temu przez PEN Club - stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 r. w Londynie. Zadaniem PEN Clubu miało być promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata.

Z tej okazji portal iCzytam proponuje przeczytanie książki o małym pisarzu pt. MAŁY PISARCZYK Z FLORENCJI  Edmunda de Amicisa - wzruszającej opowieści o chłopcu, który pisał, aby pomóc ojcu. Możecie przeczytać książkę bezpośrednio ze strony internetowej lub wypozyczyć ją w bibliotece. Zapraszam.




2.03.2014

MISTRZOWIE KODOWANIA W BIBLIOTECE

Szkoła Podstawowa nr 1 została zakwalifikowana do I edycji prestiżowego programu Mistrzowie Kodowania, którego celem jest popularyzacja programowania w polskich szkołach. Tuż po feriach w pracowni komputerowej i bibliotece szkolnej rozpoczynamy cykl zajęć z programowania pod opieką pań Grażyny Witczak i Teresy Prokowskiej. Pierwsze spotkanie będzie już we wtorek o godz. 13.35. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Będziemy posługiwać się językiem programowania o nazwie Scratch, opracowanym specjalnie dla dzieci w wieku od 9 do12 lat. Pozwala on w sposób wizualny tworzyć animacje, gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne atrakcyjne aplikacje.

Programowanie jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata i dzieci, które dzięki niemu uczą się rozumowania, analizowania i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Przestają być biernymi odbiorcami technologii informacyjnej, a stają się twórcami i zaczynają efektywnie używać komputera do tworzenia własnych projektów, doskonale się przy tym bawiąc.

Partnerami projektu są: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Rodzice w Edukacji, Ośrodek Edukacji Internetowej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Samsung Electronics Polska. Patronat nad całym przedsięwzięciem objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Źródło: Strona programu Mistrzowie Kodowania

1.03.2014

Czytelnictwo w lutym

Tak wyglądają wyniki czytelnictwa w poszczególnych klasach w lutym. Gratuluję czytelnikom miesiąca, a wszystkich zapraszam do częstszego odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek.

Przyjdźcie, a na pewno znajdziecie coś ciekawego dla siebie.

Niezdecydowanym ułatwią wybór nasze strony: Lubimy lekturyFajną książkę przeczytałemCo nowego w bibliotece.