Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

30.11.2013

W bibliotece o bibliotece

W mijającym tygodniu uczniowie klas szóstych wzięli udział w zajęciach utrwalających znajomość warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej. Poszczególne klasy, wraz z nauczycielkami języka polskiego, ćwiczyły wykorzystanie kartotek i katalogów oraz, wspomagając się nowym działem wirtualnej biblioteki - Biblioteka od A do Z - zapoznawały się lub utrwalały słownictwo związane z biblioteką i książką.








27.11.2013

Biblioteka od A do Z

Nasza strona wzbogaciła się o nowy dział: Biblioteka od A do Z. Znajdziecie tam informacje na temat biblioteki i jej zbiorów. Słowniczek terminów bibliotecznych pomoże w korzystaniu z warsztatu informacyjnego biblioteki. Zachęcam do korzystania.

25.11.2013

Urodziny misia w bibliotece

Maluchy z dwóch oddziałów przedszkolnych odwiedziły dzisiaj bibliotekę szkolną i świętowały urodziny pluszowego misia. W czytelni czekała na nich wystawa czytających pluszaków i kolorowych książeczek o misiach.




Dzieci chętnie opowiadały i pokazywały swoich ulubieńców oraz wykazały się dużą znajomością misiowych bohaterów książek i filmów. Posłuchały fragmentu książki o Kubusiu Puchatku i zaprezentowały namalowane specjalnie z tej okazji portrety misiów oraz pobawiły się w misiowe zabawy.



Wiele emocji wzbudziło wspólne malowanie portretów misia. W zabawie wzięły udział wszystkie dzieci. 



Dzieci mogły także pochwalić się znajomością misiowych bohaterów książek, komiksów i filmów. Świetnie poradziły sobie z elektronicznymi quizami o misiach.


Pamiątkowe zdjęcia z bohaterami dzisiejszej uroczystości zakończyły spotkania w bibliotece szkolnej.



Oto fotorelacja ze spotkań




Wszystkie dzieci otrzymały także misiowe zadania do wykonania w klasie. Zobaczcie, jak sobie z nimi poradziły:





24.11.2013

Misie czekają

http://www.paddingtonbear.com/
25 listopada swoje święto obchodzi najsympatyczniejsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.


Z okazji misiowego święta mam dla Was niespodziankę. W jednym z kącików biblioteki szkolnej znajdziecie całą kolekcję misiów różnej wielkości, różnych kształtów i kolorów. Sympatyczne pluszaki czekając na spotkanie z dziećmi przeglądają książeczki o nich samych.


Zapraszam do biblioteki na spotkanie z misiami. Oprócz wystawki znajdziecie też inne niespodzianki. Czekamy na Was!

Gry i zabawy

Proponuję Wam także misiowe gry i zabawy 

Znacie tych filmowych misiowych bohaterów?

Źródło własne

Misiowa kolorowanka

http://www.gralandia.pl/kolorowanka/2658-Niedzwiadki.html

Pomóż Kubusiowi zebrać miód


Obejrzyjcie prezentację i sprawdźcie, czy znacie przedstawione w niej misie.

Źródło własne

22.11.2013

50. rocznica śmierci Clive'a S. Lewisa

Dzisiaj mija 50. rocznica śmierci Clive'a S. Lewisa (1898-1963), angielskiego pisarza, historyka, filozofa i teologa jednego z największych powieściopisarzy XX wieku, twórcy kultowych "Opowieści z Narnii". /Wikipedia/

Opowieści z Narnii - to cykl siedmiu powieści fantasy dla dzieci napisanych przez C.S. Lewisa. Napisany przez Lewisa pomiędzy 1949 a 1954 i zilustrowany przez Pauline Baynes, został kilkukrotnie zaadaptowany, częściowo lub w całości, na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina. Opowieści z Narnii opowiadają o przygodach dzieci, które grają główne role w odkrywaniu historii fikcyjnego świata, miejsca, gdzie zwierzęta mówią, magia jest powszechna, a dobro walczy ze złem. Wikipedia Foto
Clive Staples LewisLew, czarownica i stara szafa

Historia czwórki rodzeństwa - Łucji, Zuzanny, Edmunda i Piotra - które odnajduje drogę do tajemniczej krainy Narnii zamieszkałej przez mityczne stworzenia i mówiące zwierzęta. Bramą do tego niezwykłego świata okazuje się stara szafa w wiejskim domu należącym do nieco dziwacznego Profesora. Narnia od stu lat znajduje się we władzy złego czaru, a jej mieszkańcy żyją w ciągłym strachu. Dzieci pomagają prawowitemu władcy - Lwu Aslanowi - pokonać Białą Czarownicę, która zamieniła bajkową Narnię w kraj zła i wiecznej zimy.
Wikipedia Więcej - Media Rodzina



Zabawa

 Sprawdź swoją znajomość książki i zostań milionerem.

Źródło własne

 Jeśli lubisz baśniową Narnię - zostań tutaj i ułóż puzzle.
preview160 pieceKsiążę Kaspianpreview198 pieceOpowieści z Narni

Konkurs

Mój dzień w Narni - kartka z pamiętnika.

Wyobraź sobie, że spędziłeś jeden dzień w fantastycznej krainie. Opisz go.
Na Wasze prace czekam pod adresem: bibliotekabol@wp.pl.

Zapraszam do biblioteki

 A może pokusicie się o przeczytanie całej serii Opowieści z Narni?
Naprawdę warto.


http://www.smyk.com

21.11.2013

Uśmiechnij się! Dziś Światowy Dzień Życzliwości

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto, które od kilku lat jest obchodzone na całym świecie. Dzień ten przypada co roku 21 listopada, – gdy wokół jest ponuro, wietrznie i deszczowo. Jak je obchodzić? Wystarczy tylko uśmiechnąć się do drugiej osoby. Nic więcej.

Pomysł Światowego Dnia Pozdrowień narodził się już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych.

Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość jest zawsze na miejscu.

Przyłączmy się do święta. Prześlijmy sobie pozdrowienia. Wszyscy - wszystkim!





20.11.2013

Cudowna podróż



Dziś mija 155. rocznica urodzin Selmy Lagerlöf (1858-1940), szwedzkiej pisarki, laureatki Nagrody Nobla, autorki książki dla dzieci pt. Cudowna podróż.


Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XIX wieku. Główny bohater opowiadania – 14-letni Nils Holgersson początkowo mieszka z rodzicami w wiosce w Skanii na południu Szwecji. Chłopiec ma zły charakter, nie słucha rodziców i dręczy zwierzęta. Pewnego dnia, kiedy Nils nie chce pójść z rodzicami do kościoła, ojciec pozwala mu nie iść, lecz nakazuje przeczytać wskazany fragment z Biblii. Chłopiec zostaje sam w domu i znużony perspektywą czytania Pisma Świętego obmyśla, jaki figiel mógłby znowu spłatać.

Przeszukując starą skrzynię niespodziewanie spotyka w niej krasnoludka, którego łapie i chce zamknąć w klatce. Krasnoludek zmienia go wówczas w człowieczka własnego wzrostu. Kiedy Nils wychodzi na zewnątrz, zwierzęta które dotychczas były bezbronnymi ofiarami jego „zabaw” – teraz usiłują wziąć odwet na bezbronnym Nilsie. Z opresji ratuje go gąsior Marcin, który zabiera go w podróż przyłączając się do stada dzikich gęsi lecących na północ – do Laponii. /źródło: http://pl.wikipedia.org//


Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak przebiegała niezwykla podróż Nilsa i jakie przezył przygody przyjdźcie do biblioteki i wypożyczcie książkę Cudowna podróż.

Może zachęci was do tego fragment filmu anomowanego zrealizowanego na podstawie książki. Zapraszam do biblioteki.




15.11.2013

Pamiętacie Kajka i Kokosza?

Dzisiaj mija 5. rocznica śmierci Janusza Christy (1934-2008), rysownika, scenarzysty, autora cyklu popularnych komiksów dla młodzieży, m.in. o przygodach Kajka i Kokosza. 

Z tej okazji zapraszam do wirtualnego muzeum Janusza Christy - "Na plasterki!!!" oraz do biblioteki szkolnej po komiks do poczytania.

Janusz Christa, jeden z największych polskich twórców komiksu, zmarł 15 listopada 2008 r. Zdążył narysować 4.700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał około 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 milionów egzemplarzy.
/Źródło: http://na-plasterki.blogspot.com/p/biografia.html/

14.11.2013

Słowo do słowa

Słowo do słowa to gra językowa opracowana przez Fundację PWN. Przechodząc przez kolejne etapy gry, przekonasz się stopniu znajomości języka ojczystego.

Jak grać?

Wybierz wyrazy, które utworzą poprawne rozwiązanie (możesz ustawić je w dowolnej kolejności). Jeśli pomylisz się trzy razy, wrocisz na pierwszy poziom gry.

Spiesz się - wygrywa najszybszy!

Do piątku 15 listopada grze towarzyszy konkurs, w którym można wygrać darmowe roczne dostępy do „Uniwersalnego słownika języka polskiego” PWN o wartości 199 zł! Wystarczy w momencie zakończenia konkursu znaleźć się wśród 25 najlepszych osób z rankingu. Gra dostępna jest na stronie: http://slowodoslowa.pwn.pl/.

Zapraszam do wspólnej zabawy!

Grę można pobrać bezpłatnie jako aplikację na tablety i telefony komórkowe lub zagrać w nią na stronie internetowej.

12.11.2013

Nie tylko dla moli książkowych

Czy w XXI wieku czytanie książek to przeżytek? Oczywiście, że nie! Przekonaj się o tym biorąc udział w interklasowym konkursie literackim „Nie tylko dla moli książkowych”. W rywalizacji tej można wygrać książki Wydawnictwa Znak, których lektura sprawia nie tylko przyjemność, ale i wciąga, jak najlepsza gra komputerowa. A więc do dzieła!

Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa zaprasza uczniów szkół podstawowych i młodzież z gimnazjum do uczestnictwa w konkursie „Nie tylko dla moli książkowych”. Zadanie do wykonania w tej rywalizacji nie jest trudne, a wygrać w niej można ciekawe nagrody - książki ufundowane przez Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Sp. z o.o. /Foto/

Konkurs podzielony został na dwie części - udział można wziąć w jednej z nich lub w obu jednocześnie. W pierwszej części rozgrywek trzeba wczuć się w rzeczywistość znaną wielu młodym czytelnikom - w świat „Magicznego Drzewa” Andrzeja Maleszki.

Dlaczego w dolinie Warty rosło Magiczne Drzewo? Skąd się tam wzięło? Jaka była historia jego powstania?... W tej części interklasowej rywalizacji trzeba stworzyć krótką wypowiedź pisemną wyjaśniającą tę zagadkę.

Druga część naszego konkursu stworzona została dla osób, których nie interesuje magia i nie pociąga tajemnica. Zadaniem jest w niej stworzenie kilkuzdaniowej opowieści o własnej paczce znajomych.

Wszyscy wiedzą, że Mikołajek miał swoich chłopaków z klasy, Kubuś Puchatek Krzysia, Prosiaczka i inne zwierzątka ze Stumilowego Lasu, a Szarik... czterech pancernych ;) A ja jest u Was? Zaprezentujcie nam swoich przyjaciół i napiszcie kilka słów o tym co razem robicie. 

Prace konkursowe na oba tematy:

  • Dlaczego w dolinie Warty rosło Magiczne Drzewo? Skąd się tam wzięło? Jaka była historia jego powstania? 
  • Ja, Ty, on, czyli... nasza paczka - prezentacja moich najlepszych przyjaciół 

nadsyłać można do 30 listopada 2013 r. w formie elektronicznej na adres: konkurs_materialy@interklasa.pl lub w wersji papierowej (liczy się data dostarczenia przesyłki) na adres: Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa ul. Genewska 29 03-940 Warszawa z dopiskiem „Nie tylko dla moli książkowych”. Źródło

Więcej na stronie Interkl@sy:

11.11.2013

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego są symbolami Polski. Dlatego w Święto Niepodległości przypnijmy nasze symbole narodowe.

Skąd wzięło się godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym Instytutu Pamięci Narodowej dla najmłodszych uczniów.


Polecam także animowaną historię Polski Tomasza Bagińskiego


9.11.2013

Magiczne drzewo

Znacie "Magiczne drzewo"?

Wczoraj otrzymaliśmy piękny plakat najnowszej części serii - książki "Gra" z autografem Autora - pana Andrzeja Maleszki. Bardzo się cieszymy i dziękujemy.


Seria pasjonujących książek o tym, że zwykłe przedmioty mogą odmienić życie ludzi doczekała się kolejnej części, zatytułowanej "Gra". Powstała też strona internetowa poświęcona wszystkim książkom cyklu.


Na stronie internetowej znajdziecie recenzje i fragmenty wszystkich książek, zwiastun filmowy, opisy bohaterów i autora serii. Czekają tam też prezenty. Jakie? Zobaczcie sami. Oto zwiastun filmu fabularnego.


Najnowsza książka serii nosi tytuł "Gra".

Klon Kukiego powrócił i szuka tajemniczej kostki do gry. Wraz ze służącymi mu robotami włamuje się do Galerii Globo. O włamanie zostaje oskarżony Kuki i musi uciekać z domu. Odnajduje kostkę, która ma potężną moc, lecz wciąga posiadacza do niebezpiecznej gry. Kuki, Gabi i Blubek wyruszają na poszukiwanie klona. Prowadzi ich skorpion zdrajca. Kuki i przyjaciele zostają porwani do podziemnej twierdzy klona. Muszą pokonać olbrzymie roboty, sterowane nietoperze i pułapki skorpiona. Ta wyprawa okaże się grą, którą nie łatwo jest wygrać.

Zajrzyjcie do książki


Źródła:
http://www.magicznedrzewo.com/
http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3829,Magiczne-Drzewo-Gra
http://www.znak.com.pl/wirtualnaksiazka,id,3734

7.11.2013

Ania i jej bajki

Dawno, dawno temu żyła sobie księżniczka o imieniu Selena. Marzyła o tym, by poślubić księcia. Pewnego dnia poszła do lasu, gdzie spotkała wiedźmę, a ona powiedziała, że zaśnie na 100 lat i 1 dzień.

 Tak zaczyna się jedna z bajek, których autorką jest jedna z naszych uczennic - Ania Filip. Zapraszamy do lektury.




Może ktoś z Was także pisze wiersze, opowiadania, albo nawet książki. Chętnie je opublikujemy. Zapraszam do biblioteki.