Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

31.05.2013

Czytelnictwo w maju

Czytelnicy maja 

Klasy I-III: Karolina Chlastawa – kl. 1b - 9 książek 

Klasy IV-VI: Olimpia Słota - kl. 4b - 4 książki

27.05.2013

Warto czytać!

"Czytanie jest kluczem do rozwoju dziecka - zarówno intelektualnego, jak i emocjonalnego. Kluczem, który otwiera skarbnicę całej wiedzy, wszystkich informacji, jakie kiedykolwiek zostały utrwalone przez człowieka. Ucząc czytać swoje dziecko i rozbudzając w nim pasję czytania, zarażasz je ciekawością świata i głodem wiedzy."
 Źródło: Katarzyna Rojkowska - "Naucz małe dziecko myśleć i czuć".


21.05.2013

Wyniki konkursu

Zakończył się konkurs na najciekawszą zakładkę do książki. Wpłynęło 89 prac, wszystkie bardzo piękne, pomysłowe, estetyczne i wyjątkowe. Jury, po burzliwych dyskusjach postanowiło wyróżnić 17 prac.

Pierwsze miejsce zajęły:
Julia Barszczewska – kl. 1a
Karolina Chlastawa – kl. 1b
Wiktoria Karpowicz – kl. 2a


Drugie miejsce:
Martyna Gasiak – kl. 3a
Szymon Kozina – kl. 2d
Jan Marszałek – kl. 1b
Marlena Szczęsna – kl. 2b
Kornel Żabicki – kl. „0”
Oliwer Żabicki – kl. 2b


Trzecie miejsce:
Aleksander Bartosiński – kl. „0”
Karolina Bielańczuk – kl. 3a
Beata Janus – kl. 3a
Roksana Kokosińska – kl. 1a
Konrad Kutrowski – kl. 1b
Piotr Mazur – kl. 1b
Bianka Pilitowska – kl. 2d
Brajan Tomaszewski – kl. 1b


20.05.2013

“NOC W BIBLIOTECE” W FINALE

Z radością informujemy, że nasz projekt „Noc w bibliotece” znalazł się w finale ogólnopolskiego konkursu “Nasz Projekt eTwinning 2013″. Lista laureatów została opublikowana na polskim portalu Programu eTwinning. Ostateczne wyniki konkursu poznamy 6. czerwca, podczas gali wręczenia nagród w Warszawie. Trzymajcie kciuki!


16.05.2013

310. rocznica śmierci Charles´a Perraulta

W roku 2013 obchodzimy 385. rocznicę urodzin i 310. rocznicę śmierci Charlesa Perraulta (1628-1703), francuskiego baśniopisarza epoki baroku.

Charles Perrault urodził się w Paryżu w bogatej, arystokratycznej rodzinie, od lat związanej z dworem królewskim, znanej również z talentów artystycznych. Uczęszczał do najlepszych szkół w kraju. Był adwokatem i urzędnikiem na dworze Ludwika XIV oraz członkiem Akademii Francuskiej.

Sławę przyniosły mu baśnie, które wydał mając prawie 70 lat, w 1697 roku, jako Historie lub baśnie z przeszłości z morałem z podtytułem Baśnie mamy Gęsi. Podpisał tę „niepoważną” książkę imieniem syna, choć on sam by jej autorem. Zbiór ten składa się z baśni opartych na motywach ludowych. Zebrane w nim baśnie stanowią wersję opowieści, które od niepamiętnych czasów funkcjonowały w ustnej tradycji ludowej.

Najbardziej znanymi baśniami Perraulta są: Czerwony Kapturek, Śpiąca królewna, Kopciuszek, Kot w butach, Knyps z czubkiem, Ośla skórka, Sinobrody, Tomcio Paluch, Wróżki. 


Pierwsze polskie wydanie baśni Charlesa Perraulta pt. Baśnie Babci Gąski ukazało się w 1961 r. w przekładzie Hanny Januszewskiej, która wydobyła z nich ich trwałe wartości moralne oczyszczone ze scen drastycznych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_Perrault

15.05.2013

10.05.2013

Spotkanie z Anną Czerwińską - Rydel

8.V.2013 klasy III b i III c uczestniczyły w spotkaniu z pisarką, muzykiem i pedagogiem panią Anną Czerwińską -Rydel. Gospodarzem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna. Dzieci brały aktywny udział wykazując się wiedzą dotyczącą instrumentów muzycznych, kreatywnością podczas rozwiązywania szarad i zagadek oraz znajomością utworów i autorów wierszy i opowiadań dla dzieci. Spotkanie było bardzo udane.

Wychowawczynie klas III b i III c: Ewa Śnigór i Monika Parczewska


9.05.2013

Dlaczego warto czytać?

Lubicie czytać? Zastanawialiście się kiedyś - dlaczego? Co nam daje czytanie książek? Zapraszam do podzielenia się swoimi refleksjami. Napiszcie, dlaczego warto czytać. Może zachęcicie w ten sposób swoich kolegów do sięgnięcia po książkę.

Aby umieścić swój pomysł na naszej tablicy wystarczy kliknąć w kolorową karteczkę, wpisać zdanie i kluczykiem pobrać obrazek. Zapraszam!


8.05.2013

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Jest to jednocześnie początek obchodów Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznego Tygodnia brzmi Biblioteka - przestrzenią dla kreatywnych. Wy także spróbujcie wykazać się kreatywnością i weźcie udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. "Wakacje z moim ulubionym bohaterem literackim". Oto regulamin konkursu.


Regulamin Konkursu Plastycznego
"Wakacje z moim ulubionym bohaterem literackim"

1. Organizatorem konkursu jest grupa uczestników programu eTwinning i biblioteka szkolna.

2. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

3. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej pt. "Wakacje z moim ulubionym bohaterem literackim".

4. Prace mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną: np. akwarela, pastele, wydzieranki, collage oraz inne techniki graficzne.

5. Praca powinna być wykonana w formacie A4 lub A3.

6. Na odwrocie należy umieścić swoje dane: imię i nazwisko oraz klasę.

7. Prace konkursowe należy złożyć do biblioteki w terminie do 31 maja 2013.



Plakat Tygodnia Bibliotek 2013 - praca autorstwa Damiana Kłaczkiewicza, zwycięzcy konkursu na plakat w roku 2013. Źródło: http://www.sbp.pl/wydawnictwa/produkt?produkt_id=198

3.05.2013

222 lata temu uchwalono Konstytucję 3 Maja

Konstytucja 3 Maja, pierwsza konstytucja w Europie i po amerykańskiej druga na świecie, stanowi jedno z najdonioślejszych dokonań polskiego parlamentaryzmu. Została uchwalona w roku 1791 w wyniku obrad Sejmu Czteroletniego. Miała na celu reformę systemu politycznego Rzeczypospolitej i m. in. wprowadziła trójpodział władzy, zniosła konfederacje, liberum veto i wolną elekcję. Konstytucja została obalona w wyniku zawiązania przez część magnatów konfederacji targowickiej i przegranej wojny z Rosją. /Źródło: http://www.prezydent.pl/





Jan Matejko "Konstytucja 3 maja 1791 roku" - animacja przygotowana na wystawę "Duma Rzeczypospolitej" w Galerii Kordegarda w Warszawie.

2.05.2013

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Od 2004 roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji odbywają się uroczyste spotkania i przemarsze, a w Pałacu Prezydenckim w Warszawie otwarto ekspozycję przedstawiającą repliki flag z najważniejszych okresów historycznych w Polsce.

Data 2 maja ma znaczenie historyczne. Tego właśnie tego dnia w roku 1945 żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie. Wydarzenie stało się symbolem zakończenia działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.

TUTAJ możecie sprawdzić swoją znajomość flag różnych krajów biorąc udział w grze znajdującej się na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Powodzenia!

1.05.2013

Czytelnictwo w kwietniu


Czytelnicy kwietnia 

Klasy I-III: Julia Matkowska – kl. 2d - 9 książek 
Klasy IV-VI: Kasia Marusiak - kl. 5b - 7 książek