Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

29.05.2012

Pobaw się z kotkiem

KOTEK to interaktywna strona internetowa dla dzieci, pokazująca tradycje Tarnowskich Gór oraz kulturę regionu. Wchodząc na stronę możecie zapoznać się z najważniejszymi zabytkami Tarnowskich Gór, działalnością artystyczną prowadzoną w mieście oraz szeregiem ważnych symboli regionalnych.


 Portal ma formę mapy Tarnowskich Gór z następującymi kategoriami: Rynek, Kultura Przemysłowa, Muzeum Tarnogórskie, Tarnogórskie Centrum Kultury, Gwarki Tarnogórskie, Zamek w Starych Tarnowicach, Pałac w Rybnej. Udaj się w podróż po Tarnowskich Górach śladami Gwarka, który to pełni rolę przewodnika. Po drodze czeka Cię szereg atrakcji: gry, animacje, kolorowanki, układanki.

26.05.2012

Wiersz na Dzień Matki


W zielonych oczach Matki
Świeci wiosenna łąka.
Słońce na drzewach śpiewa
i budzi kwiaty w pąkach.

W niebieskich oczach Matki
szepcze kwitnący strumień.
Tak opowiadać bajki
to tylko Mama umie.

W błękitnych oczach Matki
pogodne niebo fruwa.
Kiedy zasypiasz - Matka
jak gwiazda nad snem czuwa.

A w czarnych oczach Matki
noc od samego świtu 
okrywa cię skrzydłami 
ze srebra i błękitu.

Tadeusz Kubiak

Źródło: http://www.anikino.pl/

23.05.2012

170. rocznica urodzin Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka (ur. 23 maja 1842 w Suwałkach, zm. 8 października 1910 we Lwowie) – polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyk literacki, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw kobiet.

20.05.2012

Zabawa z okładkami

Pobawmy się okładkami książek.

Obejrzyjcie znalezione w sieci zabawne fotografie z okładkami książek. Spróbujcie, może uda Wam się zrobić jeszcze ciekawsze zdjęcie. Prześlijcie na nasz adres: bibliotekabol@wo.pl. Na pewno umieścimy je na stronie. Zapraszam do zabawy.








19.05.2012

100. rocznica śmierci Bolesława Prusa

Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki (ur. 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zm. 19 maja 1912 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej. Wikipedia

Dzisiaj mija 100. rocznica śmierci pisarza.
Najbardziej znanymi utworami Bolesława Prusa są:
  • Anielka 
  • Placówka 
  • Lalka 
  • Emancypantki 
  • Faraon
Lekturą omawianą na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej jest Katarynka.






Bolesław Prus – Katarynka – nowela napisana przez Bolesława Prusa w 1880 roku.
Foto




Tekst „Katarynki” w serwisie Wolne Lektury 

17.05.2012

Podwodny świat

Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie bibliotecznym, skierowanym do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Tegoroczna edycja związana jest z książką Podwodny świat. Mroczny dar autorstwa Kat Falls.

Zadanie konkursowe polega na opracowaniu tematu: Cień – przestępca czy ofiara? Opisz historię tego bohatera.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody: laptop DELL oraz aparaty fotograficzne OLYMPUS i zestawy książek. Warto wziąć udział.

15.05.2012

Tydzień Bibliotek

W ostatnim Dniu Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zapraszam do obejrzenia pięknej wystawy Portret z książką.Przypominam też, że w bibliotece czekają na Was dwie ciekawe ekspozycje: Biblioteka ciągle w grze i Najciekawsze biblioteki świata.
Zapraszam serdecznie.
Biblioteka czeka na Was!

11.05.2012

105. rocznica urodzin Lucyny Krzemienieckiej

Lucyna Krzemieniecka, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci, poetka.

Studiowała polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała na łamach pisma Głos Prawdy w 1926 roku. Związana z Kwadrygą. Okupację niemiecką spędziła w Warszawie, a powstanie warszawskie w okolicach stolicy. Po wojnie związana ze Świerszczykiem, Płomykiem, Płomyczkiem, Teatrem "Baj" i Polskim Radiem.

Napisała wiele utworów dla dzieci. W bibliotece szkolnej znajdziecie:

Z przygód krasnala Hałabały


Był sobie raz krasnal... .I tak zaczyna się toczyć baśń o krasnalu Hałabale, który już od bardzo, bardzo dawna, bo od 1936 roku przybywa i zabawia polskie dzieci.

O tym jak się rzep do psiego ogona przyczepił 


Zabawna bajeczka dla dzieci ilustrująca znane powiedzenie ''przyczepić się jak rzep psiego ogona''.

O kuchciku, o nadziei i o drzwiach zamkniętych 

Bajka ze zbioru „Cudowne okulary”.

Zapraszam do biblioteki.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lucyna_Krzemieniecka
diafilm.pl
Skany okładek

10.05.2012

Oni także byli bibliotekarzami.

Obejrzyjcie galerię znanych i ciekawych osób, które pracowały w zawodzie bibliotekarza. Ekspozycja przygotowana została z okazji Dnia Bibliotekarza i trwającego właśnie Tygodnia Bibliotek.

Zapraszam do biblioteki oraz do obejrzenia wystawy.

Źrodło:  Giuseppe Arcimboldo – Bibliotekarz

9.05.2012

Najciekawsze biblioteki świata

Z okazji trwającego właśnie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zapraszam do wirtualnej podróży szlakiem najpiękniejszych bibliotek świata. Naprawdę warto wybrać się w tę podróż. Zapraszam też do biblioteki szkolnej, gdzie możecie obejrzeć wystawkę prezentującą najciekawsze biblioteki świata.



8.05.2012

Tydzień Bibliotek 2012

Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2012 roku Tydzień Bibliotek. Głównym celem tego ogólnopolskiego programu jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć. 

W roku 2012 imprezy Tygodnia Bibliotek będą poprzedzały czerwcowy turniej piłkarski EURO 2012, do którego od dłuższego czasu trwają intensywne przygotowania. Biblioteki także włączają się w te działania. 

Hasło tegorocznej akcji „Biblioteka ciągle w grze!” jest nie tylko nawiązaniem do piłkarskiego EURO, ale wskazuje rolę biblioteki w naszym życiu. Hasło Tygodnia Bibliotek 2012 pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą w naszych placówkach. Jest też dobrą okazją do promowania literatury o sporcie, zwłaszcza piłce nożnej. 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy przygotowanej w bibliotece szkolnej. Prezentuje ona zbiory biblioteczne poświęcone tematyce piłkarskiej.




7.05.2012

Biblioteka ciągle w grze!

Książki o tematyce piłkarskiej w naszej bibliotece 

Do przerwy 0:1 - Adam Bahdaj 

Cóż może być wspanialszego dla chłopaka od gry w piłkę na własnym boisku? Absolutnie nic! No może tylko prawdziwy turniej „dzikich drużyn”, w którym zagrają zespoły z całej Warszawy! Zawodnicy Syrenki wreszcie pokażą swojemu głównemu przeciwnikowi – Huraganowi, kto tu rządzi.

Pełna humoru powieść o przygodach wychowanych przez ulicę chłopców z warszawskiej Woli. Przyjaciele, mimo szczęścia do wpadania w tarapaty i licznych przeszkód, z zapałem realizują swoje marzenia, nie podają się, walczą o sportowe laury.

Franklin gra w piłkę nożną - Paulette Bourgeois, Brenda Clark 

Czy w sporcie najważniejsze jest wygrywanie? Franklin i jego drużyna tak właśnie myślą. Tak bardzo pragną wygrać, że nie wygrali jeszcze ani jednego meczu. W końcu trener przekonuje ich, że od wygrywania ważniejsza jest zabawa i współdziałanie.
Strzał w dziesiątkę - Karin Hagemann 

Do wielkiego turnieju okręgowego pozostało jeszcze tylko kilka tygodni. Zaledwie kilka tygodni, zanim Uliczni Kopacze zmierzą się z młodzieżową reprezentacją stolicy. Ileż daliby za turniejowe zwycięstwo...! Ale jak tego dokonać? Nie mają nawet trenera. A Tom, ich libero, od wielu dni błądzi myślami gdzie indziej. Największy problem Toma nie ma bowiem nic wspólnego z futbolem: jego mama szuka nowego towarzysza życia. Paul wpada wówczas na pewien pomysł...

Koszmarny Karolek i bestia boiska - Francesca Simon 

W książce tej poznajemy kolejne przygody Koszmarnego Karolka i jego wypróbowanej paczki przyjaciół. Przed naszym bohaterem otwiera się wyjątkowa szansa. Pani Kat- Toporska oznajmia klasie, że ma dwie wejściówki na bardzo ważne spotkanie piłki nożnej. Dostanie je bohater wewnątrzklasowego meczu. Problem jest jeden. Karolek zupełnie do tej pory nie radził sobie na boisku. Jako piłkarz zawsze był bardzo kiepski. Jednak chce się wznieść na wyżyny, by dostać wymarzone bilety. 

Książki o piłkarzach i piłce nożnej 

Clive Gifford - Piłka nożna 

Encyklopedia zawiera wiele informacji o najpopularniejszym w naszym kraju sporcie. Poznasz reguły obowiązujące na piłkarskim boisku, dowiesz się, jak wyglądają treningi drużyn piłkarskich, a dzięki wskazówkom dotyczącym stosowanych technik wzbudzisz podziw swoich kolegów. 

Wojciech Lipoński - Dzieje sportu polskiego 

Dzieje sportu polskiego rozpoczynają się od wyścigów zwanych włościańskimi i turniejów rycerskich, a kończąc na najnowszych rekordach. Sportowymi bohaterami są nie tylko lekkoatleci i piłkarze, ale także rycerze czy bracia kurkowi.

Młody odkrywca. Piłka nożna 

Z tej książki dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o piłce nożnej, jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Jakie są zasady gry w piłkę nożną? Jak najlepiej podawać i przyjmować piłkę? Jakie są najlepsze międzynarodowe drużyny? Zwróć uwagę na działy: Słowniczek piłkarski. Rekordy. Skarb kibica.
Tadeusz Olszański - Gol! 

Reportaże oparte na osobistych spotkaniach i wrażeniach autora. Pojawiają się sylwetki piłkarzy: Beckenbauer, Best, Cruyff, Jaszyn, Maradona, Pele, Rossi, oraz trenerów: Bearzot, Herberger Kovacs, Sebes.

Piotr Skurzyński - Leksykon sportu 

Ta książka to wielka gratka dla wielbicieli sportu. Znajduje się w niej opis zarówno popularnych, jak i tych mniej znanych dyscyplin sportowych. Autor w zwięzły sposób przedstawia zasady każdej z nich, dorzucając przy okazji garść ciekawostek. Dowiemy się z niej także co to są zasady fair play, dlaczego niektórzy sportowcy stosują doping i jakie dyscypliny są najbardziej dochodowe. Książka jest bogato ilustrowana pięknymi zdjęciami sportowców i obiektów sportowych.

Rozdziały piłkarskie:
  • Najpopularniejsza gra zespołowa świata 
  • Futbol w światowym wydaniu 
  • Futbol w Polsce 
  • Mundial 
Sławni Polacy. Sportowcy 

Prezentacja 30 postaci, których dokonania wpisały się na zawsze w historię polskiego i światowego sportu. Autorzy przybliżają sukcesy zawodowe, życie osobiste także piłkarzy: Włodzimierza Lubańskiego, Kazimierza Deyny, Jana Tomaszewskiego, Grzegorza Lato, Zbigniewa Bońka.
Andy Smith - Niezbędnik sportowca. Piłka nożna 

Książka przedstawia historię gry, jej początki oraz warianty. Ponadto autorzy służą czytelnikowi wieloma cennymi i praktycznymi radami, które pomogą graczom - amatorom i wielbicielom tej dyscypliny osiągnąć mistrzostwo. Nie zabraknie tutaj także opowieści o tych, którzy już stali się piłkarzami wszech czasów i których nazwiska zmieniły oblicze sportu. 
Piotr Szymanowski - Mistrzowie sportu

Czym mierzyć sportową wartość zawodniczki lub zawodnika? Wiadomo, osiągnięciami. Popularność sportowca zależy od wielu czynników. Można być mistrzem w dyscyplinie, którą mało kto się pasjonuje. Można skończyć karierę i żyć zwykłym życiem z dala od blasku fleszy. Ale najlepiej łączyć w sobie cechy prawdziwego zwycięzcy: chęć i wolę walki, upór w dążeniu do celu i niezwykłe umiejętności.

Rozdział Piłka nożna zawiera podrozdziały:
• Pan Kazimierz
• Kazimierz Deyna
• Zbigniew Boniek
• Pele
• Franz Beckenbauer
• Lew Iwanowicz 

Robert Zsolt - Piłkarze. Sportowcy

Książka autorstwa węgierskiego reportera o piłkarzach pochodzących z jego ojczyzny.










5.05.2012

Czytelnictwo w kwietniu


Czytelnik kwietnia 

Klasy I - III: Wiktoria Chmielowska - kl. 1c - 10 książek

Klasy IV - VI: Aleksandra Łach - kl. - 4c - 10 książek

2.05.2012

Książka miesiąca - Tomek w Gran Chaco


W maju wraz z Tomkiem udajemy się do Gran Chaco.

Tomek w Gran Chaco to ósmy tom z cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1987 roku, a później kilkukrotnie wznawiany. Wydarzenia tu opisywane stanowią ciąg dalszy przygód zawartych w tomie Tomek u źródeł Amazonki.


Więzieni przez Indian Jan Smuga i kapitan Nowicki planują ucieczkę z miasta Inków. Jednakże Nowicki, ratując z opresji dziecko i żonę miejscowego szamana Onariego, zostaje raniony przez pumę. Onari, który był wcześniej nieufnie nastawiony do "przybyszów", leczy kapitana.


Wdzięczna żona szamana, Agua, doradza bohaterom jak najszybszą ucieczkę, opowiadając o rebelii, planowanej przez plemię wolnych Kampów. Wskazuje im także miejsce ukrycia broni, bez której nie dadzą sobie rady. Następnego dnia, korzystając z burzy, Nowicki razem ze Smugą uciekają z wioski Indian. Nad rzeką znajdują łódź, którą dalej podróżują.


A teraz weź udział w konkursie. 

Odpowiedz na pytania. Odpowiedzi prześlij na adres biblioteki: bibliotekabol@wp.pl 

I. Jaki kontynent był celem ósmej wyprawy Tomka?

1. Afryka
2. Ameryka Północna
3. Ameryka Południowa

II. Nowicki, ratując z opresji dziecko i żonę miejscowego szamana Onariego, zostaje raniony przez pumę. Która fotografia przedstawia to zwierzę?

 1.
2.
3.

III. Kto był tajemniczym „Generałem” dowodzący Indianami?

1. Jan Smuga
2. KapitanNowicki
3. Szaman Onari.

Źródła:
Szklarski A.: Tomek w Gran Chaco. Muza SA, Warszawa 2007.
Szklarski A.: Tomek w Gran Chaco. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1987. Wikipedia