Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

28.04.2012

Podróże kształcą

W tym roku szkolnym w ramach programu eTwinning realizujemy projekt Podróże kształcą. Zwiedzamy Europę, pokazujemy ciekawe miejsca, które warto zwiedzić, spędzić wakacje i dobrze się bawić. Tworzymy ciekawe materiały informacyjne, prezentacje oraz animacje. Tak, np. podróż wyobraża sobie Daria.


Ciekawi jesteśmy, czy rozpoznajecie miejsca, które zwiedziła Daria?
Mamy dla Was mały konkursik. Pierwsza osoba, która prawidłowo odgadnie wszystkie miejsca i przyśle odpowiedź na adres: bibliotekabol@wp.pl otrzyma nagrodę – niespodziankę. Zapraszam do zabawy.

Może ktoś chciałby pokazać swoją wizję podróży po Europie. Zapraszam, technika prac dowolna.

24.04.2012

70. rocznica śmierci Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery urodziła się w Clifton na kanadyjskiej Wyspie Księcia Edwarda,34 lata później pierwsza powieść L. M. Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza zapewniła tej niewielkiej wyspie trwałe miejsce na literackiej mapie świata. Autorka cyklu powieściowego o Ani z Zielonego Wzgórza zmarła 24 kwietnia 1942 w Toronto. Wikipedia
  
 Green Gables w Cavendish, 
pierwowzór powieściowego Zielonego Wzgórza.

Dzisiaj obchodzimy 70. rocznicę śmierci pisarki. Przypomnijmy więc sobie najpopularniejszą książkę serii - Anię z Zielonego Wzgórza.


Lucy Maud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
Ania z Zielonego Wzgórza opowiadająca o losach Ani Shirley, osieroconej dziewczynki wychowanej w Avonlea przez dwoje starszego rodzeństwa Marylę i Mateusza Cuthbertów.
Wikipedia Foto



Rozwiąż: TEST ZE ZNAJOMOŚCI TREŚCI KSIĄŻKI

Dla nauczycieli: scenariusz przedstawienia Herbatka u Lucy na stronie naszych publikacji.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich




Z okazji święta książki proponuję konkurs.

Na stronie naszej biblioteki znajdziecie opisy wielu ciekawych książek. Znajdują się one w działach: Fajną książkę przeczytałem, Co nowego w bibliotece? oraz Lubimy lektury.

Zadanie konkursowe polega na odnalezieniu tam opisu książki Robinson Crusoe - Daniela Defoe oraz odpowiedzi na dwa, umieszczone tam pytania. Odpowiedzi prześlijcie na adres: bibliotekabol@wp.pl. Pierwsza osoba, która to zrobi, otrzyma nagrodę – niespodziankę.Zapraszam do udziału w konkursie.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.


Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.


23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Źródło: Strona organizatora, Polska Izba Książki

20.04.2012

30. rocznica śmierci Haliny Rudnickiej

Jutro minie 30. rocznica śmierci Haliny Rudnickiej – polskiej pisarki i publicystki. Warto z tej okazji przypomnieć nieco zapomniane utwory pisarki. 

Urodziła się w Mławie. Ukończyła filologię polską i studium pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jako nauczycielka w okresie okupacji brała udział w tajnym nauczaniu. W 1945 zamieszkała na stałe w Warszawie i podjęła pracę w Ministerstwie Oświaty. Zadebiutowała w 1948 na łamach prasy publicystycznej. Zaistniała wówczas jako prozaik, pedagog, publicysta i autor podręczników. 

19.04.2012

200 lat baśni Braci Grimm

Baśnie braci Grimm to cykl baśni spisanych przez niemieckich pisarzy i językoznawców, braci Wilhelma i Jacoba Grimmów. Zbiór ten, powstały na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych, stał się klasyką literatury, przetłumaczoną na wiele języków.

Bracia Grimm, w publikowanych baśniach, zmierzali w do odtworzenia najstarszego wzorca motywów baśniowych w nich występujących. W świecie tych baśni panowało żelazne prawo moralne - dobro i przezorność zwycięża zło i niegodziwość.

Pierwsze wydanie, pt. Kinder- und Hausmärchen, ukazało się w roku 1812. Oryginał, znany pod nazwą Kassel Handexemplare, został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i można go zobaczyć na wystawie w muzeum braci Grimm w Kassel.

Pierwsze wydanie polskie, pt. Baśnie dla dzieci i młodzieży ukazało się w roku 1895.

Obejrzyjcie prezentację o najpopularniejszych baśniach Braci Grimm.



Teraz zapraszam do konkursu. 

Przekonajcie się, czy dobrze znacie baśnie. Powodzenia!


16.04.2012

W świecie zwierząt

W kwietniu spotykamy się z książkami o zwierzętach. Większość z nich znajduje się w dziale "Powieści i opowiadania przyrodnicze". W tym miesiącu możecie je także przejrzeć na wystawce w czytelni. Na kartach zebranych tam książek przeczytamy o zwierzętach dużych i małych; czworonożnych i leśnych; drapieżnych, groźnych i łagodnych . Spotkamy się ze zwierzęcymi przygodami i zwyczajami; radościami i smutkami. Warto się z nimi zaprzyjaźnić.

Jedną z książek przyrodniczych znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki jest „Nasz przyjaciel Gumbo” Mel Friedman , Ellen Weiss. Jest to drugi tom cyklu „Klub ratowników zwierząt”. O czym opowiada książka?


„Pewnego dnia spełnia się największe marzenie Lisy. Do jej domu trafia dwuletni szympans, którym dziewczynka ma się zaopiekować aż do jego powrotu do Zoo.

Gumbo okazuje się bardzo mądrym i przyjaznym stworzeniem, chociaż potrafi wywołać w domu niezłą awanturę. Lisa nie wyobraża sobie, żeby jej milusiński z powrotem trafił do klatki dla zwierząt.

Czy dziewczynkom uda się znaleźć nowy dom dla małpki? Dlaczego rodzice nie przepadają za szympansami? Jak pokazać "przepraszam" na migi? Do czego przydaje się telewizja? Przeczytasz o tym w drugim tomie opowieści o nieustraszonych Ratownikach Zwierząt.” (Źródło: http://ksiazki.wp.pl/)

Tę i wiele innych ciekawych książek ze zwierzętami w roli głównej znajdziecie w bibliotece szkolnej. Zapraszam do czytania.

Mam też niespodziankę. Trzy osoby, które jako pierwsze przyjdą do biblioteki i odpowiedzą na pytanie „W jakim dziale biblioteki znajdują się książki o zwierzętach?” otrzymają słodkie nagrody.





14.04.2012

A to moja bajka właśnie

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu i Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek zapraszają do udziału w konkursie „A to moja bajka właśnie…” na napisanie autorskiej bajki, baśni, komiksu.

Organizatorzy zapewniają atrakcyjne nagrody:
  • tablety,
  • stypendia naukowe,
  • dostęp do internetowych platform kursów językowych – angielski i niemiecki dla uczniów,
  • dostęp do internetowych platform kursów językowych – angielski i niemiecki dla szkół, w których uczą się laureaci.
 Zainteresowanych zapraszam do biblioteki szkolnej.

Szczegóły zawarte są w regulaminie na stronie organizatora: http://wpdk.pl/content/view/796/169/lang,polish/

10.04.2012

115. rocznica urodzin Erica Knighta

Eric Knight (ur. 10 kwietnia 1897 w Yorkshire, zm. 15 stycznia 1943 w Surinamie) – amerykański pisarz angielskiego pochodzenia, autor powieści o psie Lassie.

Urodził się w Yorkshire, ale w dzieciństwie wiele czasu spędzał w Afryce Południowej, gdzie jego ojciec zajmował się handlem diamentami. Po śmierci ojca matka ponownie wyszła za mąż, za Amerykanina, dlatego jako 15-latek przeniósł się do Massachusetts w USA.

W czasie I wojny światowej służył w Armii Kanadyjskiej. Później studiował sztukę w National Academy of Design w Nowym Jorku, a także pracował jako reporter gazety i hollywoodzki scenarzysta. W 1932 roku Knight i jego żona Jere zakupili farmę w Pensylwanii, na której hodowali psy m.in. owczarki szkockie collie.


Powieść Lassie wróć! została wydana w 1940 roku, a w 1943 nakręcono jej pierwszą adaptację.

W 1943 roku, Eric Knight zginął w wypadku samolotowym w pobliżu Paramaribo w Gujanie Holenderskiej (obecnie Surinam), gdzie służył w Siłach Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych.

Foto: http://lubimyczytac.pl/autor/6598/eric-knight

6.04.2012

WESOŁYCH ŚWIĄT


Życzymy wszystkim radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych w wiosennym nastroju oraz smacznego jajka i mokrego dyngusa.

5.04.2012

Europejska Konferencja eTwinning w Berlinie

Nauczycielka - bibliotekarka Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 – Teresa Prokowska wzięła udział w Europejskiej Konferencji eTwinning w Berlinie.

Udział w konferencji był jedną z nagród za zajęcie I miejsca w Polsce w konkursie „Nasz projekt eTwinning 2011”. Konferencja odbyła się w dniach 29-31.03.2012. Nauczycielka zaprezentowała tam nagrodzony projekt.

Podczas trzech dni konferencji odbywały się różnorodne warsztaty tematyczne, dyskusje, prezentacje najlepszych projektów eTwinning. Wymiana doświadczeń, dobrych praktyk i wiedzy w zakresie wykorzystania nowych technologii w międzynarodowych projektach edukacyjnych znajdą w przyszłości odzwierciedlenie w kolejnych przedsięwzięciach.

Konferencji towarzyszyła wystawa projektów eTwinning zrealizowanych przez szkoły z całej Europy. Polskie Narodowe Biuro eTwinning nadzorowało stoisko tematyczne "Przedszkola i szkoły podstawowe", na którym prezentowane były projekty polskie, czeskie, greckie, litewskie, bułgarskie, rumuńskie, portugalskie. Polskie projekty prezentowane były także na stoiskach: "Języki słowiańskie", "Przedmioty humanistyczne", "Projekty międzyprzedmiotowe", "Projekty matematyczne" i "Szkolnictwo zawodowe".


4.04.2012

Książka miesiąca - Tomek u źródeł Amazonki


Tomek u źródeł Amazonki to siódmy tom cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1967 roku, a później wielokrotnie wznawiany.


Pierwsze rozdziały opisują pogoń Smugi za mordercami Johna Nixona, kierownika plantacji kauczukowca. Smuga, znad Rio Putumayo, rusza w pościg do Peru, gdzie znika bez śladu.


W poszukiwaniu Smugi do Brazylii przyjeżdżają Tomek Wilmowski, Sally i kapitan Nowicki. Wspólnie wyruszają w górę rzeki. Po wielu problemach grupa poszukiwawcza kierowana przez Tomka odnajduje przyjaciela, który został uwięziony przez buntowniczych Indian z plemienia Kampów w zaginionym inkaskim mieście.

 Niestety, ekipa ratunkowa sama zostaje schwytana przez Kampów i dopiero akcja Smugi umożliwia im ucieczkę. Sam Smuga musi zostać jako więzień-wódz Indian, szykujących się do powstania. Na ochotnika do pomocy zostaje z nim kapitan Nowicki.

I. Na jaki kontynent wyruszył Tomek ze swoją szóstą wyprawą?

1. Ameryka Północna
2. Ameryka Południowa
3. Nowa Gwinea

 II. Jak nazywają się zwierzęta, które spotkał Tomek podczas swojej wyprawy? (w obrazkach ukryte są podpowiedzi)


 



IV. Kto kierował szóstą wyprawą?

1. Tomek
2. Smuga
3. Nowicki

IV. Dopasuj nazwę kraju do jego flagi.

1. Brazylia
2. Peru
3. Argentyna





Źródła:
Szklarski A.: Tomek u źródeł Amazonki. Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1987.
Szklarski A.: Tomek u źródeł Amazonki. Agencja MUZA, Warszawa 1995.
Wikipedia

Czytelnictwo w marcu


Czytelnik marca

Klasy I - III: Julia Komarek - 13 książek
Klasy IV - VI: K. Bojanowska, A. Feiz, A. Kubica – kl. 6c – 8 książek

2.04.2012

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.


Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była organizatorem w 1979 roku.

W tym roku gospodarzem jest Meksyk, plakat projektował Juan Genovius, a autorem motta „Once upon a time, that was a story that the whole word told” jest Francisco Hinojosa.


W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach czytając i słuchając bajki.

Zapraszam do zabawy z baśniami H. Ch. Andersena

(Źródło: Scholaris)

W baśni "Dziecię elfów" występują różne zwierzęta. Sprawdź, czy je znasz. Zapraszam do ZOO!


Strona Szarada.net


Sprawdź swoją wiedzę dotyczącą baśni – gra



Brzydkie kaczątko - kolorowanka

1.04.2012

KWIECIEŃ


Kwiecień - nazwa pochodzi od kwitnących w tym miesiącu kwiatów.


Do końca roku pozostaje 274 dni.
Do końca kalendarzowej wiosny pozostaje 80 dni.
Znak zodiaku urodzonych w w kwietniu to Baran (do 19 kwietnia) lub Byk.


Domeradzki W. - W kwietniu

Kwiecień drzewa przystroił
w barwne kwiaty i zieleń.
Po ogrodach, po sadach
grają ptasie kapele.

Ziemię mokrą od rosy orze traktor zielony
- Kra, kra! - echo powtarza
z orki cieszą się wrony.

Ludzie sadzą ziemniaki,
żeby wzeszły niedługo.
Bocian chodzi po łące
liczy żaby nad strugą.

Dzwonią wiadra o studnie.
Wozy dotąd turkocą,
aż dzień pójdzie na nocleg.
Cień uśpi wieś nocą.


Przysłowia:

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.
Suchy kwiecień, mokry maj, będzie żyto jako gaj.
Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje.

Deszcze częste w kwietniu wróżą, że owoców będzie dużo.
Gdyby w kwietniu nie padało, to owoców będzie mało.
Jak przygrzeje słonko, przejdzie kwiecień łąką.

Jeśli w kwietniu pszczoły latają, to długie chłody się zapowiadają.
Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi.
Pogody kwietniowe – słoty majowe.


Na koniec niespodzianka - świąteczna kolorowanka. Zapraszam!



Pages 381234 »