Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

25.04.2011

Ulubione książki uczniów, nauczycieli i rodziców

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji przeprowadziliśmy wśród uczniów sondaż na ulubioną książkę. Taki sam sondaż przeprowadziliśmy wśród rodziców i nauczycieli. Wymienili swoją ulubioną książkę z dzieciństwa. Oto wyniki:

10 książek najchętniej czytanych w dzieciństwie przez naszych nauczycieli:

Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy M. Montgomery
Baśnie - Ch. H. Andersena
Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren
Mary Poppins - Paneli L. Trawers
Na Jagody- Marii Konopnickiej
Pan Samochodzik - Zbigniewa Nienackiego
Robinson Cruzoe - Daniela Defoe
Siódme wtajemniczenie - Edmunda Niziurskiego
Szatan z siódmej klasy - Kornela Makuszyńskiego
Tajemnicza wyspa - Juliusza Verne’a

Rodzice najmilej wspominają następujące książki:

Tajemniczy ogród – Frances Hodgson Burnett
Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren
Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy M. Montgomery
Łysek z pokładu Idy – Gustaw Morcinek
Mały Książę - Antoine de Saint-Exupéry
W 80 dni dookoła świata - Juliusz Verne
Baśnie z 1000 i jednej nocy
Kubuś Puchatek - A. A. Milne
Czerwony Kapturek - Charles Perrault
Wiersze Jana Brzechwy

Ulubione książki dzieci:

Harry Potter - Joanne K. Rowling
Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren
Wakacje z duchami - Adam Bahdaj
Tajemniczy ogród - Frances Hodgson Burnett
Mikołajek - R. Goscinny, J. J. Sempé
Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy M. Montgomery
Wyspa złoczyńców - Zbigniew Nienacki
Malutka czarownica - Otfried Preussler
Karolcia - Maria Krüger
Koszmarny Karolek – Francesca Simon

Prezentacja, pokazująca wyniki sondażu:

24.04.2011

List od Autorki

W ramach programu eTwinning w bibliotece szkolnej spotyka się grupa trzecioklasistów, realizująca projekt BOOKS MAKE FRIENDS - FRIENDS MAKE BOOKS w partnerstwie ze szkołami ze Słowenii, Słowacji, Bułgarii, Francji, Portugalii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Malty i Turcji.


Każda szkoła z 10 krajów przedstawia wybraną książkę ze swojego kraju pozostałym partnerom. My wybraliśmy książkę "Piątka z Zakątka" Krystyny Drzewieckiej.

Wysłaliśmy niedawno list do Autorki książki - Pani Krystyny Drzewieckiej, w którym napisaliśmy o projekcie i poprosiliśmy o autograf. Dzisiaj nasza ulubiona Autorka przysłała nam niezwykle ciepły list z autografem oraz piękną fotografię Bobika, który był pierwowzorem jednego z bohaterów książki. Jest to dla nas niezwykłe wydarzenie i wyróżnienie. Sprawiło nam ogromną radość. Dziękujemy bardzo.

23.04.2011

PORTRET Z KSIĄŻKĄ

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich prokonuję obejrzenie ciekawych obrazów z książką w roli głównej.









Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich



Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.


Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.



23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Źródło: Strona organizatora

20.04.2011

SPOTKANIE Z PISARKĄ

19 kwietnia uczniowie klas piątych wzięli udział w spotkaniu z pisarką – bolesławianką, panią Katarzyną Pranić. Debiutancka powieść Autorki Ela-Sanela zdobyła II nagrodę w Konkursie im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację « ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom ». Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Bolesławcu.

Pani Katarzyna Pranić od lat prowadzi warsztaty literackie i teatralne w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu, do 1991 roku mieszkała w Sarajewie. Ela-Sanela to wzruszająca opowieść o dziewczynce z Bośni, która w wyniku zawieruchy wojennej straciła rodziców, zaadoptowana przez polską lekarkę, trafiła do naszego kraju.Warto sięgnąć po tę piękną powieść i przekonać się, jak potoczyły się losy Eli-Saneli.



Pani Katarzyna Pranić stworzyła niezwykle ciepłą i przyjazną atmosferę spotkania. Bardzo ciekawie opowiadała o swojej książce, czytała jej fragmenty, zachęcała wszystkich do pisania oraz odpowiadała na liczne pytania czytelników. Podziękowania, autografy i pamiątkowe zdjęcia zakończyły spotkanie. Wydaję się, że jeśli ktoś z uczestnikow jeszcze nie przeczytał Eli-Saneli, po spotkaniu na pewno po nią sięgnie. Bardzo do tego zachęcamy.

16.04.2011

Baśniowa Europa

Najwięksi twórcy europejskiej baśni.

13.04.2011

PIĘKNIE CZYTAJĄ

W środę, 13 kwietnia uczniowie klas III zaprezentowali swoją umiejętność pięknego czytania. W bibliotece szkolnej odbył się tradycyjny konkurs czytelniczy. W tym roku reprezentanci klas III czytali fragmenty „Kubusia Puchatka” A. A. Milne.

Mistrzynią Pięknego Czytania została Weronika Kaźmierczak z klasy III b. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Rozmus z klasy III c, a trzecie – Eryka Janiec z klasy III b.
Serdecznie gratulujemy!



René Goscinny i Jean-Jacques Sempé

Twórcy serii książek o Mikołajku.
Wśród nich jest książka Wakacje Mikołajka.

René Goscinny (1926 – 1977)
Scenarzysta i pisarz, jeden z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego. Syn polskiego emigranta. Studiował w Buenos Aires, potem pracował w Nowym Jorku jako wydawca. Po powrocie do Francji współpracował z licznymi czasopismami. Światową sławę przyniosły mu dowcipne książki dla dzieci o Mikołajku i jego szkolnych przygodach ilustrowane przez J.J. Sempégo oraz komiksy o przygodach Gala Asteriksa ilustrowane przez A. Uderzo.
Strona domowa:  http://www.goscinny.net/




Jean-Jacques Sempé (ur. w 1932 r.)

Francuski rysownik, ilustrator. Współpracuje z europejskimi i amerykańskimi dziennikami, czasopismami i magazynami, m.in. "Paris Match" czy "New York Times". Światową sławę zyskał dzięki ilustracjom do cyklu o przygodach Mikołajka autorstwa René Goscinny’ego






Mikołajek to chłopiec, który ma wielu przyjaciół oraz mnóstwo energii do zabawy. I jak to zwykle bywa ze świetnymi pomysłami małych chłopców, dorośli nie wiadomo dlaczego uważają je za zupełnie nieodpowiednie. Dlatego zarówno przyjaciele Mikołajka, jak i on sam, wciąż pakują się w kłopoty, choć bardzo się starają być grzeczni.
Kiedy 50 lat temu René Goscinny i Jean-Jacques Sempé stworzyli postać tego rozbrykanego chłopca, nikt nie traktował ich opowiadań jako przyszłej klasyki. Dzisiaj ...Mikołajek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów dziecięcego świata. Cała seria książek cieszy się niesłabnącym uwielbieniem wśród czytelników.
 Przygody Mikołajka i jego kolegów można także zobaczyć w kinie.

6.04.2011

Stwórz okładkę – wygraj Nintendo DS.

1. Wejdź na stronę organizatora konkursu:  http://www.wolneokladki.pl/  
2. Wybierz książkę.
3. Stwórz okładkę (użyj szablonu).
4. Wyślij i wygraj Nintendo DS lub nagrodę-niespodziankę.

Do projektu wykorzystaj szablony przygotowane przez STGU. Wybierz odpowiedni do wybranego przez Ciebie utworu. Zmień jego tytuł i autora, ale zachowaj czcionkę i jej rozmieszczenie.
Szczegółowy regulamin konkursu

Termin nadsyłania prac mija 7 maja br. Wyniki - do 20 maja.

4.04.2011

Zbigniew Nienacki

Zbigniew Nienacki, prawdziwe nazwisko Zbigniew Tomasz Nowicki (1929 - 1994 ) – polski pisarz i dziennikarz.

Zadebiutował w wieku 17 lat. Największą sławę przyniosła mu seria powieści dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Pracował w licznych gazetach i czasopismach. W 1997 roku zamieszkał na stałe w urokliwej wsi Jerzwałd. Zadebiutował powieścią Związek poszukiwaczy skarbów drukowaną w odcinkach w czasopiśmie „Przyjaciel”.


Pierwszą książką było Uroczysko – właśnie tu po raz pierwszy pojawiła się postać detektywa – amatora i jednocześnie historyka sztuki pana Tomasza, zwanego – ze względu na jego dziwne i tajemnicze auto – Panem Samochodzikiem.

Seria o Panu Samochodziku obejmuje książki:
Źródła:
Internetowy Klub Nienackofanów
Filmografia
Wikipedia
Encyklopedia szkolna. Język polski. Szkoła podstawowa, klasy IV-VI. Pod redakcją Marty Tomczyk. Kraków, Zielona Sowa, 2006

Więcej o książkach Zbigniewa Nienackiego na stronie Wydawnictwa Gandalf:

Pan Samochodzik i Kapitan Nemo Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i zagadki Fromborka Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i templariusze Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Złota rękawica Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i człowiek z UFO Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Niewidzialni Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Winnetou Zbigniew Nienacki PAN SAMOCHODZIK I KSIĘGA STRACHÓW Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i NIESAMOWITY DWÓR Zbigniew Nienacki PAN SAMOCHODZIK I WYSPA ZŁOCZYŃCÓW Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Fantomas Zbigniew Nienacki Wyspa Złoczyńców Zbigniew Nienacki Niesamowity dwór Zbigniew Nienacki Księga strachów Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic Zbigniew Nienacki



Powrót na stronę Wyspa Złoczyńców