15.11.2011

95. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

 Dzisiaj przypada 95. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza.

Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos urodził się 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej - polski nowelista, powieściopisarz i publicysta pochodzenia tatarskiego. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.


Henryk Sienkiewicz był kawalerem francuskiej Legii Honorowej i członkiem zagranicznym Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności. Jego najbardziej znane dzieła to: Trylogia – Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski, Krzyżacy, Quo vadis, W pustyni i w puszczy, Rodzina Połanieckich oraz opowiadania, między innymi Latarnik i Za chlebem.

Sienkiewicz był bardzo zaangażowanym społecznikiem. W 1901 roku napisał odezwę w obronie dzieci we Wrześni, a w 1906 roku wzywał rodaków ze Stanów Zjednoczonych do pomocy głodującym w Królestwie Polskim. Ufundował stypendium dla literatów żyjących w ciężkich warunkach materialnych, z którego korzystali m.in. Wyspiański, Konopnicka, Przybyszewski i Tetmajer. Założył sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci w Bystrem oraz sfinansował budowę kościoła w Zakopanem. 

Zabierał głos w ważnych sprawach publicznych i politycznych, m.in. wielokrotnie występował przeciw pruskiej polityce germanizacyjnej i żądał autonomii dla Królestwa Polskiego. Po wybuchu I wojny światowej Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii, gdzie organizował pomoc dla ofiar wojny w Polsce.
Na 25-lecie pracy twórczej dostał w darze od społeczeństwa majątek w Oblęgorku koło Kielc. Uniwersytet Jagielloński przyznał mu tytuł doktora honoris causa. 

Zmarł 15 listopada 1916 r. w Vevey w Szwajcarii. Drugi pogrzeb Henryka Sienkiewicza odbył się 27 października 1924 r. w katedrze św. Jana w Warszawie.

Źródło: Wikpedia

Więcej o Sienkiewiczu i jego powieści W pustyni i w puszczy na naszej stronie z lekturami. Zapraszam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz