SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI
12 marca odwiedził bibliotekę ceniony znawca historii Bolesławca, autor publikacji o naszym mieście - pan Zygmunt Brusiło. Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawostkach, związanych z Bolesławcem. Na naszą prośbę, Pan Brusiło przybliżył nam tematykę nazewnictwa ulic.
Wprawdzie znamy nazwy przynajmniej kilkunastu ulic Bolesławca, jednak rzadko zastanawiamy się, skąd się wzięły lub, kim byli ich patroni. Przeglądając plan naszego miasta, można dojść do wniosku, że nadawanie ulicom nazw nie zawsze ma logiczne uzasadnienie. Tak jest np. z ulicą Polną. Nazwa sugeruje, że położona jest na peryferiach, a leży przecież w centrum miasta. Podobne refleksje nasuwają się, kiedy przechodzimy ul. Staroszkolną, na której nigdy nie było szkoły! Skąd, więc nazwa?
Nasz Gość, bardzo zajmująco opowiedział nam o sposobach nadawania nazw ulicom. Często jest to uwarunkowane aktualną sytuacją polityczną, dlatego też niektóre ulice wielokrotnie zmieniały swoje nazwy. Bardzo ciekawe informacje dotyczyły naszych regionalnych patronów. Dowiedzieliśmy się, kim byli niektórzy z nich: Martin Opitz – „ojciec poezji niemieckiej”, Mikołaj Broda - pierwszy burmistrz Bolesławca, czy Bolesław Kubik - pierwszy powojenny burmistrz. Helena i Wincenty Tyrankiewiczowie to zasłużeni nauczyciele bolesławieckiego liceum ogólnokształcącego a Michał Kutuzow - najwybitniejszy wódz rosyjski epoki napoleońskiej, zmarły w naszym mieście.
Największe zainteresowanie wzbudziła, efektownie zaprezentowana przez Pana Zygmunta Brusiło. Przybliżyła nam niespokojne czasy wojen husyckich i bohaterstwo naszych przodków.
Po pamiątkowej fotografii, podziękowaliśmy za wizytę z nadzieją, iż jeszcze się spotkamy i dowiemy więcej o naszym mieście.
Ewa Chojnicka i Martyna Węgrzynowska, klasa 6b
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz