SZKOŁA DLA PRZYSZŁOŚCI
- BIBLIOTECZNY PRZEGLĄD ZAWARTOŚCI CZASOPISM
I PORTALI INTERNETOWYCH
Proponujemy ciekawe artykuły on-line na temat edukacji dla przyszłości, innowacyjnej szkoły, innowacyjnych metod nauczania
Marlena Plebańska, Izabela Kołodziejczyk, Izabela Kula. Wspieranie rozwoju kompetencji kluczowych u gimnazjalistów - projekt e-Akademia Przyszłości. E-mentor nr 1 (38)/2011.
Czy metody nauczania wykorzystywane obecnie w kształceniu dzieci i młodzieży mogą skutecznie rozwijać ich kompetencje kluczowe? Jakie metody są najbardziej efektywne? Jak powinna wyglądać szkoła XXI wieku?
Piotr Wojciechowski. E-sprawdziany - argumenty za i przeciw. E-mentor nr 5 (37)/2010.
Wraz z rozwojem komputeryzacji i e-nauczania sprawdziany elektroniczne stają się coraz bardziej popularne. Entuzjaści uważają, że e-quizy to wymóg naszych czasów, natomiast przeciwnicy twierdzą, że podczas tego typu sprawdzianów oceniany jest tylko wynik końcowy z całkowitym ominięciem toku rozumowania zdającej osoby.
Ewa Palka. Co różni platformy edukacyjne Moodle i OLAT? E-mentor nr 4 (36) / 2010.
W opracowaniu omówione zostały najważniejsze elementy różniące, a także łączące platformy dydaktyczne Moodle i OLAT. Porównanie przeprowadzone zostało z uwzględnieniem aspektów pedagogicznych i technicznych.
Marcin Polak. Sto najważniejszych narzędzi nowoczesnej edukacji 2008. Edunews.pl
Brytyjski instytut Centre for Learning and Performance Technologies (CLPT) przygotował listę najważniejszych narzędzi edukacyjnych. Wyboru dokonało 223 ekspertów z różnych krajów, którzy zajmują się zawodowo tematyką edukacyjną i szkoleniową. Na liście znalazły się zarówno programy komputerowe, jak i narzędzia interaktywne dostępne w Internecie.
Adam Jagiełło-Rusiłowski: Innowacje w szkole, albo wykluczenie w życiu. Edunews.pl
Innowacja w edukacji - zdaniem badaczy tematu, nie ma szans bycia radykalną, dopóki nie stanie się integralną częścia rewolucyjnych zmian społeczno-ekonomicznych (Hess). Jej przyrostowy zatem charakter przebiega dwutorowo: dotyczy zarówno polepszania jakości nauczania, wyrównywania szans edukacyjnych różnych grup społecznych, jak i zwiększania skuteczności systemu zarządzania instytucjami szkoleniowymi czyli lepszego gospodarowania ograniczonymi środkami.
Agnieszka Andrzejczak. Profil na Facebooku, czyli nauczyciel w sieci. Edunews.pl
Portale społecznościowe to hit ostatnich lat - do wyboru są zagraniczne, jak np. Facebook, Bebo, My Space, jak i polskie, np. Grono czy Nasza Klasa. Niby nie ma nic dziwnego w dzieleniu się zdjęciami i w odnajdywaniu starych znajomych. Ale pojawia się pytanie - czy nauczycielom wypada tworzyć ogólnodostępne profile, które łatwo mogą odnaleźć ich uczniowie?
Piotr Peszko. Jak korzystać z WebQuestu? Edunews.pl
WebQuest jest to nowatorska metoda pracy z uczniami wykorzystująca technologię informacyjną. Celem podstawowym tej metody jest przedstawienie nowego sposobu pogłębiania wiedzy wykorzystującego elementy uczenia się zespołowego opartego na idei konstruktywizmu, czyli budowania własnej wiedzy w oparciu o zasoby Internetu.
Zbigniew Osiński: E-learning (e-kształcenie) w edukacji szkolnej. Edunews.pl
Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że w perspektywie kilkunastu lat technologia informacyjna stanie się nieodłącznym elementem życia prywatnego i zawodowego większości ludzi w naszym kręgu cywilizacyjnym. Pozyskiwanie, opracowywanie i wykorzystywanie informacji stanie się częścią typowych codziennych działań.
Więcej innowacji i nowoczesnej edukacji na stronach:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz