Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

24.02.2015

Wybraliśmy książki

W minionym tygodniu wzięliśmy udział w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek. W wyborach wzięło udział 145 uczniów. Każdy z nich  na specjalnej karcie do głosowania wpisał trzy (lub mniej) tytuły i autorów, jego zdaniem, najciekawszych książek.


Najciekawszymi książkami w grupie klas I-III okazały się utwory:
  1. Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren   
  2. Pingu i foka - Wanda Chotomska
  3. Tytus, Romek i A'Tomek - Henryk Jerzy Chmielewski   
  4. Kuba i Buba - Grzegorz Kasdepke    
  5. Piątka z Zakątka - Krystyna Drzewiecka 
  6. Detektyw Pozytywka - Grzegorz Kasdepke   
  7. Franklin - seria - Paulette Bourgeois
  8. Martynka - Wanda Chotomska 
  9. Magiczny domek na drzewie - Mary Pope Osborne    
  10. Do trzech odlicz - Grzegorz Kasdepke   


Uczniowie klas IV-VI swoje głosy oddali na następujące książki:
  1. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia - John Ronald Reuel Tolkien    
  2. Magiczne drzewo. Czerwone krzesło - Andrzej Maleszka  
  3. Władca Pierścieni:  Dwie wieże - John Ronald Reuel Tolkien    
  4. Władca Pierścieni:  Powrót króla - John Ronald Reuel Tolkien    
  5. Eragon - Christopher Paolini   
  6. Opowieści z Narnii - Clive Staples Lewis    
  7. Zwiadowcy - John Flanagan     
  8. Elf Wszechmogący - Marcin Pałasz   
  9. Elfie, gdzie jesteś?! - Marcin Pałasz   
  10. Harry Potter - Joanne Kathleen Rowling    


Nasze szkolne wykazy najciekawszych książek przesłane zostały do organizatorów akcji. Jest to nasz wkład w tworzenie ogólnopolskiego wykazu, który z kolei zostanie przekazany Ministerstwu Edukacji Narodowej.

Patronat nad wyborami objęła pani Minister Edukacji Narodowej
Joanna Kluzik - Rostkowska 

Współpartnerami przedsięwzięcia są
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich 
oraz
Biblioteki Szkolne Online

19.02.2015

ELEMENTARZ PO RAZ TRZECI

W lutym pierwszoklasiści wypożyczają trzecią - wiosenną część elementarza. Kolejne klasy przychodzą do biblioteki szkolnej, oddają część drugą podręcznika i otrzymują następną. Pamiętając o tym, że każda z części elementarza ma służyć kolejnym uczniom klas pierwszych jeszcze przez dwa lata, pierwszoklasiści wiedzą, że podręczniki należy szanować tak, aby ich młodsi koledzy z taką samą przyjemnością sięgali po elementarz.



„Nasz elementarz” ma swoją stronę internetową. Znajduje się tam elektroniczna wersja podręcznika, aą też piosenki i filmami dla dzieci, a także przydatna zakładka dla rodziców (poradnik, ćwiczenia ogólnorozwojowe, propozycje zabaw z dzieckiem).

18.02.2015

PIERWSZOKLASIŚCI W BIBLIOTECE

W styczniu i lutym 2015 roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali przyjęci do grona czytelników. Zwiedzili pomieszczenia biblioteczne i poznali zasady wypożyczania książek, obejrzeli działy przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz sami określili sposoby dbania o książeczki.


W nawiązaniu do minionego Dnia Kota obejrzeli wystawkę "kocich książek", a także poznali powiedzenia związane z kotkami. Wysłuchali zabawnych opowiastek Grzegorza Kasdepke i dowiedzieli się, co oznaczają powiedzenia: Tyle, co kot napłakał, Odwracać kota ogonem i Pogonić komuś kota. Zostali poproszeni  o wykonanie ilustracji do wybranego powiedzonka. Powstanie z nich ciekawa wystawa.


Spotkanie zakończyło się samodzielnym wyborem i wypożyczeniem książek przez najmłodszych czytelników.


17.02.2015

KOCIE OPOWIEŚCI

Przeglądając kalendarz, 17 lutego znajdziecie nietypowe święto - Światowy Dzień Kota. Wszystkie mruczki obchodzą swoje święto w Polsce od 2006 roku dla podkreślenia znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienia ludzi na często trudny koci los.

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, zamieszkały z ludźmi prawie 10 tysięcy lat temu. W Polsce mamy prawie 6 milionów kotów, które żyją w co trzecim domu. Koty są indywidualistami, chodzą swoimi drogami, są niepokorne, tajemnicze i ale zawsze spadają na cztery łapy. /Kocie sprawy/

Czy wiecie, że koty bywają też bohaterami książek? Wybrałam kilka z naszych zbiorów. Zajrzyjcie, może Wam się spodobają.

Przygody Filonka Bezogonka - Gosta Knutsson


Pewnego razu kotek bez ogonka wskoczył do samochodu stojącego na podwórku…
Taki był początek całej serii ciekawych zdarzeń. Przygarnięty przez małą Birgittę, rezolutny Filonek z ciekawością obserwuje świat i przeżywa kolejne przygody – dostaje medal za wybitne zasługi, wyjeżdża na zieloną trawkę, a nawet… odbywa samotną podróż pociągiem w nieznane!
Źródło: http://nk.com.pl/

Przygody kota Filemona - Sławomir Grabowski, Marek Nejman


Na małego ciekawskiego kotka czekają nie lada wyzwania na podwórku i w domu. Wciąż się tyle dzieje – tu myszy harcują, tam podejrzanie kumka żaba, a z lustra wygląda jakieś dziwne stworzenie! Wszędzie trzeba zajrzeć, wszystko obejrzeć, a może nawet – machnąć na coś łapą? 
Źródło: http://nk.com.pl/

Gwiazdko gdzie jesteś? - Holly Webb


Jadzia jest zachwycona, gdy sąsiedzi proszą ją o opiekę nad ich kotką podczas swojego wyjazdu. Dziewczynka cieszy się, że będzie mogła spędzić z piękną Gwiazdką całe ferie świąteczne! Gwiazdka uwielbia zabawy z Jadzią i wkrótce stają się nierozłączne. Dziewczynka nie wie jednak, że Gwiazdka skrywa pewną tajemnicę. Pewnego dnia, mimo że na dworze było zimno i ciemno, kotka opuściła Jadzię oraz jej ciepły, bezpieczny dom, i postanowiła znaleźć sobie jakąś kryjówkę. 

Zagubiona w śniegu - Holly Webb


Pusia rozpaczliwie pragnie mieć własny dom, tak jak jej bracia i siostry, ale najwyraźniej nikt jej nie chce... A potem na farmie pojawia się Ela. Od razu zakochuje się w Pusi i błaga mamę, by pozwoliła jej zabrać kicię, ale mama jest nieubłagana. Nie chce w domu kota. Pusia i Ela mają złamane serce... A Pusia jest przerażona. Co się dzieje z kociętami, których nikt nie chce?... 

Pusia zagubiona kotka  - Holly Webb


Dalszy ciąg przygód Pusi z Zagubionej w śniegu! Ela bardzo kocha swoją kotkę Pusię. Doskonale pamięta, jak bardzo się bała, kiedy kotka zaginęła. Pewnego razu, kiedy Pusia bawi się na śniegu, rozpoczyna się straszliwa zamieć. Wiejący wiatr i padający śnieg zacierają ślady i Pusia gubi drogę do domu.

Porwanie małej Mili - Holly Webb


Tosia zawsze chciała mieć kota, więc jest bardzo podekscytowana, gdy jej rodzina kupuje małą kotkę bengalską. Mila to najpiękniejszy i najmądrzejszy kot, jakiego dziewczynka widziała!
Gdy Tosia słyszy pogłoski o złodziejach kotów grasujących w okolicy, postanawia nie wypuszczać Mili z domu. Kotka jest jednak zbyt energiczna, by mogła za długo usiedzieć w domu. Pewnego dnia Tosia wraca ze szkoły, a kotki nigdzie nie ma. 

Jak się koty urodziły - Papuzińska Joanna


Latem w chacie babci i dziadka zawsze jest pełno gości. Dzieci uwielbiają spędzać u nich wakacje, bo zawsze jest tu jakieś zwierzątko do zaopiekowania, podpatrzenia czy wytropienia. Czasem nawet dziadkowie nie wiedzą, kto to tak tupie nocami na strychu i czyja jest ta nora w rabatce. 

Koty, czyli historie z pewnego podwórka - Melania Kapelusz


Zupełnie zwyczajne podwórko, na którym dzieją się rzeczy tak niezwykłe jak jego mieszkańcy. Bo czy to nie dziwne, gdy kot uczy się latać, albo gdy złota rybka nie chce spełnić trzech życzeń? Choć w kocim świecie, jak to w bajce, zdarzają się niesamowite historie, czytelnicy odnajdą w nich wiele znajomych sytuacji. 

WIECZORYNKI Z KOTEM MIŚKIEM - Anna Onichimowska


Przezabawna opowieść dla dzieci i ich zabieganych rodziców, o sile marzeń, dla których warto żyć. 
Kot Misiek przemierza lądy i morza w poszukiwaniu wyśnionej rudej koteczki, aby ostatecznie spotkać ją po drugiej stronie komina, spod którego wyruszył.

Kot w butach


Najbardziej znana bajka o sprytnym i pomysłowym kocie.

Kocie historie - Tomasz Trojanowski


Czy kot może ściągnąć futro, na przykład kiedy wybiera się do filharmonii, miejsca, które wymaga specjalnego stroju? Czy kotu wolno odwiedzać McDonald'sa i pałaszować przy stoliczku hamburgera? Czy kotu należy się jego własna, bielutka i opasła lodówka z dobrze wyposażonym wnętrzem? Trzecia część fantastycznych, przygód Dużego, Julki i ich trzech kotów.

KOT, KTÓRY PATRZYŁ NA KSIĘŻYC - Natalia Usenko


Ciepły i zarazem zabawny tomik wierszy, którego bohaterami są między innymi zapracowany księżyc, kot zapatrzony w księżyc, węgorz, który uwielbiał słoną wodę, rodzinka na majówce, gawron w żółtych spodniach czy olbrzymka, która chciała pożreć dwie słodkie dziewczynki. 

A jeżeli kubicie malowanie to spróbujcie narysować kocurka. Pomoże Wam w tym instrukcja zamieszczona na stronie Zły kocurek.


16.02.2015

CZYTANIE JEST PRZYGODĄ

„Moje książki wędrują pomiędzy rzesze, niechże przeto grzeją, lecz niech nie straszą i nie burzą naiwnej prostej wiary w serce człowieka”
Kornel Makuszyński, „Awantura o Basię”

Jeśli znasz i lubisz książki Kornela Makuszyńskiego to masz możliwość wykazania się ich znajomością. Jeśli nie znasz, to jest okazja do zapoznania się z twórczością pisarza, który tworzył dla dzieci bardzo pogodne, wesołe i pasjonujące książki.

Po przeczytaniu jednej (lub kilku) książki możesz wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Twórczości Kornela Makuszyńskiego CZYTANIE JEST PRZYGODĄ. Masz czas do 25 marca 2015 r.

Tematy prac konkursowych:

  1. Na początku to była tylko książka. Po przeczytaniu stała się moim ulubionym dziełem Kornela Makuszyńskiego.
  2. List do Kornela Makuszyńskiego zawierający podziękowanie za literacką kreację wybranego bohatera jego książki.
  3. „Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa”. Czy myśl Kornela Makuszyńskiego znajduje odzwierciedlenie w moim życiu?

Więcej informacji na stronie organizatora konkursu.

Przypomnijmy sobie przy okazji kim był i jakie książki napisał Kornel Makuszyński.

Kornel Makuszyński (ur. 8 stycznia 1884 w Stryju, zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem) – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury.

Przygody Koziołka Matołka


Przygody koziołka, który w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie "kozy kują" popada w liczne tarapaty na lądzie, morzu, w dalekich i egzotycznych krajach. 

Wejdźcie do bajkowego świata Koziołka Matołka.



Starsi mogą sięgnąć np. po 

Szatana z siódmej klasy 

Głównym bohaterem książki jest Adam Cisowski, mądry i logicznie myślący chłopiec z żyłką detektywistyczną. 
Powieść opowiada o tajemnicy z czasów wojen napoleońskich – zagadce, którą Adaś, wraz z rodziną Gąsowskich będzie musiał rozwiązać.
Wikipedia Foto

O książce

Zobacz, co o książce sądzą Wasi koledzy - wejdź na naszą stronę

Szatan z siódmej klasy w portalu Kulturalna Polska


O filmie

 Książka została dwukrotnie sfilmowana. Obejrzyjcie początek najnowszej adaptacji. Więcej na stronie Filmpolski.pl



Więcej o Autorze

Obejrzyjcie prezentację o autorze powieści - Kornelu Makuszyńskim.

Źródło własne

A znacie inne książki K. Makuszyńskiego?
 Znajdziecie ich wiele w naszej bibliotece, np.:

  
http://www.empik.com/szukaj/produkt?author=Makuszy%C5%84ski+Kornel

 Zapraszam.

15.02.2015

KONKURS A to moja bajka właśnie...

Miej­ska Bi­blio­te­ka Pu­blicz­na we Wro­cławiu i Biuro Wro­cławskich Pro­mocji Do­brych Ksią­żek o­gła­sza czwartą edycję ogólnopolskiego kon­kursu „A to moja bajka wła­śnie” na na­pi­sanie au­tor­skiej bajki lub baśni. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

Prace w for­mie e­lek­tro­nicz­nej na­le­ży prze­słać do 15 kwietnia 2015 r.

Na­gro­dami w kon­kursie „A to moja bajka wła­śnie” są:
a) czytniki,
b) książ­ki.
Regulamin konkursu

11.02.2015

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego proponuję Wam kilka gier, dzięki którym macie okazję sprawdzić swoją znajomość języka polskiego.

Słowo do słowa

Wybierz wyrazy, które utworzą poprawne rozwiązanie (możesz ustawić je w dowolnej kolejności). Jeśli pomylisz się trzy razy, wrocisz na pierwszy poziom gry.


Ortograficzny pejzaż 

Teraz ortografia. Namalujcie ortograficzny pejzaż zaznaczając prawidłowe odpowiedzi. 


Zabawy ze słowami

W Ministerstwie Książki pobawcie się słowami.


Ortograficzny wiatrak

Kolejne zadanie ortograficzne


Zabawy słowne

Na koniec mnóstwo zabaw z polskimi słowami. Zapraszam.



Komu udało się przejść wszystkie gry? 
Pochwalcie się w komentarzu.

Wybieramy Książki

Od poniedziałku bierzemy udział w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek.

Przeprowadzone badania  wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, więc redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.

W naszej szkole wybory potrwają do 13 lutego 2015 r. Każdy uczeń może wziąć w nich udział - otrzyma kartę do głosowania, na której wpisze trzy tytuły i autorów, jego zdaniem, najciekawszych książek.

Po wyborach sporządzimy szkolny wykaz najciekawszych książek, który prześlemy do organizatorów akcji. To będzie nasz wkład w tworzenie ogólnopolskiego wykazu, który z kolei zostanie przekazany Ministerstwu Edukacji Narodowej.

Kto jeszcze nie głosował, ma szansę to zrobić do piątku. Zapraszam!


Patronat nad wyborami objęła pani Minister Edukacji Narodowej
Joanna Kluzik - Rostkowska 

Współpartnerami przedsięwzięcia są
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich 
oraz
Biblioteki Szkolne Online

10.02.2015

Dzień Bezpiecznego Internetu.

10 lutego 2015  już po raz 11 obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).

Hasło tegorocznych obchodów „Razem tworzymy lepszy Internet” podkreśla, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który możemy wykorzystać zarówno w nauce, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

Uwaga konkurs!

Nasza szkoła, jak co roku, również włączyła się do obchodów święta. Zapoznajcie się z materiałami informacyjnymi i weźcie udział w konkursie multimedialnym i plastycznym "Razem tworzymy lepszy Internet".

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy na temat „Razem tworzymy lepszy Internet” w dowolnej kategorii:
  • praca plastyczna w dowolnej technice
  • plakat w dowolnej technice formatu A1
  • plakat elektroniczny w programie Glogster
  • komiks, historyjka obrazkowa na kartce formatu A4
  • komiks elektroniczny w dowolnym progtamie
  • prezentacja multimedialna (pamiętajcie o podaniu źródła)
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.Każda praca musi być opisana: imię nazwisko, klasa. Prace należy złożyć do 27 lutego u nauczycieli informatyki lub nauczycieli bibliotekarzy.



Wszelkie informacje na temat bezpieczeństwa w Internecie możesz znaleźć na stronach internetowych:
Zdjęcia i informacje: http://saferinternet.pl/pl/materialy-dbi-do-pobrania

8.02.2015

Czytelnicy semestru

Przedstawiam wyniki czytelnictwa w pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego.

Najlepszymi czytelnikami semestru zostały Karolina Chlastawa z klasy 3b i Wiktoria Biegacz oraz Karina Brzezińska z z klasy 4c.



 Najwięcej książek wypożyczyły klasy 2a, 2b i 3a (klasy I-III) oraz 4c, 4d i 6c (klasy IV-VI).


Gratuluję zwyciezcom i wszystkich zapraszam do biblioteki.