23.04.2015

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, święto zainaugurowane w Barcelonie w 1995 roku przez UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto.

Datę tę wybrano nieprzypadkowo. 23 kwietnia to wyjątkowa data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy, jak np. Miguel de Cervantes i William Shakespeare.

W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami, mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. Do dzisiaj w Hiszpanii każdy kupujący książkę dostaje w prezencie różę. Ten zwyczaj przejęły też polskie księgarnie.

Na całym świecie organizowane są konferencje, debaty związane z książkami i czytelnictwem, uroczystości wręczenia nagród literackich czy spotkania autorskie.

My także możemy wziąć w udział w niektórych, np. zagłosować na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2014. Można to zrobić tutaj.


Można także prześledzić historię książki przygotowaną przez Publio.pl i wziąć udział w towarzyszącym jej konkursie.


Pracownicy bibliotek z całej Polski mogą wziąć udział w konkursie Po nitce do... książki!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz