20.03.2015

Mamy wiosnę!

Dzisiaj jest 79 dzień roku, początek astronomicznej wiosny. Będziemy się nią cieszyć 92 dni. Dzień potrwa 12 godz. 7 min i jest krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 39 min oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godz. i 25 min.

Wybierzcie się na spacer z aparatem fotograficznym i poszukajcie wiosennych znaków w naszym mieście. Z przyjemnością zamieszczę Wasze zdjęcia na naszej stronie internetowej. Czekam na nie w bibliotece lub pod adresem: bibliotekabol@wp.pl

W tym roku pierwszego dnia wiosny możemy także obserwować niecodzienne zjawisko jakim jest zaćmienie Słońca, w Polsce - częściowe. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 9.39 w południowo-zachodniej części Polski i będzie trwało do godz. 12.12 w północno-wschodniej części kraju.

Z tej podwójnej okazji wyszukiwarka Google opublikowała taką animację:Z nadejściem wiosny jest związany ludowy zwyczaj topienia Marzanny, o którym już w XV wieku pisał Jan Długosz w „Kronikach”. Obrzęd topienia słomianej kukły wyobrażał symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła. Dawniej towarzyszące mu obrzędy magiczne miały wnieść do domu energię i radość życia oraz zapewnić urodzaj i powodzenie na cały rok.

W wielu kalendarzach pierwszy dzień wiosny jest jednocześnie pierwszym dniem roku. Po chińsku brzmi on „czun-wang-jue”, co znaczy „miesiąc księcia wiosny. W starożytnym Rzymie, Nowy Rok rozpoczynał się wiosną, a pierwszym miesiącem roku był marzec, stąd „idy marcowe”.


Polskie słowo „wiosna” ma długie korzenie, bowiem „ves” oznaczało jasność, światło i radość. Pierwszy kwiat wiosenny to prymula, czyli pierwiosnek.

A to nasza wiosenna animacja.Zapraszam też do obejrzenia prezentacji o polskich wiosennych zwyczajach.

1 komentarz:

  1. Pani Tereso, piękna, bajkowa animacja. Googlografika też świetna, zachwyciłam się gdy tylko otworzyłam komputer. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń