Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

17.02.2015

KOCIE OPOWIEŚCI

Przeglądając kalendarz, 17 lutego znajdziecie nietypowe święto - Światowy Dzień Kota. Wszystkie mruczki obchodzą swoje święto w Polsce od 2006 roku dla podkreślenia znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienia ludzi na często trudny koci los.

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, zamieszkały z ludźmi prawie 10 tysięcy lat temu. W Polsce mamy prawie 6 milionów kotów, które żyją w co trzecim domu. Koty są indywidualistami, chodzą swoimi drogami, są niepokorne, tajemnicze i ale zawsze spadają na cztery łapy. /Kocie sprawy/

Czy wiecie, że koty bywają też bohaterami książek? Wybrałam kilka z naszych zbiorów. Zajrzyjcie, może Wam się spodobają.

Przygody Filonka Bezogonka - Gosta Knutsson


Pewnego razu kotek bez ogonka wskoczył do samochodu stojącego na podwórku…
Taki był początek całej serii ciekawych zdarzeń. Przygarnięty przez małą Birgittę, rezolutny Filonek z ciekawością obserwuje świat i przeżywa kolejne przygody – dostaje medal za wybitne zasługi, wyjeżdża na zieloną trawkę, a nawet… odbywa samotną podróż pociągiem w nieznane!
Źródło: http://nk.com.pl/

Przygody kota Filemona - Sławomir Grabowski, Marek Nejman


Na małego ciekawskiego kotka czekają nie lada wyzwania na podwórku i w domu. Wciąż się tyle dzieje – tu myszy harcują, tam podejrzanie kumka żaba, a z lustra wygląda jakieś dziwne stworzenie! Wszędzie trzeba zajrzeć, wszystko obejrzeć, a może nawet – machnąć na coś łapą? 
Źródło: http://nk.com.pl/

Gwiazdko gdzie jesteś? - Holly Webb


Jadzia jest zachwycona, gdy sąsiedzi proszą ją o opiekę nad ich kotką podczas swojego wyjazdu. Dziewczynka cieszy się, że będzie mogła spędzić z piękną Gwiazdką całe ferie świąteczne! Gwiazdka uwielbia zabawy z Jadzią i wkrótce stają się nierozłączne. Dziewczynka nie wie jednak, że Gwiazdka skrywa pewną tajemnicę. Pewnego dnia, mimo że na dworze było zimno i ciemno, kotka opuściła Jadzię oraz jej ciepły, bezpieczny dom, i postanowiła znaleźć sobie jakąś kryjówkę. 

Zagubiona w śniegu - Holly Webb


Pusia rozpaczliwie pragnie mieć własny dom, tak jak jej bracia i siostry, ale najwyraźniej nikt jej nie chce... A potem na farmie pojawia się Ela. Od razu zakochuje się w Pusi i błaga mamę, by pozwoliła jej zabrać kicię, ale mama jest nieubłagana. Nie chce w domu kota. Pusia i Ela mają złamane serce... A Pusia jest przerażona. Co się dzieje z kociętami, których nikt nie chce?... 

Pusia zagubiona kotka  - Holly Webb


Dalszy ciąg przygód Pusi z Zagubionej w śniegu! Ela bardzo kocha swoją kotkę Pusię. Doskonale pamięta, jak bardzo się bała, kiedy kotka zaginęła. Pewnego razu, kiedy Pusia bawi się na śniegu, rozpoczyna się straszliwa zamieć. Wiejący wiatr i padający śnieg zacierają ślady i Pusia gubi drogę do domu.

Porwanie małej Mili - Holly Webb


Tosia zawsze chciała mieć kota, więc jest bardzo podekscytowana, gdy jej rodzina kupuje małą kotkę bengalską. Mila to najpiękniejszy i najmądrzejszy kot, jakiego dziewczynka widziała!
Gdy Tosia słyszy pogłoski o złodziejach kotów grasujących w okolicy, postanawia nie wypuszczać Mili z domu. Kotka jest jednak zbyt energiczna, by mogła za długo usiedzieć w domu. Pewnego dnia Tosia wraca ze szkoły, a kotki nigdzie nie ma. 

Jak się koty urodziły - Papuzińska Joanna


Latem w chacie babci i dziadka zawsze jest pełno gości. Dzieci uwielbiają spędzać u nich wakacje, bo zawsze jest tu jakieś zwierzątko do zaopiekowania, podpatrzenia czy wytropienia. Czasem nawet dziadkowie nie wiedzą, kto to tak tupie nocami na strychu i czyja jest ta nora w rabatce. 

Koty, czyli historie z pewnego podwórka - Melania Kapelusz


Zupełnie zwyczajne podwórko, na którym dzieją się rzeczy tak niezwykłe jak jego mieszkańcy. Bo czy to nie dziwne, gdy kot uczy się latać, albo gdy złota rybka nie chce spełnić trzech życzeń? Choć w kocim świecie, jak to w bajce, zdarzają się niesamowite historie, czytelnicy odnajdą w nich wiele znajomych sytuacji. 

WIECZORYNKI Z KOTEM MIŚKIEM - Anna Onichimowska


Przezabawna opowieść dla dzieci i ich zabieganych rodziców, o sile marzeń, dla których warto żyć. 
Kot Misiek przemierza lądy i morza w poszukiwaniu wyśnionej rudej koteczki, aby ostatecznie spotkać ją po drugiej stronie komina, spod którego wyruszył.

Kot w butach


Najbardziej znana bajka o sprytnym i pomysłowym kocie.

Kocie historie - Tomasz Trojanowski


Czy kot może ściągnąć futro, na przykład kiedy wybiera się do filharmonii, miejsca, które wymaga specjalnego stroju? Czy kotu wolno odwiedzać McDonald'sa i pałaszować przy stoliczku hamburgera? Czy kotu należy się jego własna, bielutka i opasła lodówka z dobrze wyposażonym wnętrzem? Trzecia część fantastycznych, przygód Dużego, Julki i ich trzech kotów.

KOT, KTÓRY PATRZYŁ NA KSIĘŻYC - Natalia Usenko


Ciepły i zarazem zabawny tomik wierszy, którego bohaterami są między innymi zapracowany księżyc, kot zapatrzony w księżyc, węgorz, który uwielbiał słoną wodę, rodzinka na majówce, gawron w żółtych spodniach czy olbrzymka, która chciała pożreć dwie słodkie dziewczynki. 

A jeżeli kubicie malowanie to spróbujcie narysować kocurka. Pomoże Wam w tym instrukcja zamieszczona na stronie Zły kocurek.


0 komentarze:

Prześlij komentarz