Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

25.01.2015

Wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej

Dzisiaj obchodzi urodziny pani Małgorzata Strzałkowska, ilustratorka i autorka książek dla dzieci.

Zadebiutowała w Świerszczyku w 1987 r. Zajmuje czołowe miejsce w polskiej literaturze dla dzieci, obok autorów tej miary co Tuwim czy Brzechwa. Napisała ponad sto książek. Jest autorką tekstów na ubrania marki Endo oraz bajek, piosenek i scenariuszy dla TVP1 (Jedyneczka, Budzik, Babcia Róża i Gryzelka). Współpracowała lub współpracuje z czasopismami: Świerszczyk, Dziecko, Miś, Pentliczek, Ciuchcia, Nasz Maks, Skarb malucha. Jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach i antologiach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

W naszej bibliotece znajdziecie bardzo dużo książek i książeczek, które napisała (część z nich także zilustrowała) pani Małgorzata Strzałkowska. Są wśród nich:

Zielony i Nikt


Książka przenosi czytelnika daleko, daleko stąd, za siódmą górę i dziesiątą rzekę, gdzie rósł wielki, gęsty las… „W środku lasu, na porośniętej mchem polanie, znajdowała się stara studnia. (…) Na dnie starej, wyschniętej studni mieszkał Nikt. Nie wiadomo, skąd się tu wziął. Po prostu był i już. Nie opuszczał nigdy swojej kryjówki i chyba nawet nie wiedział, że istnieje coś poza nią. Studnia była całym jego światem”. Jednak pewnego ranka do studni zajrzał Zielony…

Źródło: http://bajkizbajki.pl/

Wierszyki łamiące językiWierszyki łamiące języki to tom pełen szalonych rymów, wymagających językowego mistrzostwa, by nie potykać się w trakcie czytania. Książeczka w dowcipnie opisuje zwierzęta, tak duże i egzotyczne, jak i te ledwo widoczne, bardzo znane jak kotek czy królik i mniej znane, takie jak bzyg czy trznadel.

Źródło: http://mediarodzina.pl/

RADY NIE OD PARADY CZYLI WIERSZYKI Z MORAŁEM 


Każdy z Was pragnie być lubiany i szanowany przez inne dzieci. Każdy chce być popularny wśród kolegów i marzy o tym, aby obdarzyli go oni swoją przyjażnią, uznaniem i podziwem. Wiersze zawierają cenne rady i wskazówki, jak to wszystko osiągnąć. Każdy z nich kończy się morałem, czyli krótką mądrością podpowiadającą, co jest w życiu ważne i co trzeba robić, żeby inni ludzie nas lubili. Przeczytajcie te wierszyki z morałem, a przekonacie się, że osiągnięcie takiego celu nie jest wcale trudne.

Źródło: http://www.gandalf.com.pl

Skarb Arubaby 


Wakacje Tomka i Oli spędzane w starym wiejskim domku wujka Anatola przynoszą ciąg niezwykłych zdarzeń, których kulminacją jest odnalezienie skarbu legendarnego wodza piratów. 

Źródło: http://lubimyczytac.pl/


0 komentarze:

Prześlij komentarz