Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

24.10.2014

Książki Wandy Chotomskiej

Z okazji urodzin pani Wandy Chotomskiej, poetki, dziennikarki, autorki słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, oraz, przede wszystkim utworów dla dzieci, laureatki Orderu Uśmiechu przypomnijmy sobie kulka książek solenizantki.

Wanda Chotomska jest autorką ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, wydała liczne zbiory wierszy i opowiadań, m.in.: Wiersze pod psemMoja babcia gra na trąbieAbecadło w rymy wpadłoKram z literamiWiersze dla dzieciDzieci pana AstronomaMuzyka pana ChopinaDlaczego cielę ogonem mieleLegendy polskieOd rzeczy do rzeczyPodróże na piórzePięciopsiaczki. (Wikipedia)

Foto: PapilonDzieci pana Astronoma

Źródło: Lubimy czytać

Kiedy astronom zostaje ojcem, ma kłopot - nie wie, jak nazwać dzieci, ponieważ twierdzi, że wszystkie imiona są nieładne. Ale bohater utworu Wandy Chotomskiej bez wahania nazywa swoje dzieci Teleskopkiem i Teleskopką. Opowiada dzieciom o Układzie Słonecznym i zaraża miłością do astronomii.

Dlaczego cielę ogonem miele?

Posłuchaj wiersza czytanego przez Piotra Fronczewskiego.


Legenda o Warsie i Sawie


Źródło: Literatura


Polecam Wam także niezwykle wesołą książeczkę, zatytułowaną
"Moja babcia gra na trąbie".Książka opowiada o szczęśliwym mieście, którego mieszkańcy jedzą tylko świeżuteńki, pachnący chleb, w dzienniku „Co słychać?” czytają o samych podnoszących na duchu wiadomościach, a w szkole dzieci uczą się jak z nut – bo wszystkie zeszyty mają w pięciolinię!
Jednak nagle w miasteczku pojawia się straszny król Ponuras, który szybko zaprowadza swoje smutne, rządy. Dzięki Babci nie trwają one długo ...
Przeczytajcie i dowiedzcie się, jak babcia poradziła sobie z Ponurasem.
Zapraszam do biblioteki.


Na koniec proponuję Wam kilka zabaw inspirowanych utworami Wandy Chotomskiej.

Co wiesz o Warszawie?

Źródło własne

Czy znasz te miejsca?

Źródło własne

Prawda czy fałsz?

Wskaż właściwą odpowiedź i zagrajZOO

Teleskopka i Teleskopek poszli zwiedzić ZOO. Zobaczyli dużo różnych zwierząt. Pomóż im je uporządkować. Dopasuj obrazek do nazwy zwierzęcia.

Źródło własne


Znaki Zodiaku

Poniższy tekst pochodzi z lektury "Dzieci Pana Astronoma". Wpisz brakujące znaki Zodiaku. Jeśli masz trudności, zajrzyj do tekstu.Powodzenia!

Źródło własne

0 komentarze:

Prześlij komentarz