Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

07.09.2014

Magiczne książki Marii Krüger

Wczoraj minęła 110. rocznica urodzin Marii Krüger (1904-1999), pisarki, autorki słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych, baśni i opowiadań dla dzieci

Maria Krüger debiutowała w 1928 w „Płomyczku”. Pisała również do czasopism: „Świerszczyk”, „Płomyk” oraz przedwojennych: „Dziatwa”, „Słonko” i „Poranek”. Podczas okupacji współdziałała z grupą „Epoka”. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim.

Wymyśliła znaną telewizyjną audycję „Miś z okienka”, do której długo pisała teksty.

Jej najbardziej znana książka dla dzieci to Karolcia, przetłumaczona na kilka języków.


Rzadko kiedy 9-letnia osoba może wywołać taki galimatias! Karolci to się udało! Wszystko za sprawą niebieskiego koralika, który znalazła w szparze podłogi. Dziewczynka szybko przekonała się, że spełnia on wszystkie życzenia swego właściciela, ale musiała być bardzo uważna, bo chrapkę na niego miała też zła czarownica Filomena.

Ukazała się także część druga magicznych przygód Karolci, pt. Witaj Karolciu!Znana już nam z pierwszej części bohaterka wchodzi w posiadanie innego magicznego przedmiotu - niebieskiej kredki. Wszystko, co narysuje za jej pomocą, natychmiast pojawia się w świecie realnym. Karolcia i jej przyjaciel Piotr znów przeżywają wiele fantastycznych przygód i toczą walkę ze złą wiedźmą Filomeną.

Wśród młodzieży popularna jest powieść pt. Godzina pąsowej róży, która doczekała się adaptacji filmowej i radiowej.


Szesnastoletnia Ania z powojennej Warszawy, za sprawą swojej babki zostaje przeniesiona o sto lat w przeszłość. Wynika z tego wiele zabawnych sytuacji - dla dziewczyny tamten świat wydaje się śmieszny i nieżyciowy, a ona sama zyskuje opinię osoby postrzelonej i dziwacznej. Żyjąc w świecie przeszłości Ania przeżywa romantyczną przygodę zakochując się w pewnym  chłopaku.

Inne książki Marii Krüger w naszej bibliotece

Apolejka i jej osiołek


Na samej górze bardzo wysokiej wieży mieszka księżniczka Apolejka. Czeka i wypatruje księcia, który po nią przybędzie. Pod wieżą, na podwórku, stoi zaczarowana studnia. Kto napije się z niej wody, zamienia się w osła ...

Dar rzeki Fly


Zbiór baśni i legend afrykańskich, azjatyckich i australijskich.

Gdyby nie te grymasy


Opowiastka ukazująca historię początków świata, kiedy to zwierzęta wybierały sobie głos, którym będą się komunikować. Wszystkie były nad wyraz zdecydowane i niekłopotliwe, tylko ryby nie mogły nic odpowiedniego dla siebie wybrać.

Klimek i Klementynka


Jest to powieść historyczna z czasów Powstania Kościuszkowskiego. Bohaterami powieści są bliźnięta, Klimek i Klementynka, które bezpośrednio uczestniczyły w wydarzeniach.

Królewna Śnieżka


Najbardziej znane polskie wydanie historii o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach z pięknymi ilustracjami Jana Marcina Szancera.

Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć!


Jacek Kosmala to uczeń piątej klasy, łobuz i chuligan dokuczający słabszym kolegom i zwierzętom. Pewnego dnia, za sprawą tajemniczego Balonikarza, chłopiec zostaje zamieniony w niedużego żółtego jamnika. Teraz na własnej skórze może się przekonać, jaki jest los bezbronnego krzywdzonego zwierzęcia.

To my! Dwa kapciuszki!


Opowieść o tym, co robią kapciuszki, kiedy dzieci wychodzą z domu. Na przykład nowe kapciuszki Gosi są ciekawe świata i lubią przygody.

Źródła:

  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Krüger
  • http://lubimyczytac.pl/autor/6371/maria-kr-ger
  • http://www.empik.com/
  • skany okładek


1 komentarze:

Przydatna strona dla klasy podstawowej

Prześlij komentarz