Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

20.03.2014

Przyszła wiosna!

Dzisiaj jest 80 dzień roku, początek astronomicznej wiosny. Będziemy się nią cieszyć 92 dni. Wybierzcie się na spacer z aparatem fotograficznym i poszukajcie wiosennych znaków w naszym mieście. Z przyjemnością zamieszcę je na naszej stronie internetowej. Czekam na zdjęcia w bibliotece lub pod adresem: bibliotekabol@wp.pl


Z nadejściem wiosny jest związany ludowy zwyczaj topienia Marzanny, o którym już w XV wieku pisał Jan Długosz w „Kronikach”. Obrzęd topienia słomianej kukły wyobrażał symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła. Dawniej towarzyszące mu obrzędy magiczne miały wnieść do domu energię i radość życia oraz zapewnić urodzaj i powodzenie na cały rok.

W wielu kalendarzach pierwszy dzień wiosny jest jednocześnie pierwszym dniem roku. Po chińsku brzmi on „czun-wang-jue”, co znaczy „miesiąc księcia wiosny. W starożytnym Rzymie, Nowy Rok rozpoczynał się wiosną, a pierwszym miesiącem roku był marzec, stąd „idy marcowe”.


Polskie słowo „wiosna” ma dlugie korzenie, bowiem „ves” oznaczało jasność, światło i radość. Pierwszy kwiat wiosenny to prymula, czyli pierwiosnek.

Tak wiosnę witają szkolni Mistrzowie Kodowania.Zapraszam też do obejrzenia prezentacji o polskich wiosennych zwyczajach.

0 komentarze:

Prześlij komentarz