Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

01.01.2014

Urodziny twórcy Pana Samochodzika

Dzisiaj mija 85. rocznica urodzin Zbigniewa Nienackiego, właśc. Zbigniew Tomasz Nowicki (1929 – 1994), prozaika, dziennikarza, autora powieści dla dzieci i młodzieży o tematyce przygodowo-sensacyjnej, m.in. cyklu o przygodach Pana Samochodzika.


Zadebiutował w wieku 17 lat. Największą sławę przyniosła mu seria powieści dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Pracował w licznych gazetach i czasopismach. W 1997 roku zamieszkał na stałe w urokliwej wsi Jerzwałd. Zadebiutował powieścią Związek poszukiwaczy skarbów drukowaną w odcinkach w czasopiśmie „Przyjaciel”.


Pierwszą książką było Uroczysko – właśnie tu po raz pierwszy pojawiła się postać detektywa – amatora i jednocześnie historyka sztuki pana Tomasza, zwanego – ze względu na jego dziwne i tajemnicze auto – Panem Samochodzikiem.

Seria o Panu Samochodziku obejmuje książki:
Pierwsza powieść, w której pan Tomasz, dzięki odziedziczonemu po wuju wehikułowi, nosi przezwisko "Pan Samochodzik" to Wyspa Złoczyńców.


Akcja powieści rozgrywa się nad brzegiem Wisły oraz na tytułowej wyspie, w okolicach Torunia i Ciechocinka. Pan Samochodzik poszukuje ukrytych tam podczas wojny zbiorów muzealnych. Okazuje się, że wcześniej ktoś je odnalazł, przeniósł w inne miejsce i usiłuje sprzedać. Trop pokazuje że mogła to być tamtejsza banda przestępców Barabasza. Dużą pomoc w szukaniu zbiorów okazują Tomaszowi harcerze z pobliskiego obozu. /Wikipedia/

Więcej o książkach Zbigniewa Nienackiego na stronie Wydawnictwa Gandalf:

Pan Samochodzik i Kapitan Nemo Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i zagadki Fromborka Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i templariusze Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Złota rękawica Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i człowiek z UFO Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Niewidzialni Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Winnetou Zbigniew Nienacki PAN SAMOCHODZIK I KSIĘGA STRACHÓW Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i NIESAMOWITY DWÓR Zbigniew Nienacki PAN SAMOCHODZIK I WYSPA ZŁOCZYŃCÓW Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i Fantomas Zbigniew Nienacki Wyspa Złoczyńców Zbigniew Nienacki Niesamowity dwór Zbigniew Nienacki Księga strachów Zbigniew Nienacki Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic Zbigniew Nienacki

Źródła:
Internetowy Klub Nienackofanów
Filmografia
Wikipedia
Encyklopedia szkolna. Język polski. Szkoła podstawowa, klasy IV-VI. Pod redakcją Marty Tomczyk. Kraków, Zielona Sowa, 2006

0 komentarze:

Prześlij komentarz