06.12.2013

Mikołaj i Mikołajek zapraszają do zabawy

Kim był Święty Mikołaj? Zastanawialiście się kiedyś?

Święty Mikołaj urodził się w III wieku w portowym mieście Patara, położonym nad Morzem Śródziemnym. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Tak np. ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. Wybrany na biskupa miasta Miry podbił sobie serca wiernych troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu jeszcze chwały. Dożył sędziwego wieku i po długich latach rządów odszedł 6 grudnia ok. 345 – 352 r. /Źródło: http://www.parafia-bolechowo.pl/index.php?q=5&id_akt=161&page=2/Mikołajki z Mikołajkiem

Zapraszam też do spędzenie święta z najpopularniejszym literackim Mikołajem - bohaterm cyklu książek Mikołajek R. Goscinnego i J.J. Sempé. Na naszej stronie Lubimy lektury oprocz książek znajdziecie także zabawy z Mikołajkiem.

http://www.znak.com.pl/wirtualnaksiazka,id,3461

Zabawy z Mikołajem

Mam dla Was mikołajkowe prezenty - gry i zabawy z Mikołajem.

Zrób sobie Mikołaja

tak
Autor: Javier Caboblanco Brasero

lub tak
Autor: Joanna Palińska

Rozwiąż krzyżówkę

Autor: Monika Walkowiak. Adres: http://learningapps.org/watch?v=pn0dt2tmk

Pokoloruj Mikołaja

http://www.stnicholascenter.org/pages/coloring-book/

Zagraj w kółko i krzyżyk

http://www.stnicholascenter.org/pages/tic-tac-toe/


Zagraj w mikołajowe gry

W różnych miejscach domu Mikołaja znajdziecie bardzo dużo gier.
Klikajcie i grajcie. Powodzenia!

http://www.santagames.net/santa/living-room.htmZwyczaje związane ze Św. Mikołajem 
różnią się w poszczególnych krajach:

We Francji – Pere Noel zastępuje Mikołaja. Jest nim dziadek z białą brodą, którego imię przetłumaczyć można jako „bożonarodzeniowy ojciec”.

W Szwecji – skrzat roznosi podarki. Święty Mikołaj zniknął ze Szwecji już w XVI w. Zastąpił go karłowaty skrzat Jultomte, który zjawia się w Wigilię z workiem pełnym prezentów dla grzecznych dzieci..

W Holandii – Mikołaj przypływa statkiem. Uroczyste powitanie gościa z krainy wiecznych śniegów odbywa się 6 grudnia w porcie Schevingen w pobliżu Hagi. Od tego dnia zaczyna się świętowanie i obdarowywanie.

W Hiszpanii – dzieci piszą listy do Mikołaja. Prezenty dostają 6 grudnia. Puste skarpety, które wieszają przy łóżku lub przy kominku, Św. Mikołaj napełnia prezentami. Podobnie jest w Anglii - z tym, że dzieci dostają tam upominki w Wigilię.

W Belgii – Mikołaj zjawia się 5 grudnia i napełnia prezentami wystawione przez dzieci buty i koszyki. Dzieci ustawiają wokół domu siano, marchew i ziemniaki, czyli poczęstunek dla konia, którym przyjeżdża Św. Mikołaj.

Czechy i Słowacja – Mikulas pojawia się 6 grudnia. Spływa po złotej nitce rozciągniętej między niebem i ziemią. Towarzyszą mu anioł i czart – zły duch. 
 Źródło: Wikipedia