20.11.2013

Cudowna podróżDziś mija 155. rocznica urodzin Selmy Lagerlöf (1858-1940), szwedzkiej pisarki, laureatki Nagrody Nobla, autorki książki dla dzieci pt. Cudowna podróż.


Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XIX wieku. Główny bohater opowiadania – 14-letni Nils Holgersson początkowo mieszka z rodzicami w wiosce w Skanii na południu Szwecji. Chłopiec ma zły charakter, nie słucha rodziców i dręczy zwierzęta. Pewnego dnia, kiedy Nils nie chce pójść z rodzicami do kościoła, ojciec pozwala mu nie iść, lecz nakazuje przeczytać wskazany fragment z Biblii. Chłopiec zostaje sam w domu i znużony perspektywą czytania Pisma Świętego obmyśla, jaki figiel mógłby znowu spłatać.

Przeszukując starą skrzynię niespodziewanie spotyka w niej krasnoludka, którego łapie i chce zamknąć w klatce. Krasnoludek zmienia go wówczas w człowieczka własnego wzrostu. Kiedy Nils wychodzi na zewnątrz, zwierzęta które dotychczas były bezbronnymi ofiarami jego „zabaw” – teraz usiłują wziąć odwet na bezbronnym Nilsie. Z opresji ratuje go gąsior Marcin, który zabiera go w podróż przyłączając się do stada dzikich gęsi lecących na północ – do Laponii. /źródło: http://pl.wikipedia.org//


Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak przebiegała niezwykla podróż Nilsa i jakie przezył przygody przyjdźcie do biblioteki i wypożyczcie książkę Cudowna podróż.

Może zachęci was do tego fragment filmu anomowanego zrealizowanego na podstawie książki. Zapraszam do biblioteki.