Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

10.10.2013

Edmund Niziurski

W wieku 88 lat zmarł Edmund Niziurski, autor popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Był jednym z najczęściej ekranizowanych polskich autorów - sfilmowano aż 7 książek tego popularnego pisarza. Jego Sposób na Alcybiadesa został też wpisany na Listę Honorową IBBY, zbioru najlepszych książek dla dzieci przygotowanego przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych.
Źrodło


Przypomnijmy najbardziej znane powieści Edmunda Niziurskiego

Księga urwisów 


Młodzi bohaterowie, uczniowie szóstej klasy szkoły w Wilczkowie, jak wszyscy ich rówieśnicy mają domowe i szkolne problemy. Akcję powieści uatrakcyjnia niezwykły wątek sensacyjny - chłopcy rozwiązują tajemniczą zagadkę.

Sposób na Alcybiadesa

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/47961/sposob-na-alcybiadesa

Pełna humoru opowieść o paczce przyjaciół, którzy szukają sposobu na przeżycie roku szkolnego bez przemęczania się, i święcie wierzą, że taki sposób na nauczycieli, a szczególnie nauczyciela zwanego "Alcybiadesem", można znaleźć.

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/10840/niewiarygodne-przygody-marka-piegusa

Dlaczego szóstoklasista Marek Piegus ma zawsze zamyśloną i strutą minę? I dlaczego właśnie jemu zdarzają się ciągle niesamowite rzeczy? Czy to wina niezwykłego zbiegu zdarzeń, czy też zwykłego pecha?

Klub włóczykijów

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/76423/klub-wloczykijow

Kornel Kiwajłło, jego stryj Dionizy i grupa przyjaciół wyruszają na wakacyjną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego skarbu dziadka Hieronima. Ich tropem podąża jednak para złoczyńców.

Naprzód, Wspaniali!

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/10614/naprzod-wspaniali

Wstąpienie w szeregi Wspaniałych to wcale nie taka łatwa sprawa. Równie trudne okazuje się utrzymanie tego tytułu. Trzeba przecież czymś się wyróżniać, no i być naprawdę wyjątkowym.

Adelo, zrozum mnie


Uczniowie dwóch szkół to odwieczni rywale. Dlaczego więc piękna Adela z Defonsiarni interesuje się nagle Rejtaniakiem Tomkiem Okistem, redaktorem uczniowskiej gazetki?

Żaba, pozbieraj się!Co obłędnego może się zdarzyć Tomkowi Żabnemu w przeciągu siedmiu kwietniowych dni? Bardzo wiele! Kłótnia z dziewczyną, rozstrzygnięcia koleżeńskich porachunków, zagadkowe śledztwo w sprawie kradzieży pieniędzy...

Awantura w Niekłaju

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/11666/awantura-w-nieklaju

W niekłajskim Ogrodzie zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Dotąd rywalizowały tam ze sobą trzy stowarzyszenia: Piratów, Kolonistów i Zielonych Jaszczurek. Pojawia się jednak jeszcze intruz, który próbuje pokrzyżować ich plany. Czy chodzi o panowanie nad Ogrodem? Czy o legendarny skarb ukryty w tajemniczych podziemiach?

Siódme wtajemniczenie


Niełatwo jest być nowym uczniem w szkole, zwłaszcza jeśli nie przynależy się do żadnej z dwóch rządzących i zwalczających się nawzajem grup. Bohater, noszący przezwisko Cykorz, musi podjąć decyzję, do której z nich przystąpić, aby skończyły się wreszcie jego szkolne męki.

Bąbel i Syfon na tropie

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/100631/babel-i-syfon-na-tropie

Bąbel i Syfon, detektywi-amatorzy, stają przed kolejnym wyzwaniem. Tym razem muszą rozpracowywać nieuchwytnego Diabełka Kolonijnego, terroryzującego uczestników wakacyjnego obozu w Damianach.

Pięć melonów na rękę

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150559/piec-melonow-na-reke

Pieniądze, interesy, kariera, to sprawy zaprzątające głowy dwóch głównych bohaterów tej powieści, Lorda i Pampersa. Wyruszają oni w podróż, z której planują wrócić bardzo bogaci.

Klejnoty śmierci czyli tajemnica Awaramisów

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150567/klejnoty-smierci-czyli-tajemnica-awaramisow

Szkolni przyjaciele Tomcio, Gnat, Kwękacz i Kleksik to prężni dziennikarze szkolnej gazetki. Niestety, chłopcy z przykrością stwierdzają, że ich pasja nie każdemu przypadła do gustu.

Tajemniczy nieznajomy z zoo

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/11439/tajemniczy-nieznajomy-z-zoo

Leszek, zwany przez swoich kolegów Bublem, bardzo pragnie ich czymś zadziwić i przekonać do swojej osoby. Sposobem na to, jego zdaniem, może okazać się rozszyfrowanie zagadki niezwykłych sygnałów muzycznych, które udaje mu się zarejestrować w zoo. Podążając ich śladem, poznaje tajemniczego mężczyznę i towarzyszącego mu goryla.

Źródło opisów i zdjęć:  http://lubimyczytac.pl/

Wszystkie książki znajdziecie w naszej bibliotece. Zapraszam.