Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

23.09.2013

Życie za życie

Dzisiaj przypada 10. rocznica śmierci Zofii Chądzyńskiej (1912-2003), pisarki i tłumaczki, autorki powieści psychologicznych dla młodzieży, m.in. Życie za życie, Statki, które mijają się nocą, Wstęga pawilonu. Foto

Polecam Wam jedną z powieści Zofii Chądzyńskiej z naszego księgozbioru, zatytułowaną "Rekma, czyli życie za życie." Książka jest szybką lekcją dorastania i dojrzałości. Opowiada historię chłopca, który popełnia błędy, a ich konsekwencje odbierają mu ważną dla niego rzecz.


Głównym bohaterem jest czternastoletni chłopiec. Marek, osierocony przez ojca, pozostawiony samemu sobie przez matkę, która pogrążyła się w rozpaczy po stracie męża, próbuje radzić sobie najlepiej jak umie. Nauczony głównie szorstkości i nieuprzejmości, w ten sam sposób traktuje swoje otoczenie. W klasie jednak imponuje jego styl bycia, z nauczycielami wojuje głupimi żartami i wagarami, jednak gdy objawia się jego talent pływacki, wszystko to uchodzi mu na sucho. Nauczyciele przeciągają go za uszy z klasy do klasy, byle tylko pływał nadal i reprezentował szkołę. Jednak gdy przychodzi nowa wychowawczyni, bardzo zasadnicza i surowa, Marek w końcu otrzymuje bezcenną lekcję od życia, ale również traci szansę na udział w zawodach.

Co było dalej, przekonajcie się sami. Zapraszam do biblioteki.

Źródło 
Zofia Chądzyńska: Rekma, czyli życie za życie. Łódź, Akapit Press. ISBN 83-86129-27-1