16.05.2013

310. rocznica śmierci Charles´a Perraulta

W roku 2013 obchodzimy 385. rocznicę urodzin i 310. rocznicę śmierci Charlesa Perraulta (1628-1703), francuskiego baśniopisarza epoki baroku.

Charles Perrault urodził się w Paryżu w bogatej, arystokratycznej rodzinie, od lat związanej z dworem królewskim, znanej również z talentów artystycznych. Uczęszczał do najlepszych szkół w kraju. Był adwokatem i urzędnikiem na dworze Ludwika XIV oraz członkiem Akademii Francuskiej.

Sławę przyniosły mu baśnie, które wydał mając prawie 70 lat, w 1697 roku, jako Historie lub baśnie z przeszłości z morałem z podtytułem Baśnie mamy Gęsi. Podpisał tę „niepoważną” książkę imieniem syna, choć on sam by jej autorem. Zbiór ten składa się z baśni opartych na motywach ludowych. Zebrane w nim baśnie stanowią wersję opowieści, które od niepamiętnych czasów funkcjonowały w ustnej tradycji ludowej.

Najbardziej znanymi baśniami Perraulta są: Czerwony Kapturek, Śpiąca królewna, Kopciuszek, Kot w butach, Knyps z czubkiem, Ośla skórka, Sinobrody, Tomcio Paluch, Wróżki. 


Pierwsze polskie wydanie baśni Charlesa Perraulta pt. Baśnie Babci Gąski ukazało się w 1961 r. w przekładzie Hanny Januszewskiej, która wydobyła z nich ich trwałe wartości moralne oczyszczone ze scen drastycznych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_Perrault