02.01.2013

95. rocznica urodzin Adama Bahdaja

Dzisiaj obchodzimy 95. rocznicę urodzin Adama Bahdaja (1918-1985), pisarza polskiego, tłumacza, autora utworów dla dzieci i młodzieży. To doskonała okazja na zajrzenie do ciągle chętnie czytanych książek autora "Wakacji z duchami".

Adam Bahdaj napisał wiele zabawnych i trzymających w napięciu książek sensacyjno-kryminalnych oraz krótkich utworów dla dzieci.

Urodził się w Zakopanem, studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i SGH w Warszawie. Drugą wojnę światową spędził na Węgrzech. W 1945 roku wrócił do kraju. Początkowo pracował jako dziennikarz, później poświęcił się wyłącznie pracy literackiej.

http://www.gandalf.com.pl/a/bahdaj-adam

Autor powieści sensacyjno-kryminalnych dla dorosłych i młodszych czytelników. Jego utwory były tłumaczone na wiele języków, na ich podstawie powstawały seriale telewizyjne i filmy (Do przerwy 0:1- filmowy tytuł Paragon gola, Stawiam na Tolka Banana, Wakacje z duchami, Podróż za jeden uśmiech, Trzecia granica).
http://www.gandalf.com.pl/a/bahdaj-adam

Największą popularnością cieszą się zabawne, detektywistyczne powieści dla młodzieży: Wakacje z duchami, Uwaga, czarny parasol, Kapelusz za sto tysięcy, czy Tańczący słoń oraz książki przygodowe i obyczajowe: Podróż za jeden uśmiech, Stawiam na Tolka Banana, Telemach w dżinsach, Gdzie twój dom, Telemachu?, Piraci z Wysp Śpiewających.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/10309/podroz-za-jeden-usmiech

Jeśli kogoś interesują Indianie, może sięgnąć po westernowe powieści Czarne sombrero i Pan Drewer i Indianie.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/54340/czarne-sombrero

Adam Bahdaj jest również autorem wielu krótkich utworów dla młodszych dzieci, m.in. Festyn w Bławatkowie, Przygody srebrnej piłki, Wielki wyścig, Pilot i ja, Mały pingwin Pik-Pok, O piracie Rum-Barbari, Podróż w nieznane.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49082/pilot-i-ja


Tutaj możecie obejrzeć czołówkę filmu "Wakacje z duchami"Wykorzystane źródła:
Encyklopedia szkolna. Język polski. Szkoła podstawowa, klasy IV-VI. Pod redakcją Marty Tomczyk. Kraków, Zielona Sowa, 2006
Lektury odległe i bliskie. Wybór i opracowanie Stanisław Frycie. Warszawa, WSiP, 1991
Miłkowski Tomasz, Termer Janusz: Ilustrowany świat lektur dla szkół podstawowych. Warszawa, Graf-Punkt, 1998
Słownik lektur. Szkoła podstawowa. Kraków, Greg, 2005
Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej. Pod redakcją Barbary Tylickiej i Grzegorza Leszczyńskiego. Wrocław-Warszawa-Kraków, Zakład Narodowy im. Ossolońskich, 2002
Foto: http://www.filmweb.pl/person/Adam+Bahdaj-64488

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz