Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

30.09.2012

Czytelnistwo we wrześniu


Czytelnik września 

Klasy I-III: Oliwia Smusz - 1a, Szymon Rudzik – 3a - 9 książek
Klasy IV-VI: Aleksander Komarek - kl. 6b - 11 książek

27.09.2012

400. rocznica śmierci Piotra Skargi

400. rocznica śmierci Piotra Skargi (1536-1612), polskiego jezuity, teologa, pisarza i kaznodziei, czołowego przedstawiciela kontrreformacji.

27 września 1612 r. w Krakowie zmarł Piotr Skarga - kaznodzieja, jezuita, zdecydowany przeciwnik reformacji, współtwórca unii brzeskiej z 1596 r.; zasłużony dla rodzimej kultury i języka pisarz, autor m.in. "Kazań sejmowych", w których przepowiadał zgubę Polski. (Więcej: http://wyborcza.pl)

W 2012 roku przypada 400. rocznica śmierci tego wybitnego Polaka. Na stronie http://skargapiotr.pl/ znajdziecie informacje o wydarzeniach związanych z tym jubileuszem.

26.09.2012

65. rocznica śmierci Hugha Jonesa Loftinga

Dzisiaj przypada 65. rocznica śmierci Hugha Jonesa Loftinga (1886-1947), pisarza amerykańskiego, autora książek dla dzieci, przede wszystkim cyklu powieści o umiejącym rozmawiać ze zwierzętami doktorze Janie Dolittle z małego miasteczka Puddleby.

W skład cyklu wchodzą między innymi: Doktor Dolittle i jego zwierzęta (pierwszy tom cyklu), Podróże doktora Dolittle, Cyrk doktora Dolittle, Doktor Dolittle i tajemnicze jezioro, Doktor Dolittle i zielona kanarzyca.


Bardzo dawno temu żył doktor, a nazywał się Dolittle, John Dolittle. Doktor bardzo lubił zwierzęta i posiadał ich sporą gromadkę. Poza złotą rybką, mieszkającą w stawie z tyłu ogrodu, trzymał króliki w spiżarni, białe myszki w fortepianie, wiewiórkę w bieliźniarce i jeża w piwnicy. Poza tym posiadał jeszcze: kurczaki, gołębie, dwie owieczki i wiele innych stworzeń. Do jego ulubieńców należeli: kaczka Dab-Dab, pies Jip, świnka Geb-Geb, papuga Polinezja i sowa imieniem Tu-Tu. Doktor był postacią doprawdy niezwykłą - potrafił rozmawiać ze zwierzętami!

Pewnego dnia doktor otrzymał wiadomość z Afryki - małpy potrzebują jego pomocy. Natychmiast więc wraz ze swymi zwierzęcymi przyjaciółmi doktor wyrusza w podróż na Czarny Ląd, podczas której przyjaciele przeżywają mnóstwo zdumiewających przygód!

Źródło:lubimyczytac.pl

Sprawdź, czy znasz Doktora Dolittle. Rozwiąż quiz.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

Obchodzimy dziś Europejski Dzień Języków.

W Europie mówi się w 260 językach. Aby pomóc językowej i kulturowej różnorodności w Europie, Rada Europy ogłosiła 26 września Europejskim Dniem Języków.

W dzisiejszym globalnym społeczeństwie znajomość języków obcych jest niezbędna. Jeśli się chce studiować albo pracować za granicą, nie wystarczy znajomość jedynie języka ojczystego. Kto oprócz języka ojczystego zna jeszcze jeden lub dwa języki obce ma lepsze szanse na osiągnięcie sukcesu, ale też może lepiej poznawać inne kultury i sposoby życia.

 Język polski jest szóstym językiem w Unii Europejskiej pod względem liczby użytkowników.Szacuje się, że na świecie używa się prawie 7 tysięcy języków. 90 proc. z nich jest używanych przez mniej niż 100 tysięcy osób. Prawdopodobnie najmniej popularnym językiem na świecie jest język ayapaneco, używany w stanie Tabasco w Meksyku. Posługują się nim tylko dwie osoby, które dodatkowo nie chcą ze sobą rozmawiać. (tvp.info)

Oficjalna strona obchodów: http://edl.ecml.at/

25.09.2012

115. rocznica urodzin Williama Faulknera

Dzisiaj mija 115. rocznica urodzin Williama Faulknera (1897-1962), pisarza amerykańskiego, laureata Nagrody Nobla. 

William Cuthbert Faulkner (ur. 25 września 1897 w New Albany w stanie Missisipi, zm. 6 lipca 1962 w Oxford w stanie Missisipi) – wybitny powieściopisarz, autor opowiadań i poeta amerykański. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1949. 

Życie Faulknera związane było z amerykańskim Południem, a bogata twórczość pisarza była literacką rekonstrukcją jego dziejów od czasów wojny secesyjnej po współczesność. 

Twórczość Faulknera uchodzi za stawiającą czytelnikowi wysokie wymagania. Jest on uznawany za jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy. Utwory Amerykanina, o sporej głębi emocjonalnej i często dotyczące konfliktów psychologicznych, cechują się długimi zdaniami i wyszukanym tokiem narracji – w przeciwieństwie do dzieł długoletniego rywala Faulknera, Ernesta Hemingwaya, znanego z oszczędnego w wyrazie, wręcz minimalistycznego stylu. Niektórzy uznają Faulknera za jedynego prawdziwego amerykańskiego reprezentanta prozy modernistycznej lat 30., stawiając go w jednym szeregu z Jamesem Joyce'em, Virginią Woolf i Marcelem Proustem. 

Faulkner w swoich utworach stosował technikę znaną pod nazwą strumienia świadomości, liczne retrospekcje, a także wykorzystywał kilku narratorów jednocześnie. Akcja wielu jego utworów rozgrywa się w fikcyjnym hrabstwie Yoknapatawpha. 

Wybrane powieści:
  • Moskity 
  • Sartoris 
  • Azyl 
  • Światłość w sierpniu 
  • Zielona gałąź 
  • Punkt zwrotny 
  • Absalomie, Absalomie 
  •  Niepokonane 
  • Dzikie palmy 
  • Zaścianek 
  • Przypowieść 
  • Wielki las 
  •  Miasto 
  • Rezydencja

Źrodło: http://pl.wikipedia.org/wiki/William_Faulkner

24.09.2012

Konkursy czytelnicze

Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu zaprasza do udziału w konkursach plastycznych: Kukiełka z ulubionej bajki oraz Mój przyjaciel Miś.

Konkurs Kukiełka z ulubionej bajki przeznaczony jest dla uczniów klas I-III i polega na wykonaniu pracy przestrzennej dowolną techniką. Termin składania prac upływa 27.10.2012 roku.

Do konkursu Mój przyjaciel Miś zaproszeni są uczniowie klas I-IV. Prace plastyczne wykonane dowolną techniką należy złożyć do 9 listopada 2012 roku.

Więcej informacji na temat obu konkursów uzyskacie w bibliotece szkolnej. Zapraszam!

21.09.2012

180. rocznica śmierci Waltera Scotta

180. rocznica śmierci Waltera Scotta (1771-1832), poety, powieściopisarza szkockiego i angielskiego, twórcy nowożytnej powieści historycznej.

Jego główną domeną były powieści historyczne, w których łączył realizm historyczny z fantastyką oraz tajemniczymi ludowymi legendami i wierzeniami. Scott pobudził zainteresowanie baśniowo-rycerską przeszłością rodów Szkocji. Tematyka jego powieści dotyczyła często dziejów pogranicza szkocko-angielskiego na przełomie XVII–XVIII w., a w dziełach późniejszych zajmował się angielskim i francuskim udziałem w wyprawach krzyżowych.

Ważniejsze dzieła:

Rob Roy 


Do zamku rodu Osbaldystoneów przyjeżdża młody Frank. Wykształconemu i wychowanemu wedle londyńskich i francuskich wzorów młodzieńcowi trudno znaleźć wspólny język z jego rozmiłowanymi w polowaniach i ucztach wujem i kuzynami. Jedyną bratnią duszą wydaje się być daleka krewna rodzinny, Diana Vernon, jednak nad losem dziewczyny ciąży jakaś tajemnica, w którą uwikłany jest tajemniczy i demoniczny Rasleigh Osbaldystone. Czy prosty szkocki góral Robert Campbell MacGregor, zwany Rob Royem, pomoże młodym uniknąć grożących im niebezpieczeństw?

Narzeczona z Lammermoor 


Fabuła powieści jest osadzona w Szkocji w na przełomie XVII–XVIII wieku. Jest to historia tragicznej miłości Edgara, pana Ravenswood i Lucy Ashton, córki jego wroga Sir Williama Ashtona.

Ivanhoe 


Młody krzyżowiec, Wilfryd Ivanhoe, powraca z krucjaty do rodzinnej Anglii, szarpanej wewnętrznymi zatargami między Saksonami a Normanami i walką o tron, który książę Jan bez Ziemi próbuje odebrać swojemu bratu, królowi Ryszardowi Lwie Serce. Młody Sakson, wydziedziczony przez ojca z powodu miłości do lady Roweny i wpltany w wymierzoną przeciwko władcy, któremu pozostaje wierny, intrygę, za wszelką cenę stara się bronić rycerskiego honoru.

19.09.2012

Po co Polakom biblioteki?

„Po co Polakom biblioteki?” to raport przygotowany po trzech latach działania Programu Rozwoju Bibliotek. Pokazuje, co zmieniło się w bibliotekach i jakie przynoszą korzyści.


Raport przygotowała Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, która od marca 2012 prowadziła w gminach objętych Programem Rozwoju Bibliotek badania ilościowe i jakościowe. Raport pokazuje, że biblioteki w coraz większym stopniu pełnią funkcję trzeciego miejsca - przyjaznego, otwartego dla wszystkich, łączącego w sobie zalety przestrzeni prywatnej i publicznej. Są także ważnym miejscem dostępu do nowoczesnych technologii - niemal 250 tysięcy ludzi (37% użytkowników komputerów w bibliotekach) właśnie tu po raz pierwszy skorzystało z Internetu.

17.09.2012

Krajowa Odznaka Jakości

Otrzymaliśmy właśnie Krajową Odznakę Jakości za projekt "Podróże kształcą".


Odznaka Jakości jest przyznawana wybitnym projektom eTwinning i wskazuje osiągnięcie określonego krajowego i europejskiego standardu. Odznaka Jakości jest przyznawana jako: Krajowa Odznaka eTwinning oraz Europejska Odznaka eTwinning.

Krajowa Odznaka Jakości przyznawana jest przez Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning tym nauczycielom, których praca w ramach partnerstwa uznawana jest za wyróżniającą w naszym kraju.

16.09.2012

Czekolada

"Z czekoladą jest jak z życiem – nie poczulibyśmy w pełni jego słodkiego smaku, gdyby nie odrobina goryczy, której czasem musimy doświadczyć".
Joanne Harris - Czekolada

11.09.2012

80. rocznica urodzin Ireny Landau

80. rocznica urodzin Ireny Landau (1932), autorki słuchowisk radiowych oraz ponad 60 książek dla dzieci i młodzieży.

Autorka słuchowisk, opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Początkowo związana z Naszą Księgarnią, pracowała w redakcji pisma "Miś", była redaktorem w Krajowej Agencji Wydawniczej, współpracowała z Polskim Radiem i czasopismami dla najmłodszych.

Wydała wiele książek dla młodszych i starszych czytelników, np.: Ciotunia z piekła rodem, cykl Kasia i Kubuś, Bajki babci Celiny, Basia, Jest OK!

 Wszystkie wymienione tytuły znajdziecie je w naszej bibliotece.


Jest to pamiętnik młodej nauczycielki. Oto jej fragment:

Lubię atmosferę w klasie, kiedy za oknem pada śnieg i trzeba zapalić światło. Podoba mi się wspólne wymyślanie scenariusza do przedstawienia. Zwłaszcza, kiedy nagle sypią się pomysły jeden za drugim! Lubię się śmiać z innymi na „wychowawczej”. Lubię chodzić do szkoły. Do „budy” jak mówią dzieciaki, które uczę (zresztą – z niezłym skutkiem).

A w tym zielonym zeszycie zapisuję sobie czasem, co się działo. Dzieciaki życie by oddały, żeby się dowiedzieć, co tu jest. Może kiedyś im przeczytam. Fragment. Może?

Źródło:  http://www.wyd-literatura.com.pl/autor/irena-landau.html

8.09.2012

Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza"


Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował w Warszawie „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywać się będzie publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza.

200 lat po napisaniu Pana Tadeusza Prezydent Bronisław Komorowski postanowił skłonić rodaków do czytania epopei narodowej. Dlatego wraz z aktorami urządził wielką akcję narodowego czytania utworu. Tak zachęcał wszystkich do czytania:

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Przed dwustu laty, gdy Wielka Armia Napoleona podążała przez Niemen w kierunku Moskwy, miał miejsce ostatni zajazd na Litwie. Taką historię szlachecką opowiada nam w poemacie Pan Tadeusz nasz Wieszcz - Adam Mickiewicz.

By uczcić to 200-lecie, pragnę zainicjować ogólnopolską akcję Narodowego Czytania Pana Tadeusza. Odbędzie się ona 8 września 2012 roku. Jak dotąd udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowały dziesiątki polskich miast. Dziękuję za chęć bycia razem pod skrzydłami poezji Pana Tadeusza.

To dzieło o szczególnym znaczeniu dla nas Polaków. Zachwyca od pokoleń bogactwem języka, pięknem opisów i harmonią słowa. Stanowi zarazem nieocenione źródło najlepszych patriotycznych uczuć i wiedzy o nas samych.

Poemat Pan Tadeusz to nieodłączna część polskiego kanonu kulturowego, który czyni nas wspólnotą. Łączy nas też pokoleniowo, z naszymi prababkami i pradziadkami, którzy często znali ten poemat na pamięć.

Niech 8 września będzie więc spotkaniem nas wszystkich z językiem ojczystym w najwybitniejszym wydaniu oraz z polskością, której jakże pięknym wyrazem jest Pan Tadeusz. Odkrywajmy wartość bycia razem wokół słów i rzeczy pięknych.

Bronisław Komorowski 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Źródło: http://www.prezydent.pl/narodowe-czytanie/o-projekcie/

Czytaj sam: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz.html
lub posłuchaj pięknego czytania:

7.09.2012

50. rocznica śmierci Karen Blixen

Dziś mija 50. rocznica śmierci Karen Blixen (1885-1962), duńskiej pisarki, autorki wspomnień z Kenii, wydanych jako Pożegnanie z Afryką.

Ale jej dorobek to także opowiadania i powieść "Niewinne mścicielki". Pod koniec lat 80. popularność zdobyła "Uczta Babette".

Pożegnanie z Afryką to powieść autobiograficzna, jedna z najpiękniejszych książek o Afryce, z wyczuciem wydobywająca różnice między kulturą a przyrodą, obalająca obiegowe opinie i mity o prymitywizmie mieszkańców Czarnego Lądu. Dzieje duńskiej baronowej, „siostry Szeherezady”, jak zwykła o sobie mówić autorka, przeniósł na ekran Sidney Pollack. W nagrodzonym siedmioma Oscarami (1986) filmie niezapomniane kreacje stworzyli Meryl Streep i Robert Redford.

Foto: http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Karen_Blixen

4.09.2012

Dzień Postaci z Bajek

Według magicznego kalendarza 5 września to Dzień Postaci z Bajek (obchodzony także 5 listopada). Każdy z nas ma swojego ulubionego bajecznego bohatera. To wspaniała okazja, byśmy razem wybrali bajkowego superbohatera. Zapraszam do głosowania!


1.09.2012

Wrzesień



Wrzesień - nazwa pochodzi od kwitnących w tym czasie wrzosów.

Wrzesień – Czesław Janczarski 

Już za nami ciepłe lato, 
cień głęboki, upał burze, 
ale mamy wrzesień za to 
i najczystszy błękit w górze. 

W lesie – cisza pod dębami 
i orzechy na leszczynie. 
Czy do lasu pójdziesz z nami, 
nim błękitny wrzesień minie?



Wrzesień ma 30 dni.
Do końca pozostaje 121 dni.
Do końca kalendarzowego lata pozostaje 20 dni.
Znak zodiaku urodzonych we wrześniu to Panna (do 22 września) lub Waga.  

Wrześniowe przysłowia


Jaki pierwszy wrzesień, taka będzie jesień.
Gdy we wrześniu plucha – będzie zima sucha.

Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń.
We wrześniu tłuste ptaki, mróz w zimie nie byle jaki.
We wrześniu tak jak w sierpniu tylko dni są krótsze.
Wrzesień chodzi po rosie, zbiera grzyby we wrzosie.