Witamy na stronie biblioteki SP1 w Bolesławcu.

Znajdziecie tutaj aktualne informacje, konkursy, porady, lektury i nowości, elektroniczne materiały oraz wiele innych interesujących wiadomości.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu

Jesteśmy biblioteką Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu.

Co czytać, czyli o książkach na bibliotecznych półkach

W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Myślę, więc czytam

W czytelni możecie skorzystać z literatury popularnonaukowej i poczytać czasopisma. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Konkursy, wystawy, plebiscyty, projekty …

Nasza biblioteka jest miejscem, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego.

e-Twinning w bibliotece szkolnej

Współpracujemy z wieloma europejskimi szkołami wykorzystując nieograniczone możliwości technologii informacyjnej.

28.01.2012

10. rocznica śmierci Astrid Lindgren

Astrid Lindgren (ur. 14 listopada 1907 w Vimmerby, zm. 28 stycznia 2002 w Sztokholmie) – szwedzka autorka literatury dziecięcej. Wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, a ponadto sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Książki o Pippi stały się największym szwedzkim bestsellerem wszech czasów dla dzieci. Przetłumaczono je na 73 języki, a łączna suma wydanych egzemplarzy przekroczyła w 2000 liczbę 10 mln. Wikipedia



Dzieci z Bullerbyn – książka dla dzieci napisana przez Astrid Lindgren w 1947 roku. Następne książki z tej serii to "Więcej o dzieciach z Bullerbyn" i "Wesoło jest w Bullerbyn". Polskie wydanie obejmuje wszystkie te trzy tytuły.
W książce dziewczynka o imieniu Lisa opowiada o przygodach swoich i innych dzieci z osady (trzy zagrody) Bullerbyn w ciągu trzech kolejnych lat. Wikipedia Foto - Nasza Księgarnia




Więcej o Astrid Lindgren i jej książkach na stronie:


Obejrzyj I część przygód dzieci z Bullerbyn.
Dzieci z Bullerbyn: Nowe przygody ( Mer om oss barn i Bullerbyn ) - szwedzki film familijny z 1987 roku.



Więcej odcinków na naszym koncie YouTube.

Zaprojektuj swój awatar

FERIE Z BIBLIOTEKĄ

Stwórz swój awatar, który będzie Cię identyfikował w sieci. Awatar jest obrazkiem zastępującym Twoje zdjęcie. Polecam program Voki, czyli internetowe narzędzie do tworzenia animowanych postaci.

Można tutaj wybrać dowolną postać z mnóstwa propozycji, dobrać jej ubiór, gesty, fryzurę, akcesoria, tło, itp. Wygenerowana postać, której dodamy swój głos, może wyrażać nas samych (awatar), np. wprowadzać do tematu, zapraszać. Tworzenie postaci jest świetną zabawą.

Więcej na naszej stronie z internetowymi narzędziami. Zapraszam!

Oto przykład:





Dziękuję za zabawę i zapraszam do biblioteki


27.01.2012

Bezpiecznie w Internecie

FERIE Z BIBLIOTEKĄ

Nasza biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Biblioteka - miejsce bezpiecznego Internetu”.

Kampania "Biblioteka - miejsce bezpiecznego Internetu", zainicjowana przez Fundację Dzieci Niczyje, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft, ma na celu włączenie bibliotek w całej Polsce w działania edukacyjne na rzecz bezpiecznego korzystania z sieci. 

W ramach akcji możemy bezpłatnie skorzystać z kursów, znajdujących się na tej platformie e-learningowej http://www.fdn.pl/kursy/biblioteki/  , a przeznaczonych dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do biblioteki.

Przy okazji sprawdź, czy prawidłowo siedzisz pracując przy komputerze?
Obejrzyj filmiki.





Ferie już nam się kończą , ale jutro jeszcze zajrzyjcie. Będzie coś ciekawego!


Literackie puzzle

FERIE Z BIBLIOTEKĄ

Zapraszam wszystkich na naszą stronę dla miłośników układanek. 

Znajdziecie tutaj puzzle utworzone z ilustracji znanych Wam książek. Są tutaj układanki o różnym stopniu trudności - bardzo łatwe, nieco trudniejsze i bardzo złożone. Zapraszam do zabawy. Powodzenia.

Dzisiaj mamy wymarzoną pogodę do fotografowania. Przypominam więc o konkursach fotograficznych:

Pokaż, jak spędzasz ferie  oraz Eksperyment.

Zapraszam!

Jutro kolejny dzień i nowy pomysł. Bądź gotów!


26.01.2012

Origami

FERIE Z BIBLIOTEKĄ


Lubicie układanki z papieru? Zapraszam na stronę fanklubu orgiami.

Znajdziecie tutaj mnóstwo propozycji składanek. Wszystkie projekty zaprezentowane są bardzo szczegółowo, jako: gotowa praca, schemat wykonania oraz animacja kolejnych kroków tworzenia układanki.


Świetna zabawa na śnieżno-deszczowe dni. Zapraszam.

Jutro kolejny dzień i nowy pomysł. Bądź gotów!


24.01.2012

Lokomotywa wkrótce odjedzie

FERIE Z BIBLIOTEKĄ

Przypominam, że 15 lutego minie termin składania prac plastycznych w konkursie ogłoszonym przez Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.  Zachęcam do poszukania ciekawego wiersza o kolei i namalowania obrazu, który powstał w Waszej głowie po jego przeczytaniu. Atrakcyjne nagrody czekają.

Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie własnoręcznie wykonanej, nigdzie wcześniej niepublikowanej pracy plastycznej, ilustrującej wydany wiersz poświęcony tematyce kolejowej oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego - w terminie do 15 lutego 2012 roku. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas 1-6. Do biblioteki prace należy przynieść do 10 lutego.

Laureaci konkursu otrzymają następujące nagrody:
- I miejsce – laptop Acer Aspire + rower,
- II miejsce – iPOD Touch 8 GB + rower,
- III miejsce – teleskop + rower,
- nagrodą dodatkową dla wszystkich laureatów konkursu jest bezpłatny wstęp i zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie,
- nagrodą zespołową jest grupowe zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz podróż kolejką na trasie Sochaczew – Kampinos.

Więcej na stronie organizatora: http://www.pasazer.utk.gov.pl/

Jutro kolejny dzień i nowy pomysł. Bądź gotów!


23.01.2012

"Eksperyment"

FERIE Z BIBLIOTEKĄ

W ramach projektu eTwinning "Podróże kształcą" przeprowadzimy "eksperyment". Każdy uczestnik wybierze sobie 1 miejsce w naszym mieście i sfotografuje je (to samo ujęcie) 1 lutego, 1 marca, 1 kwietnia, 1 maja i 1 czerwca. Zobaczymy, jakie zmiany zachodzą w kolejnych porach roku. Ze zdjęć utworzymy animowane obrazki zmieniającej się przyrody (jak na tym drzewie). Ciekawa jestem efektów.

Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w eksperymencie. Wszystkie animacje zamieścimy na stronie internetowej.

Jutro kolejny dzień i nowy pomysł. Bądź gotów!


WYRÓŻNIENIE

FERIE Z BIBLIOTEKĄ

Zakończył się konkurs POLSKI INTERNET  na Najlepszą Stronę Internetową 2011 roku. 20 stycznia 2012  w Sali Bankietowej VIP na nowo otwartym Stadionie Miejskim we Wrocławiu podczas uroczystej gali zostały ogłoszone wyniki konkursu. W każdej kategorii został wyłoniony zdobywca nagrody głównej oraz dwóch wyróżnionych laureatów.

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że nasze obie strony internetowe zgłoszone do ogólnopolskiej rywalizacji otrzymały wyróżnienia w swoich kategoriach.

W uroczystej gali wzięli udział: pan Waldemar Bugaj - dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu oraz pani Teresa Prokowska - twórczyni i administratorka wyróżnionych witryn: Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 i Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1.

Konkurs ”Polski Internet” organizowany jest przez Fundację The World Internet Foundation i został objęty Patronatem Honorowym Ministerstwa Infrastruktury, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.


Z okazji tak wspaniałej wiadomości proponuję konkurs znajomości  bibliotecznej strony.

Znajdź na  naszej witrynie grę „Kraina Śniegu”.  Przyślij link podstrony z grą na adres: bibliotekabol@wp.pl. Pierwsza osoba, która prześle adres otrzyma nagrodę – niespodziankę.

Jutro kolejny dzień i nowe zadanie. Zajrzyj koniecznie!


21.01.2012

Konkurs na plakat

FERIE Z BIBLIOTEKĄ

Redakcja "Biblioteki w Szkole" zaprasza do udziału w konkursie: Plakat na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Konkurs jest przeznaczony dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każdy autor może zgłosić na konkurs nie więcej niż 1 projekt plakatu wykonany dowolną techniką (metodą tradycyjną lub cyfrową).

Prace należy przesyłać do 30 kwietnia 2012 roku, na adres: Agencja Sukurs, ul. gen. Zajączka 9A, lok. C1, 01-518 Warszawa lub mailem: konkursplakat@sukurs.edu.pl

Dla zwycięzcy konkursu nagroda pieniężna oraz druk plakatu i jego upowszechnienie w środowisku bibliotekarskim, szczególnie w czasopiśmie "Biblioteka w Szkole".

Pytania można kierować do organizatorów: konkursplakat@sukurs.edu.pl.


Jutro kolejny dzień i nowy pomysł. Bądź gotów!


20.01.2012

Pokaż, jak spędzasz ferie!

FERIE Z BIBLIOTEKĄ

Przyślijcie nam Wasze zdjęcia z zimowego wypoczynku. Pokażcie, jak spędzacie swoje zimowe ferie! Wyślijcie zdjęcia na adres: bibliotekabol@wp.pl

Nie ważne, czy jeździcie na nartach, odpoczywacie u babci, czy spędzacie wolne dni w domu. Przyślijcie swoje zdjęcie na adres: bibliotekabol@wp.pl.


Pokażcie, że można się świetnie bawić w każdym miejscu. Z Waszych zdjęć utworzymy zimową galerię.

Jutro kolejny dzień i nowy pomysł. Bądź gotów!


19.01.2012

NAPISZ WIERSZYK O SZKOLE!

FERIE Z BIBLIOTEKĄ

Lubicie konkursy?
Wiem, że tak, dlatego dla wszystkich chętnych mam kolejną możliwość wykazania się twórczo.
Nasza szkoła bierze udział w programie Szkoła z klasą 2.0. W ramach programu został ogłoszony konkurs na wiersz o szkole. Może on dotyczyć tego, za co ją  lubicie, co się w niej zmienia, jak się unowocześnia.

Wierszyk należy przesłać na adres: bibliotekabol@wp.pl  do 31 stycznia do godz. 20.00 (decyduje data i godzina zgłoszenia), podpisując kto jest jego autorem. Zapraszam do zabawy.

Jutro kolejny dzień i nowy pomysł. Bądź gotów!


18.01.2012

Dzień Kubusia Puchatka

 FERIE Z BIBLIOTEKĄ

130 lat temu, 18 stycznia 1882 roku urodził się brytyjski pisarz Alan Aleksander Milne.

Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka.

Kubuś Puchatek to Miś o Bardzo Małym Rozumku. Jest bardzo łakomy, stale ma chęć na małe conieco, lubi leniuchować. Potrafi cieszyć się wszystkim i jest wszystkim życzliwy. Jeżeli nawet nie potrafi pomóc, jest dumny z tego, że się starał. Stale przekręca wyrazy i wyśpiewuje swoje mruczanki.

W pierwszej książce o Kubusiu Puchatku pojawiły się takie postacie jak: Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Mama Kangurzyca i Maleństwo oraz Krzyś (syn autora).

 
Oryginalne zabawki stanowiące pierwowzór Kubusia Puchatka i jego przyjaciół

Większość postaci występujących w "Kubusiu Puchatku" miało swoje pierwowzory w maskotkach Krzysia. Kłapouchy był prezentem gwiazdkowym z 1921 r., Prosiaczek - podarunkiem od sąsiadki, Kangurzyca i Maleństwo pojawiły się w 1925 r., Tygrys jeszcze później. Krzyś nigdy nie miał Królika ani Sowy, ich postacie pochodzą od zwierząt zamieszkujących okolice farmy, która należała do państwa Milne.
(Źródło: Wikipedia)

Nasza puchatkowa biblioteczka

  
   

Ulubuine mruczanki Kubusia Puchatka



Spotkanie z Kubusiem to doskonała zabawa. Zapraszam do ułożenia kubusiowych puzzli oraz pomocy naszemu bohaterowi w drodze do miodu.

preview63 piecepreview110 piece
preview150 piecepreview35 piece


Wykorzystano:
Disney W.: Puchatku, cierpliwości! Warszawa, 2005.
Disney W.: Tygrys i przyjaciele. Warszawa.
Milne A.A.: Chatka Puchatka Warszawa, 1983.
Milne A.A.: Kubuś Puchatek Warszawa 2008
Usenko N.: Puchatkowe zaklęcie. Warszawa, 2003.

Jutro kolejny dzień i nowy pomysł. Zapraszam!


17.01.2012

ZAPRASZAM DO PODRÓŻY!

FERIE Z BIBLIOTEKĄ

Zapraszam do wirtualnej podróży szlakiem najpiękniejszych bibliotek świata. Nie pożałujecie.

Przekonacie się, że są niesamowite i niepowtarzalne. Niektóre wcale nie przypominają biblioteki, inne zadziwiają tradycją i powagą.
Zapraszam >>>


Jutro kolejny dzień i nowy pomysł. Zapraszam!


16.01.2012

FERIE Z BIBLIOTEKĄ!



PONIEDZIAŁEK

Zaprzyjaźnijcie się z naszą biblioteczną stroną internetową.

Znajdziecie tutaj mnóstwo ciekawych gierzabaw . Możecie też sięgnąć po ciekawą książkę zakupioną niedawno do biblioteki i polecaną przez Waszych kolegów. Przekonacie się także, że lektury mogą być fajne.

Warto pobawić się ciekawymi narzędziami internetowymi. Przy ich pomocy wyczarujecie piękne zdjęcia, stworzycie rodzinną galerię, piękne prezentacje i wiele więcej. Zapraszam.


Propozycje na kolejne dni. 

PONIEDZIAŁEK, 16.01 - Nie nudź się podczas ferii!
WTOREK, 17.01 - Zapraszam do podróży!
ŚRODA, 18.01 - Dzień Kubusia Puchatka
CZWARTEK, 19.01 - Napisz wierszyk o szkole! 
PIĄTEK, 20.01 - Pokaż, jak spędzasz ferie!
SOBOTA, 21.01 - Konkurs na plakat
NIEDZIELA, 22.01 - Wyróżnienie
PONIEDZIAŁEK, 23.01 - Eksperyment
WTOREK, 24.01 - Lokomotywa
ŚRODA, 25.01 - Origami
CZWARTEK, 26.01 - Literackie puzzle
PIĄTEK, 27.01 - Bezpiecznie w Internecie
SOBOTA, 28.01 - Zaprojektuj swój awatar

Jutro kolejny dzień i nowy pomysł. Zajrzyj koniecznie!

10.01.2012

120. rocznica urodzin Melchiora Wańkowicza

Melchior Wańkowicz (1892 - 1974) – polski pisarz, dziennikarz, reportażysta i korespondent wojenny. Pierwsze tomy reportaży i wspomnień (W kościołach Meksyku, Szczenięce lata, Opierzona rewolucja) wydał w okresie międzywojennym.

Podczas II wojny światowej pracował jako korespondent wojenny przy II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa, bezpośrednio po wojnie wydał swoją najbardziej znaną książkę – Bitwę o Monte Cassino – dzieło o największej bitwie tego korpusu w 1944.


 Po wojnie wydane zostały książki: Westerplatte, Hubalczycy, Ziele na kraterze oraz reportaże z podróży po Ameryce W ślady Kolumba.


Melchior Wańkowicz uważany jest za jednego z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej.

Źródła:
Chwalińska T., Szafruga K.: Słownik pisarzy. Bielsko Biała 2005
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

8.01.2012

Konkurs zakończony!

Zakończyło się głosowanie na najciekawszą animowaną kartkę świąteczną. Zdecydowaną większością głosów internautów wygrała praca nr 3, której autorką jest Daria Szuk z klasy 5b. Serdeczne gratulacje.

Oto nagrodzona praca:

resize image


Wszystkie prace można obejrzeć na stronie konkursu.

7.01.2012

52 KSIĄŻKI

52 książki to inicjatywa czytelnicza zachęcająca do przeczytania 52 książek w ciągu roku, czyli jednej książki tygodniowo. Można oczywiście przeczytać więcej niż te oficjalne 52 książki. Postaraj się jednak, aby nie było ich mniej. Jeżeli czytasz wolno, postaw sobie inny cel: 26 książek w roku albo czytanie przez godzinę dziennie.