Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

05.12.2012

105. rocznica urodzin Aliny Centkiewiczowej

Dzisiaj przypada 105. rocznica urodzin Aliny Centkiewiczowej (1907-1993), współautorki książek dla dzieci i młodzieży o tematyce polarnej.

Alina Centkiewicz urodziła się 5 grudnia 1907 w Hłuszkach na Ukrainie – pisarka, autorka (wraz z mężem Czesławem Centkiewiczem) książek podróżniczych, głównie o tematyce polarnej. Wikipedia Foto

Czesław Jacek Centkiewicz (1904 -1996) – polski pisarz, reportażysta, podróżnik. Był autorem szeregu powieści młodzieżowych i reportażowych poświęconych terenom podbiegunowym; większość z utworów napisał wspólnie z żoną Aliną. Wikipedia
 

Jedną ze wspólnie napisanych książek Aliny i Czesława Centkiewiczów jest Zaczarowana zagroda


Akcja książki dzieje się na Antarktydzie wśród badaczy tego kontynentu.  Naukowcy chcieli oznakować pingwiny obrączkami i znakami na plecach, żeby poznać ich trasy wędrówek. Interesowało ich też, czy ptaki powrócą do swoich gniazd. Zbudowali specjalną zagrodę i tam obserwowali pingwiny. 
Wikipedia
Foto


Więcej dowiecie się o Antarktydzie, A. i Cz. Centkiewiczach i Zaczarowanej zagrodzie czytając gazetkę ze strony Biblioteki w Szkole.Zadanie na dziś:
Spróbuj ulepić z plasteliny pingwinka. Pomoże Ci w tym instrukcja ze strony "Dla dzieci" portalu Wirtualna Polska.