04.10.2012

Klub ratowników zwierząt

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt - święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

W dniu ich święta zwierząt do sięgania po książki o zwierzętach. Większość z nich znajduje się w dziale "Powieści i opowiadania przyrodnicze". Na kartach zebranych tam książek przeczytamy o zwierzętach dużych i małych; czworonożnych i leśnych; drapieżnych, groźnych i łagodnych . Spotkamy się ze zwierzęcymi przygodami i zwyczajami; radościami i smutkami. Warto się z nimi zaprzyjaźnić.

Jedną z książek przyrodniczych znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki jest „Nasz przyjaciel Gumbo” Mel Friedman , Ellen Weiss. Jest to drugi tom cyklu „Klub ratowników zwierząt”. O czym opowiada książka?


„Pewnego dnia spełnia się największe marzenie Lisy. Do jej domu trafia dwuletni szympans, którym dziewczynka ma się zaopiekować aż do jego powrotu do Zoo.

Gumbo okazuje się bardzo mądrym i przyjaznym stworzeniem, chociaż potrafi wywołać w domu niezłą awanturę. Lisa nie wyobraża sobie, żeby jej milusiński z powrotem trafił do klatki dla zwierząt.

Czy dziewczynkom uda się znaleźć nowy dom dla małpki? Dlaczego rodzice nie przepadają za szympansami? Jak pokazać "przepraszam" na migi? Do czego przydaje się telewizja? Przeczytasz o tym w drugim tomie opowieści o nieustraszonych Ratownikach Zwierząt.” (Źródło: http://ksiazki.wp.pl/)

Tę i wiele innych ciekawych książek ze zwierzętami w roli głównej znajdziecie w bibliotece szkolnej. Zapraszam do czytania.

Świętujemy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Zapraszam do zabawy!

 

Zobacz, co się dzieje w naszej bibliotece.

Weź udział w konkursach!

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz