Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

08.09.2012

Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza"


Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował w Warszawie „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywać się będzie publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza.

200 lat po napisaniu Pana Tadeusza Prezydent Bronisław Komorowski postanowił skłonić rodaków do czytania epopei narodowej. Dlatego wraz z aktorami urządził wielką akcję narodowego czytania utworu. Tak zachęcał wszystkich do czytania:

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Przed dwustu laty, gdy Wielka Armia Napoleona podążała przez Niemen w kierunku Moskwy, miał miejsce ostatni zajazd na Litwie. Taką historię szlachecką opowiada nam w poemacie Pan Tadeusz nasz Wieszcz - Adam Mickiewicz.

By uczcić to 200-lecie, pragnę zainicjować ogólnopolską akcję Narodowego Czytania Pana Tadeusza. Odbędzie się ona 8 września 2012 roku. Jak dotąd udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowały dziesiątki polskich miast. Dziękuję za chęć bycia razem pod skrzydłami poezji Pana Tadeusza.

To dzieło o szczególnym znaczeniu dla nas Polaków. Zachwyca od pokoleń bogactwem języka, pięknem opisów i harmonią słowa. Stanowi zarazem nieocenione źródło najlepszych patriotycznych uczuć i wiedzy o nas samych.

Poemat Pan Tadeusz to nieodłączna część polskiego kanonu kulturowego, który czyni nas wspólnotą. Łączy nas też pokoleniowo, z naszymi prababkami i pradziadkami, którzy często znali ten poemat na pamięć.

Niech 8 września będzie więc spotkaniem nas wszystkich z językiem ojczystym w najwybitniejszym wydaniu oraz z polskością, której jakże pięknym wyrazem jest Pan Tadeusz. Odkrywajmy wartość bycia razem wokół słów i rzeczy pięknych.

Bronisław Komorowski 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Źródło: http://www.prezydent.pl/narodowe-czytanie/o-projekcie/

Czytaj sam: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz.html
lub posłuchaj pięknego czytania:

0 komentarze:

Prześlij komentarz