21.09.2012

180. rocznica śmierci Waltera Scotta

180. rocznica śmierci Waltera Scotta (1771-1832), poety, powieściopisarza szkockiego i angielskiego, twórcy nowożytnej powieści historycznej.

Jego główną domeną były powieści historyczne, w których łączył realizm historyczny z fantastyką oraz tajemniczymi ludowymi legendami i wierzeniami. Scott pobudził zainteresowanie baśniowo-rycerską przeszłością rodów Szkocji. Tematyka jego powieści dotyczyła często dziejów pogranicza szkocko-angielskiego na przełomie XVII–XVIII w., a w dziełach późniejszych zajmował się angielskim i francuskim udziałem w wyprawach krzyżowych.

Ważniejsze dzieła:

Rob Roy 


Do zamku rodu Osbaldystoneów przyjeżdża młody Frank. Wykształconemu i wychowanemu wedle londyńskich i francuskich wzorów młodzieńcowi trudno znaleźć wspólny język z jego rozmiłowanymi w polowaniach i ucztach wujem i kuzynami. Jedyną bratnią duszą wydaje się być daleka krewna rodzinny, Diana Vernon, jednak nad losem dziewczyny ciąży jakaś tajemnica, w którą uwikłany jest tajemniczy i demoniczny Rasleigh Osbaldystone. Czy prosty szkocki góral Robert Campbell MacGregor, zwany Rob Royem, pomoże młodym uniknąć grożących im niebezpieczeństw?

Narzeczona z Lammermoor 


Fabuła powieści jest osadzona w Szkocji w na przełomie XVII–XVIII wieku. Jest to historia tragicznej miłości Edgara, pana Ravenswood i Lucy Ashton, córki jego wroga Sir Williama Ashtona.

Ivanhoe 


Młody krzyżowiec, Wilfryd Ivanhoe, powraca z krucjaty do rodzinnej Anglii, szarpanej wewnętrznymi zatargami między Saksonami a Normanami i walką o tron, który książę Jan bez Ziemi próbuje odebrać swojemu bratu, królowi Ryszardowi Lwie Serce. Młody Sakson, wydziedziczony przez ojca z powodu miłości do lady Roweny i wpltany w wymierzoną przeciwko władcy, któremu pozostaje wierny, intrygę, za wszelką cenę stara się bronić rycerskiego honoru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz