Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

19.06.2012

75. rocznica śmierci Jamesa Mathew Barriego

James Matthew Barrie urodził się 9 maja 1860 roku w Kirriemuir, w Szkocji, zmarł 19 czerwca 1937 roku w Londynie. Był dziennikarzem, dramaturgiem i powieściopisarzem, ale zasłynął na całym świecie jako autor sztuki i powieści pt. Piotruś Pan.

W 1902 roku James Matthew Barrie opublikował zbiór baśni Mały biały ptak. W jednej z nich pojawia się po raz pierwszy postać Piotrusia Pana. W 1904 roku ukazała się sztuka fantastyczna pt. Piotruś Pan, która następnie została wydana jako książka dla dzieci pt. Przygody Piotrusia Pana.


Opowieść o przygodach Piotrusia Pana kontynuował w kolejnej książce – Piotruś Pan. Opowiadanie o Piotrusiu i Wendy. Oba utwory łączy postać głównego bohatera – chłopca, który nie chciał dorosnąć.


Książkę spopularyzował animowany film Walta Disneya pt. Piotruś Pan oraz fabularny, z licznymi animacjami komputerowymi film Hook - S. Spielberga. Książka i filmy są znane dzieciom na całym świecie.


W Polsce opowieść była wielokrotnie wznawiana. Na język polski utwór przetłumaczyła Zofia Rogoszówna. Przygody Piotrusia Pana ukazały się w przekładzie Alicji Strasmanowej. Pełnego tłumaczenia utworu dokonał Maciej Słomczyński.


James Matthew Barrie: Piotruś Pan. Opowiadanie o Piotrusiu i Wendy. Przeł. Maciej Słomczyński. Il. Jerzy Srokowski. NK Warszawa 1982