Witamy na stronie Centrum Informacyjnego Szkoły Podstawowej nr 1 Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu.

13.06.2012

60. rocznica śmierci Marii Buyno-Arctowej

Maria Buyno-Arctowa była bardzo popularną autorką książek dla dzieci i młodzieży, redaktorką dziecięcego tygodnika „Moje pisemko”. Napisała kilkadziesiąt opowiadań, powieści i baśni, z których największą popularnością i poczytnością cieszyły się „Kocia mama i jej przygody” oraz „Słoneczko”.

Bohaterką „Słoneczka” jest jedenastoletnia osierocona dziewczynka, której losy pokazują, jak miłością i szlachetnością można zmienić ludzi, pracowitością wydobywać ich z biedy, a otwartością i pogodą ducha zdobywać przyjaźń.


 Autorka opisuje świat, w którym dzieci czują się bezpiecznie, a dorośli odnajdują w nim drogę do własnych wspomnień.

„Kocia mama” to pełna ciepła, humoru, ale i dramatycznych przygód opowieść o energicznej, choć nieco zbyt „roztrzepanej” dziewczynce – przyjaciółce wszystkich zwierząt, która pragnie ocalić kocią rodzinę przed grożącą jej zagładą.

Każdy, kto kocha zwierzęta, z pewnością od razu polubi sympatyczną, nieco roztrzepaną Zosię, nazywaną przez wszystkich „kocią mamą”. Ośmiolatka jest bardzo zajętą dziewczynką – wyprawy do lasu z przyjaciółmi i rodzeństwem, wakacyjne przygody i zabawy w ogrodzie pochłaniają mnóstwo czasu. Pewnego dnia na podwórku niespodziewanie zjawia się rodzina kotów, dla której czym prędzej trzeba znaleźć bezpieczne schronienie. 

Foto: http://klasykadlamlodych.blogspot.com/2012/07/figa-maria-buyno-arctowa.html
Skany okładek:
Maria Buyno-Arctowa: Słoneczko. Nasza Księgarnia, 1987.
Maria Buyno-Arctowa: Kocia mama. Nasza Księgarnia, 1987.
Ilustracje: Anna Stylo-Ginter